Úvod > Aktuality > 15 tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den
15 tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

15 tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý den

  • Vydáno23. prosince 2021
Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.

Na Štědrý den do zoo

Navštívit na Štědrý den některou z našich zoologických zahrad je skvělý nápad, i zvířata slaví Vánoce! Třeba v zoo v Ústí nad Labem můžete vidět, jaké dárky zvířata dostávají. Zoo je otevřená do 14:00 hodin a vstupné je dobrovolné. Zoologická zahrada v Děčíně připravila na Štědrý den dárek v podobě vstupu do zahrady zcela zdarma; otevřeno je od 8:00 do 16:00 hodin. V zoologické zahradě v Brně pořádají tradiční komentované krmení, Štědrý den v zoo pořádá také zoologická zahrada Hluboká; čekání na Ježíška si tu zkrátíte od 10 do 14 hodin a můžete se těšit na krmení zvířat. I v zoologické zahradě v Olomouci se bude na Štědrý den nadělovat. Zanechejte spěchu a vydejte se do míst, kde si sváteční čas a tento jedinečný den skutečně vychutnáte. Od 10:00 dostanou nadílku i zvířata a předvedou vám, jak se jim dárky líbí. Zajít můžete také do zoologické zahrady v Ostravě nebo do Zoo v Plzni, kde bude probíhat vánoční soutěžní naučná stezka.
 

Vánoce v tropickém ráji Botanické zahrady hlavního města Prahy

OrchidejVýlet tropickou přírodou je snem, který si lze v Troji, ve skleníku Fata Morgana, splnit i na Vánoce. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin. Skleník Fata Morgana bude mít pro milovníky rostlin otevřeno i přes vánoční svátky, a to: 24. 12. od 9:00 do 14:00, 25. 12. od 9:00 do 16:00 a 26. 12. od 9:00 do 16:00 hodin.

Pro lahev něčeho dobrého je možné se do botanické zahrady zastavit ještě před vánočními svátky a udělat s ní radost sobě či blízkým. Vína z produkce trojské botanické zahrady tradičně každoročně sbírají ocenění ve vinařských soutěžích a lahev z unikátní malé vinice sv. Kláry může být jedinečným dárkem pod vánoční stromeček!
 

Štědrý den na Chvalském zámku

Do Chvalského zámkuHorních Počernicích na okraji Prahy jste zváni na výstavu Štědré Vánoce aneb pod vánočním stromkem našich prababiček a pradědečků. Dozvíte se, jak vypadaly Vánoce našich prababiček a pradědečků, když byli ještě malí, co mohli tenkrát najít pod vánočním stromečkem a expozice představí také hračky, které dělaly radost dětem převážně z měšťanských rodin v době první republiky. Výstava je k vidění až do 9. ledna 2022, denně od 9 do 18 hodin. Na Štědrý den 24. 12. je otevřeno od 10 do 16 hodin, zavřeno je pak ve dnech 25., 26., 31. 12. 2021 a 1. 1. 2022.
 

Vánoční prohlídky broumovského kláštera

Broumovský klášterPřijďte na Štědrý den na jedinečnou prohlídku impozantní barokní památky, díky níž nahlédnete do historických interiérů vzácně dochované klášterní knihovny, refektáře s unikátní kopií Turínského plátna a klášterního kostela sv. Vojtěcha s bohatou freskovou výzdobou. Vánoční prohlídka se koná 24. 12. 2021 v 10:00 a 12:00 hodin. Návštěva Broumovského kláštera je nezapomenutelným zážitkem! Vstupné je 160 Kč pro dospělé a 95 Kč zaplatí děti.
 

Za krásou mechanického betlému

betlém TřebechoviceMechanický betlém má u dětí vždycky úspěch. Na Štědrý den to navíc bude cíl více než příhodný. Jeden z nejznámějších mechanických betlémů je v Třebechovicích pod Orebem. Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 metrů, má zhruba 2 000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Jednapadesát z nich se pohybuje při práci a dalších 120 jezdí na několika pohyblivých pásech. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Na Štědrý den je otevřeno od 9:00 do 12:00 a poté od 25. do 30.12. mezi 9. a 12. hodinou a dále od 12:30 do 17:00 hodin.
 

Vánoční strom na hladině Borské přehrady v Plzni

strom v plzniNa hladině Borské přehrady se 1. prosince v podvečer rozzářil plovoucí vánoční strom. Jedná se o jedinou plovoucí světelnou ozdobu na území Plzně. Strom viditelný z areálu Škodaland (má otevřeno denně od 10 do 18 hodin), z hráze přehrady nebo ze stezky vedoucí podél břehu, bude svítit až do Tří králů. Strom zdobí osm metrů světelného řetězu, girlandy a LED světelné hvězdy. Jako ponton pro konstrukci stromku posloužilo staré molo, které původně sloužilo v půjčovně loděk v areálu Škodalandu.
 

Výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských

letohrádek mitrovských betlémTradiční výstava betlémů v brněnském Letohrádku Mitrovských představuje historické i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí. Součástí expozice je, jako každý lichý rok, dioráma Život Ježíše Krista (25 boxů se 105 figurami o velikosti cca 30 cm; se zvukovou smyčkou – mluvené slovo a koledy). Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů. Exotické betlémy pochází z Afriky a jižní či střední Ameriky. Mimo to si zde prohlédnete i další betlémy historické, soudobé, exotické i miniaturní. Letošní raritou je sbírka historických voskových jezulátek. V letohrádku je otevřeno po téměř celé vánoční svátky 24. 12. od 10:00 do 13:30 a  26. 12. 2021 od 13:00 do 16:30 hodin (v sobotu 25. 12. je zavřeno). Vstupné je 110 Kč pro dospělé a 80 Kč pro seniory a mládež.
 

Za anděly do Nových Dvorů

anděl nové dvoryObec Nové Dvory u Opařan na Táborsku se v čase vánočním proměnila na obec andělů – je po ní rozmístěných celkem 50 postav andělů, některé v životní velikosti. Máte-li čas a chuť, přijďte do Opařan nasát vánoční atmosféru. Zdobí místní náves, autobusovou zastávku, stromy na zahradách i domy. S netradiční výzdobou z různých materiálů začali místní před několika lety, od té doby andělé v obci stále přibývají. Pro velký zájem připravili místní v betlému návštěvní knihu, do které píšou turisté vzkazy. Andělé ze vsi odletí po vánočních svátcích. Každý majitel si svého anděla zase schová doma.
 

Betlém z másla v Máslovicích

Beltém MásloviceTradiční, ale vždy originální betlém z másla je opět k vidění v Muzeu másla až do konce ledna 2022. Ve dnech 24., 25. a 26. prosince je v muzeu otevřeno 10:00 -12:00 a 13:00 – 16:00 hodin. S vyřezáváním se začalo v roce 2003 a většinou se vyřezává z 20 kilogramů másla. Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže nikdy není výsledek stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna. V expozici muzea najdete všemožno o máslu, tiskoviny, formy, obaly, nádoby na mléko, tlouky, máselnice i malý improvizovaný chlév. Vstupné do expozice stojí 40 Kč.
Kouzelný svět betlémů v Třebechovicích pod Orebem

3.12.
6.11.
Kouzelný svět betlémů v Třebechovicích pod Orebem

Potěšit se z historických i současných betlémů. Mezi nejnovější kousky bude brzy patřit i betlém vytisknutý 3D tiskem. Výstava potrvá až do 6. 11. 2022.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.