Úvod > Aktuality > Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce
Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce
">
Zážitky

Nepomuk, Zelená Hora, slavný rukopis a letní akce

  • Vydáno20. června 2017
Zámek Zelená Hora u Nepomuku, jeho majitelé i příběhy se několikrát výrazně zapsaly do českých dějin. Tady vznikla Jednota Zelenohorská, odehrává se tu román Černí baroni a letos je to právě 200 let od okamžiku, kdy panský úředník Josef Kovář nalezl v jedné ze skříní na Zelené Hoře dva zaprášené pergamenové dvojlisty, dnes známé jako Rukopis zelenohorský.
Jejich objevení bylo jednoduché, osudy však složité. Josef Kovář sice nemohl tušit, co se kolem dokumentu rozpoutá, ale dobře věděl, že tehdejší majitel Nepomuku a zámku Zelená Hora Jeroným Colloredo-Mansfeld není odkazu české historie nijak nakloněn. Když se proto Kovář koncem roku 1818 dozvěděl, že v Praze bylo založeno Museum království Českého, dnešní Národní muzeum, a je mu možno zasílat příspěvky a dary, neváhal. Když se ten rok panstvo na zimu stěhovalo do Prahy, vhodil anonymně pergameny do poštovní schránky na Malé Straně společně s cedulkou, adresovanou nejvyššímu purkrabímu hraběti Františku Kolowratovi. Utajení se ale stejně časem prozradilo, zámecký pán Kováře vyhodil a ve vzteku spálil ostatní dokumenty a knihy, uložené ve stejné místnosti jako rukopis. Ten už ale zničit nemohl…
 

Zrcadlový oltář, prohlídky a nová expozice

Kdy se na Zelenou Horu můžete vypravit? Třeba v neděli 25. června od 10.30 hodin, kdy bude v zámeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie slavnostně odhalen zrcadlový oltář Václava Česáka. Oživí tak interiér kostela spolu s dalším autorovým dílem, sochou Madony Zelenohorské, která chrání zdejší kostel už téměř dva roky. Mši svatou za účasti biskupa Mons. Radkovského doprovodí duety Edity Adlerové.

Autentické interiéry zámku Zelená Hora, kde byl v roce 1817 rukopis objeven, můžete vidět při příležitostných letních prohlídkách s doprovodným programem. Letos jsou naplánované na sobotu a neděli 1. a 2. července, na státní svátky 5. a 6. července, na pátek 7. a na neděli 9. července. Poprvé v dějinách Zelené Hory budete mít možnost vstoupit do barokního zámeckého špejcharu ze 17. století a prohlédnout si novou expozici 200 let s Rukopisem zelenohorským.
 

Koncert a film

sobotu 8. července se na Zelené Hoře koná benefiční koncert na podporu zámku, kdy v 17 hodin vystoupí operní zpěvačka Eva Urbanová spolu s plzeňským dětským pěveckým sborem Andílci; lístky seženete přes portál plzenskavstupenka.cz. Na druhou část programu, která začne ve 20 hodin na Zelenohorské poštěNepomuku, je vstup volný. Zdarma si tak prohlédnete zdejší expozice, zapojíte se do lidové barokní veselice a nakonec si vychutnáte barokní ohňostroj. A konečně dobu, kdy na Zelené Hoře trávil základní vojenskou službu v Technickém praporu budoucí spisovatel Miloslav Švandrlík, připomene jak expozice Zelená Hora a Černí baroni (není však k vidění na zámku, ale v Městském muzeu!), tak promítání filmu Černí baroni. Na zámek se na něj můžete přijít podívat v úterý 4. července.
 

Rukopis a co byste o něm měli vědět

Chcete vidět slavný Rukopis zelenohorský na vlastní oči? Jeho originál je umístěn v oddělení rukopisů a vzácných tisků knihovny Národního muzeaPraze, letos bude výjimečně a prý poprvé vystaven o víkendu 23. a 24. září v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích. Vzácnému spisu se bude věnovat také výstava uspořádaná k výročí nalezení rukopisu, která v blovickém muzeu začne 1. září a potrvá až do konce ledna 2018.

Co ještě by vás mohlo zajímat?

  • Třeba že o starobylém rukopisu, jeho pravosti a době, kdy vznikl, se dodnes vedou spory. Řada vědců a literátů se dlouhá desetiletí přela o to, zda jde o autentický středověký text nebo padělek z 19. století. Na straně rukopisu byli například Jan Neruda, Božena Němcová nebo František Palacký, proti pravosti díla vystupovali Josef Jungmann, Jan Gebauer a Tomáš Garrigue Masaryk.
  • Poslední chemický průzkum ze 60. let 20. století prozradil, že pergamen pochází ze středověku, ale dříve na něm byl jiný text, který kdosi seškrabal.
  • Za autory rukopisu byli a jsou považováni spisovatelé Václav Hanka a Josef Linda. Ten první se proslavil a upozornil na sebe objevem Rukopisu královédvorského v září 1817 ve věži děkanského kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem, Josef Linda zase pocházel z Nových Mitrovic, podezřele blízké vesnice na Plzeňsku mezi Nepomukem a Spáleným Poříčím.
  • Jak to bylo doopravdy se nikdy nezjistilo, málokdo ovšem ví, že ve své době byly rukopisy nejpřekládanější česká díla 19. století a že ovlivnily řadu dalších autorů.
Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Město Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. V současné době je zámek uzavřen.

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.