Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Blovice

Blovice

Jižní Plzeňsko je poklidný kraj mezi třemi řekami, Radbuzou, Úhlavou a Úslavou. Pod západními výběžky Brd, stranou od rušné silnice spojující Plzeň s Nepomukem, leží městečko Blovice s malebným náměstím, radnicí, barokním kostelem sv. Jana Evangelisty a muzeem.

Co musíte vidět v Blovicích

V části Blovic zvané Hradiště objevíte novogotický zámeček, obklopený anglickým parkem. Před časem se sem z blovického náměstí přestěhovalo Muzeum jižního Plzeňska. Vedle národopisných sbírek a měšťanských interiérů tu je také expozice, která se věnuje dětským pokojíčkům anebo spodnímu prádlu a jeho údržbě, od praní až po sušení a mandlování. Zámeckým parkem, který údajně patřil k nejkrásnějším na českém venkově, vás provede přibližně kilometr dlouhá naučná stezka.
 

Koho byste měli znát z historie Národního muzea

Hanuš Krakovský z Kolovrat (1794–1872), jeden z majitelů bílovického panství, byl vlastenec a národní buditel. V Blovicích založil špitál, dal nákladně opravit, přestavět a vybavit kostel, jeho dílem je také empírová přestavba bílovického zámku včetně kaple svatého Ondřeje. Působil jako jednatel Národního muzea a mecenáš českých umělců, vědců a jejich projektů. Pokud znáte román Boženy Němcové Pohorská vesnice, autorka jej zvěčnila v postavě Hanuše Březenského.
 

Kam na výlet do okolí Blovic?

V letních měsících a za slunečného počasí je lákavým cílem blovický přírodní koupací biotop. Pod hrází rybníka Cecima objevíte židovský hřbitov, založený údajně již roku 1683, s několika sty barokních a klasicistních náhrobků. Severozápadně od Blovic zve k prozkoumání volně přístupná zřícenina hradu Vlčtejn, jihozápadně od města nabízí zajímavá zastavení a moderní odpočinková místa naučná stezka z Chocenic na Velkou skálu u Bzí.

Akce

Výstava kosatců a okrasných česneků Blovice

O víkendu 10. – 11. června se můžete v sokolovně v Blovicích potěšit prodejní výstavou kosatců a okrasných česneků.
Blovice, Plzeňský kraj

Aktivity

Přírodní koupací biotop Blovice

V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.
Blovice, Plzeňský kraj

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.
Blovice, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.
Blovice, Plzeňský kraj

Fara v Blovicích – přespala zde Němcová i Baar

Blovická fara je budova s pozoruhodnou historií. V průběhu staletí ji navštívila řada známých osobností, mezi nimi například Božena Němcová nebo Jindřich Šimon Baar. Nachází se v Americké ulici, naproti kostelu sv. Jana Evangelisty.
Blovice, Plzeňský kraj

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.
Blovice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.
Blovice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví