!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na Chlumu
Rozhledna na Chlumu
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Rozhledna na Chlumu

Nejznámější plzeňská rozhledna je opět v provozu. Přijďte se přesvědčit, jak krásný je výhled na Plzeň, Brdy i Český les. 25 metrů vysoká vyhlídková věž na kopci Chlum (416 m n. m.) nedaleko centra Plzně byla postavena v roce 1929, díky celorepublikové sbírce.
Původně u rozhledny stála chata, pojmenovaná po plzeňském starostovi. Dnes tam stojí osamocená věž, která je od roku 2001 památkově chráněným objektem. Jejím novým provozovatelem se stal Odbor Klubu českých turistů Bolevec Plzeň. Vyhlídkový ochoz měří 22 metrů a vede k němu 121 kamenných schodů. Krátce po dokončení byl na střeše umístěn světelný maják, který sloužil rozvíjející se letecké dopravě. Díky němu byla na vrchol Chlumu zavedena elektřina a zbudována silnice.

Za dobrého počasí je z pětadvacetimetrové rozhledny vidět nejen nejbližší okolí Plzně, ale také šumavské vrcholky a kopce v Českém lese, hlavně Čerchov a Přimdu. Vrchol Chlumu je přístupný po turistických značených trasách KČT z konečné trolejbusů na Doubravce v Zábělské ulici, (1,5 km), z Bílé Hory (3 km) nebo z Košutky kolem boleveckých rybníků (6 km). K rozhledně lze dojít také od autobusových zastávek v Újezdě a Bukovci (cca 1 km).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Jitka Hlinková v Plzni

Penzion Jitka Hlinková v Plzni

Plzeň 4, Plzeňsko a Český les
Hotel U Pramenů - rodinná pohoda v Plzni

Hotel U Pramenů - rodinná pohoda v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Plzeň, Plzeňsko a Český les