Úvod > Aktuality > Patnáct tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den
Patnáct tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den
"> "> "> ">
Zážitky

Patnáct tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den

Vydáno 22. prosince 2019
Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvěd VokNa zámku v Českém Krumlově se medvědi chovají nejméně čtyři století, od roku 1707 žijí v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. V současnosti zde naleznete starší medvědici Marii Terezii, ke které letos přibyla dvě dvouletá medvíďata Arno a Máša. Zatímco s medvědem Arnem si "Maruška" padla do oka, konkurenčí malou medvědici Mášu zrovna "nemusí". Krumlovští medvědi pravidelně slaví na Štědrý den Medvědí Vánoce, které jsou součástí českokrumlovského adventu a Vánoc.

Každý rok 24. prosince dopoledne můžete být svědky slavnostního medvědího hodování, kdy kromě šunkových i sladkých dortů dostávají nejrůznější pamlsky, zavěšené na vánočních stromech přímo ve výběhu. Pro návštěvníky je připravený tradiční medvědí punč, čaj s medem a cukroví, k tomu hraje kapela Kapka a děti dostávají drobné medvědí dárky. Pokud chcete medvědům také donést něco na zub, mají rádi například med, ovoce, buráky, zeleninu, chleba, pečivo, piškoty nebo mléko.
 

Vánoční zvyky na věži

Vánoční atmosféru si užijete také na vyhlídkové věži Nové radniceOstravě, kde na Štědrý den od 9:00 do 14:00 hodin nachystali vánoční program, který připomene vánoční tradice, jako jsou házení střevícem či pouštění skořápek, navíc můžete zjistit, co vás čeká a nemine v příštím roce pomocí lití vosku.

Společně s dětmi můžete popustit uzdu fantazii a kreativitě, a vyrobit si vlastní vánoční ozdoby, kterými můžete ozdobit náš vánoční stromeček, nebo si je vzít na památku domů. Pro zájemce bude k dispozici i betlémské světlo. Vstupné stojí 60 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti, studenty a seniory.
 

Vánoce v tropickém ráji Botanické zahrady hlavního města Prahy

OrchidejVýlet tropickou přírodou je snem, který si lze v Troji, ve skleníku Fata Morgana, splnit i na Vánoce. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin.

Skleník Fata Morgana bude mít pro milovníky rostlin otevřeno i přes vánoční svátky, a to: 24. 12. od 9:00 do 14:00, 25. 12. od 9:00 do 16:00 a 26. 12. od 9:00 do 16:00 hodin.

Pro lahev něčeho dobrého je možné se do botanické zahrady zastavit ještě před vánočními svátky a udělat s ní radost sobě či blízkým. Vína z produkce trojské botanické zahrady tradičně každoročně sbírají ocenění ve vinařských soutěžích a lahev z unikátní malé vinice sv. Kláry může být jedinečným dárkem pod vánoční stromeček!
 

Štědrý den na Chvalském zámku

Na Chvalském zámkuHorních Počernicích na okraji Prahy uslyšíte na Štědrý den odpoledne od 14:00 do 16:00 hodin vánoční písně a koledy, v kočárovně vás česká živý betlém s malým Ježíškem a se zvířátky k pohlazení.

Program je zdarma, za běžné vstupné si můžete prohlédnout výstavu Jihočeské betlémy ze sbírky Muzea Jindřichohradecka. Uvidíte výběr historických exponátů i betlémy současných tvůrců vyrobených z rozličných materiálů, jakými jsou dřevo, papír, keramika, kukuřičné šustí, kůže, kov, sklo, těsto, nitě a další. Výstava bude k vidění od 30. listopadu 2019 do 2. února 2020, denně od 9 do 18 hodin. Zavřeno bude 25., 26., 31. 12. a 1. 1.
 

Na Štědrý den do zoo

Proč ne, i zvířata slaví Vánoce! Třeba v zoo v Ústí nad Labem můžete vidět, jaké dárky zvířata dostávají. Zoo je otevřená do 14:00 hodin a vstupné je dobrovolné. Zoologická zahrada v Děčíně připravila na Štědrý den dárek v podobě vstupu do zahrady zcela zdarma; otevřeno je od 8:00 do 16:00 hodin a stejná akce se bude opakovat i na Nový rok, tedy v neděli 1. ledna 2019. V zoologické zahradě v Brně pořádají tradiční Štědropolední komentované krmení, Štědrý den v zoo pořádá také zoologická zahrada Hluboká; čekání na Ježíška si tu zkrátíte od 10 do 15 hodin a můžete přinést dárky pro zvířátka v podobě krmení. I v zoologické zahradě v Olomouci se bude na Štědrý den nadělovat. Zanechejte spěchu a vydejte se do míst, kde si sváteční čas a tento jedinečný den skutečně vychutnáte. Od 9:30 dostanou nadílku i zvířata a předvedou vám, jak se jim dárky líbí. Zajít můžete také do zoologické zahrady v Ostravě nebo do Zoo v Plzni, kde bude probíhat vánoční soutěžní naučná stezka.
 

Štědrý den v pevnosti Josefov

Pevnost JosefovO Štědrém dnu vás v pevnostním městě Josefov na Bastionu I a v podzemí čeká rodinná hra Vánoce z perníku. Těšit se můžete na různé otázky a úkoly spojené s typickými perníkovými motivy, symboly, recepty a dalšími tajemstvími z cukroví našich babiček. V kasematech budou připravené dílničky. Výrobek si každý může odnést domů a doplnit si tak vánoční výzdobu o vlastnoručně vyrobený kousek.

Chybět nebude ani výzdoba v kasematech, oheň v krbech, trdelníky a vánoční punč a výstava perníkových forem a vykrajovátek. A protože jsme v Josefově, proběhne tradičně i střelba ze střelecké galerie, kterou obstará Klub vojenské historie Josefov. Na programu jsou i dvě prohlídky vedené průvodcem v dobové uniformě, skauti přinesou a budou strážit Betlémské světlo.
 

Štědrý den na Valdštejně, Bouzově či ve Vizovicích

Některé hrady a zámky mají otevřeno dokonce i na Štědrý den. Třeba na hradě ValdštejnČeském ráji začíná ve 14:00 hodin vánoční koncert I Dilettanti z Liberce. V programu souboru pod vedením Čeňka Svobody zazní koledy a vánoční skladby z období renesance a baroka.

Na hradě Bouzov připravili prohlídku vánočně vyzdobených interiérů s možností předávání dárků v rytířském sále. Prohlídka je pouze jedna a začíná v 15:00. Z důvodu omezené kapacity je třeba ji předem rezervovat.

Zámek Vizovice zve na Štědrý den na výstavu Valašské betlémy ve Vizovické kapli. Představí se tři betlémy zapůjčené z Muzea regionu Valašsko na Vsetíně, pak také betlém pana Dobrého, který byl v kapli k vidění před čtyřmi lety. A nechybí ani dřevěný betlém, který zámku darovala rodina Karla Jančíka z Vizovic.
Vánoční trhy Plzeň

23.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos, v roce 2021, budou trhy v termínu 23.11. – 23. 12. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Štědrý den v Zoo Hluboká

24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Napadlo vás někdy zkrátit si chvíle čekání na Ježíška v zoo? Již několik let se v zoo scházíme, krmíme společně některá zvířata a užíváme si neopakovatelné vánoční nálady.

Štědrý den v pevnosti Josefov

24.12.
Štědrý den v pevnosti Josefov

O Štědrém dnu Vás v turistickém areálu Bastion I a podzemí čeká již tradičně rodinná hra. V kasematech budou připravené dílničky. Výrobek si každý může odnést domů a doplnit si tak vánoční výzdobu o vlastnoručně vyrobený kousek.

Vánoční trhy Praha 2021

27.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2021

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po osmnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo. Jde o předběžný termín.