Úvod > Co chcete dělat? > Botanická zahrada v Plzni
Letní sporty

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Perlou zahrady je bezesporu botanický skleník se svými ojedinělými sbírkami sukulentních rostlin. Další dominantou je stále se rozrůstajicí asijská zahrada, kde návštěvníci mohou najít nejen celou řadu okrasných druhů asijských rostlin, ale i velmi vzácné a ohrožené druhy dřevin.

Botanická zahrada v Plzni se nachází v areálu Zoologické a botanické zahrady Plzeň. Zoologická zahrada existovala od roku 1926 a v roce 1981 došlo ke sloučení s botanickou zahradou. Areál má 21 hektarů a od roku 1996 je přetvářen v zoogeografický park.

Prozkoumat můžete Australskou oblast, australská květena je zcela jedinečná. Vyvíjela se po milióny let v odloučení a liší se od květeny ostatních kontinentů převahou určitých typů a naopak nepřítomností a nedostatkem typů jiných, expozici Nového Zélandu zaměřenou na rostliny horských skalních sutí a okolí vodního toku Jižního a Stewartova ostrova Nového Zélandu.

Etiopská oblast zahrnuje téměř celou Afriku, přilehlé ostrovy (Madagaskar, Seychely, Réunion, Komorské ostrovy) a okraje Arabského poloostrova. Flora této oblasti je velice bohatá na endemity, zvláště v Madagaskarské a Kapská podoblasti. Bohatství a archaický ráz květeny v této části lze vysvětlit mimo jiné i tím, že území jižní Afriky nebylo ve čtvrtohorách příliš zasaženo ochlazením (v porovnání se stejnými šířkami na severní polokouli). Vývojově má blízko k neotropické oblasti J Ameriky, k oblasti orientální a australské.

Palearktická oblast je největším biogeografickým regionem planety a zaujímá rozlohu 52 mil. km2 (39% územní pevniny). Rozkládá se v Evropě, ve větší části Asie a zasahuje také do severní Afriky. Sever oblasti pokrývá nivální pásmo, tundry a tajgy, ve střední části Asie se rozkládají rozsáhlé stepi a pouště.
Na severu je fauna blízce příbuzná fauně oblasti nearktické, směrem na jih přibývají prvky, které sem pronikly z oblasti orientální.

Neotropická oblast se rozkládá na území celé Jižní Ameriky včetně Ohňové Země a na severu pojímá ještě oblast střední Ameriky včetně ostrovů v Karibiku. Její květena je velmi pozoruhodná. Nalezneme zde 137 čeledí kvetoucích rostlin, což je nejvíce ze všech fytogeografických regionů.

To vše a ještě více můžete na vlastní oči vidět v Plzeňské botanické zahradě.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Irida v Plzni

Hotel Irida v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Delish

Delish

Plzeň, Plzeňský kraj