Úvod > Aktuality > Tipy, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den
Zážitky

Tipy, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den

  • Vydáno10. listopadu 2023
Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.

Na Štědrý den do zoo

Tygr v ziměNavštívit na Štědrý den některou z našich zoologických zahrad je skvělý nápad, i zvířata slaví Vánoce! Třeba v zoo v Ústí nad Labem můžete vidět, jaké dárky zvířata dostávají. Zoo je otevřená do 14:00 hodin a vstupné je dobrovolné. Zoologická zahrada v Děčíně připravila na Štědrý den dárek v podobě vstupu do zahrady zcela zdarma; otevřeno je od 8:00 do 16:00 hodin. V zoologické zahradě v Brně pořádají tradiční komentované krmení, Štědrý den v zoo pořádá také zoologická zahrada Hluboká; čekání na Ježíška si tu zkrátíte od 10 do 14 hodin a můžete se těšit na krmení zvířat. I v zoologické zahradě v Olomouci se bude na Štědrý den nadělovat. Zanechejte spěchu a vydejte se do míst, kde si sváteční čas a tento jedinečný den skutečně vychutnáte. Od 10:00 dostanou nadílku i zvířata a předvedou vám, jak se jim dárky líbí. Zajít můžete také do  Zoo v Plzni, kde bude probíhat vánoční soutěžní naučná stezka a nebudou chybět ani populární Vánoce u šimpanzů.
 

Vánoce v tropickém ráji Botanické zahrady hlavního města Prahy

OrchidejVýlet tropickou přírodou je snem, který si lze v Troji, ve skleníku Fata Morgana, splnit i na Vánoce. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin. Skleník Fata Morgana bude mít pro milovníky rostlin otevřeno i přes vánoční svátky, a to: 24. 12. od 9:00 do 14:00 a 26. 12. od 9:00 do 16:00. Na Boží hod 25. 12. bude zavřeno (pondělí je zavíracím dnem). Pro lahev něčeho dobrého je možné se do botanické zahrady zastavit ještě před vánočními svátky a udělat s ní radost sobě či blízkým. Vína z produkce trojské botanické zahrady tradičně každoročně sbírají ocenění ve vinařských soutěžích a lahev z unikátní malé vinice sv. Kláry může být jedinečným dárkem pod vánoční stromeček!
 

Štědrý den se světly, která vyprávějí

Světla vyprávějíKouzelný čas Štědrého dne ještě umocníte, vydáte-li se na jednu se světelných výstav s názvem Světla vyprávějí. Světelné sochy a dekorace utvářejí nezapomenutelnou atmosféru a jedinečné okamžiky, které musíte zažít. Stovky tisíc LED světelných diod, velkých světelných soch, kilometry světelných řetězů a dekorací. Uvidíte světelné postavy zvířat, vánočních symbolů, pohádkových motivů a sami se budete moci projít pod světlenou bránou nebo ve světelném tunelu! Nenechte si ujít jedinečný zážitek pro celou rodinu, od dětí po babičku. Světla vám budou vyprávět svůj příběh v Praze ve Žlutých lázních, v Pardubicích na zámeckých valech, na výstavišti v Českých Budějovicích, v parku na zámku Loučeň anebo na zámku Ratměřice.
 

Za krásou mechanického betlému

betlém TřebechoviceMechanický betlém má u dětí vždycky úspěch. Na Štědrý den to navíc bude cíl více než příhodný. Jeden z nejznámějších mechanických betlémů je v Třebechovicích pod Orebem. Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 metrů, má zhruba 2 000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Jednapadesát z nich se pohybuje při práci a dalších 120 jezdí na několika pohyblivých pásech. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Na Štědrý den je otevřeno od 9:00 do 12:00, na druhý svátek vánoční 26. 12. a dále až do  31. 12. mezi 9. a 12. hodinou a od 12:30 do 17:00 hodin. V pondělí 25. 12. je zavřeno.
 

Vánoční strom na hladině Borské přehrady v Plzni

strom v plzniNa hladině Borské přehrady se 1. prosince v podvečer rozzářil plovoucí vánoční strom. Jedná se o jedinou plovoucí světelnou ozdobu na území Plzně. Strom viditelný z areálu Škodaland (má otevřeno denně od 10 do 18 hodin), z hráze přehrady nebo ze stezky vedoucí podél břehu, bude svítit až do Tří králů. Strom zdobí osm metrů světelného řetězu, girlandy a LED světelné hvězdy. Jako ponton pro konstrukci stromku posloužilo staré molo, které původně sloužilo v půjčovně loděk v areálu Škodalandu. Stromek bude zářit až do 6. ledna 2024.
 

Výstava betlémů pana Zdeňka Jílka v Letohrádku Mitrovských

letohrádek mitrovských betlémTradiční výstava betlémů v brněnském Letohrádku Mitrovských představuje patrně nejrozsáhlejší výstavu betlémů na jižní Moravě, co do počtu exponátů. Brněnský letohrádek Mitrovských ji pořádá ve spolupráci se sběratelem Zdeňkem Jílkem a jeho přáteli. Vystaveno bude mini jiné také největší dioráma v ČR na téma Život Ježíše Krista (přes 100 figur) a floristické vánoční dekorace. Celkem bude v letohrádku Mitrovských vystaveno 90 betlémů: sbírka pana Jílka obsahuje 220 exponátů. Nejraději má betlémy dřevěné, ale sbírka obsahuje i různé druhy materiálů: keramické, porcelánové, papírové, kovové, látkové, skleněné, polyresinové, perníkové nebo betlémy ze šustí, ze slámy, z lýka, z kůže nebo obrazy a podmalby na skle. Největším exponátem je však Tišnovský betlém, který vytvořili v roce 2018 členové spolku Art Periscope. Obsahuje 135 pozlacených figurek, které jsou doplněny množstvím domečků a různých doplňků.
V letohrádku je otevřeno po téměř celé vánoční svátky: 24. 12. od 10 do 14 hodin a 26. 12. od 13 do 16:30 hodin (a dále od 27. do 30. 12. 2023). Ve dnech 25., 31. 12. a 1. 1. je zavřeno. Vstupné stojí 145 Kč pro dospělé a 115 Kč pro seniory a mládež.
 

Za anděly do Nových Dvorů

anděl nové dvoryObec Nové Dvory u Opařan na Táborsku se v čase vánočním proměnila na obec andělů – je po ní rozmístěných celkem 50 postav andělů, některé v životní velikosti. Máte-li čas a chuť, přijďte do Opařan nasát vánoční atmosféru. Zdobí místní náves, autobusovou zastávku, stromy na zahradách i domy. S netradiční výzdobou z různých materiálů začali místní před několika lety, od té doby andělé v obci stále přibývají. Pro velký zájem připravili místní v betlému návštěvní knihu, do které píšou turisté vzkazy. Andělé ze vsi odletí po vánočních svátcích. Každý majitel si svého anděla zase schová doma.
 

Betlém z másla v Máslovicích

Beltém MásloviceTradiční, ale vždy originální betlém z másla je opět k vidění v Muzeu másla až do konce ledna 2024. Ve dnech 24., 25. a 26. prosince je v muzeu otevřeno 10:00 -12:00 a 13:00 – 16:00 hodin. S vyřezáváním se začalo v roce 2003 a většinou se vyřezává z 20 kilogramů másla. Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže nikdy není výsledek stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna. V expozici muzea najdete všemožno o máslu, tiskoviny, formy, obaly, nádoby na mléko, tlouky, máselnice i malý improvizovaný chlév. Vstupné do expozice stojí 40 Kč.
Andělská vesnice Nové Dvory u Opařan

1.12.
31.12.
Andělská vesnice Nové Dvory u Opařan

Obec Nové Dvory u Opařan na Táborsku se teď, v čase adventu a Vánoc, proměnila na obec andělů – je po ní rozmístěných na 65 postav andělů, některé v životní velikosti. Máte-li čas a chuť, přijďte do Opařan nasát vánoční atmosféru.

Vánoční strom na hladině Borské přehrady v Plzni

1.12.
6.1.
Vánoční strom na hladině Borské přehrady v Plzni

Na hladině nádrže České údolí, zvané též Borská přehrada, svítí originální výzdoba. Čtyřmetrový strom, ozdobený několika metry světelného řetězu, girlandou a LED svítícími hvězdami, nechal na ponton daleko od břehu největší plzeňské vodní plochy instalovat centrální městský obvod.

Vánoční svátky v tropickém skleníku Fata Morgana

24.12.
1.1.
Vánoční svátky v tropickém skleníku Fata Morgana

Výlet tropickou přírodou je snem, který si lze v Troji splnit i na Vánoce. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin.

Štědrý den v Zoo Plzeň

24.12.
Štědrý den v Zoo Plzeň

Pro řadu Plzeňanů, ale i dalších, se stala dopolední návštěva plzeňské zoo na Štědrý den, již tradičním svátečním rituálem. Nadělte zvířátkům do jesliček a chyťte si zlatou rybku nebo se projděte po vánoční soutěžní naučné stezce.

Štědrý den v Zoo Olomouc

24.12.
Štědrý den v Zoo Olomouc

Svátečně oděná zoologická zahrada i letos nabízí klidnou a pohodovou vánoční atmosféru uprostřed přírody a zvířat všech možných druhů, velikostí a barev.

Štědrý den v Zoo Brno

24.12.
Štědrý den v Zoo Brno

Štědrodopolední komentovaná krmení a setkání v Zoo Brno. Zoo Brno bude otevřená od otevřeno 9:00 do 14:00 (poslední vstup je v 13:00).

Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

24.12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

Na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu zdarma. Příchozí si mohou po celý advent užít vánočně nasvícenou zoo s několika vánočními stromy a betlémem.

Štědrá zoo – Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

24.12.
Štědrá zoo – Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Pokud chcete strávit čekání na Ježíška netradičním způsobem, přijďte se v sobotu, na Štědrý den, podívat do Zoo Ústí nad Labem. Nadílka pro zvířata v podobě různých enrichmentů, ozdobené vánoční stromečky.

Betlém z másla v Máslovicích

1.12.
31.1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic.

Vánočně nasvícená zoo Hluboká

8.12.
7.1.
Vánočně nasvícená zoo Hluboká

Využijte v tento adventní čas prodloužené otevírací doby na procházku po zoo, která je nasvícené tisíci světýlky.

Výstava betlémů a dioráma Život Ježíše Krista

12.12.
14.1.
Výstava betlémů a dioráma Život Ježíše Krista

Patrně nejrozsáhlejší výstavu betlémů na jižní Moravě, co do počtu exponátů, pořádá letos ve spolupráci se sběratelem Zdeňkem Jílkem a jeho přáteli – brněnský letohrádek Mitrovských. Mj. vystavíme také největší dioráma v ČR na téma Život Ježíše Krista (přes 100 figur) a floristické vánoční dekorace.

Vánoční výzdoba v Zoo Zlín

10.12.
2.1.
Vánoční výzdoba v Zoo Zlín

Sváteční procházku zpestří vánoční světelná výzdoba. Zoo zdobí nejen typické vánoční motivy, ale také světelné siluety exotických zvířat. Uvidíte tak „zářící“ slony, tapíry, nosorožce, rejnoky, tučňáky, klokany, lvy, lachtana, medvěda, supy nebo žirafu.

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2023

16.12.
1.1.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2023

Vánoce v Safari Parku začínají už 16. prosince! Sváteční procházku po zahradě vám zpestří svítící dekorace ve tvaru zvířat či několik originálních vánočních stromků. Areál bude tou dobou otevřen do 18 hodin.

Štědrý den v Zoo Hluboká

24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Napadlo vás někdy zkrátit si chvíle čekání na Ježíška v zoo? Již několik let se v zoo scházíme, krmíme společně některá zvířata a užíváme si neopakovatelné vánoční nálady.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Další aktuality

Kam za světlem? Tipy na procházky za anděly a světlenou výzdobou

Udělejte si během adventu a vánočních svátků pěknou vycházku na zajímavá místa. Světlo je součástí tradičních vánočních zvyků. V řadě obcí a měst připravili letos krásnou vánoční výzdobu, někde potkáte anděly, jinde zase objevíte vánočně nasvícený dům či rovnou celou vesničku. Stále více jsou oblíbené dechberoucí světelné parky s nezapomenutelnou atmosférou. Kam se tedy vydat na neobyčejnou vánoční procházku? Kde září několikametrové sochy andělů, vánočních dárků, zvířat i betlémů?
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023, Osvětlený dům v Libišanech, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky