Blovice

Jižní Plzeňsko je poklidný kraj mezi třemi řekami, Radbuzou, Úhlavou a Úslavou. Pod západními výběžky Brd, stranou od rušné silnice spojující Plzeň s Nepomukem, leží městečko Blovice s malebným náměstím, radnicí, barokním kostelem sv. Jana Evangelisty a muzeem.

Co musíte vidět v Blovicích

V části Blovic zvané Hradiště objevíte novogotický zámeček, obklopený anglickým parkem. Před časem se sem z blovického náměstí přestěhovalo Muzeum jižního Plzeňska. Vedle národopisných sbírek a měšťanských interiérů tu je také expozice, která se věnuje dětským pokojíčkům anebo spodnímu prádlu a jeho údržbě, od praní až po sušení a mandlování. Zámeckým parkem, který údajně patřil k nejkrásnějším na českém venkově, vás provede přibližně kilometr dlouhá naučná stezka.
 

Koho byste měli znát z historie Národního muzea

Hanuš Krakovský z Kolovrat (1794–1872), jeden z majitelů bílovického panství, byl vlastenec a národní buditel. V Blovicích založil špitál, dal nákladně opravit, přestavět a vybavit kostel, jeho dílem je také empírová přestavba bílovického zámku včetně kaple svatého Ondřeje. Působil jako jednatel Národního muzea a mecenáš českých umělců, vědců a jejich projektů. Pokud znáte román Boženy Němcové Pohorská vesnice, autorka jej zvěčnila v postavě Hanuše Březenského.
 

Kam na výlet do okolí Blovic?

V letních měsících a za slunečného počasí je lákavým cílem blovický přírodní koupací biotop. Pod hrází rybníka Cecima objevíte židovský hřbitov, založený údajně již roku 1683, s několika sty barokních a klasicistních náhrobků. Severozápadně od Blovic zve k prozkoumání volně přístupná zřícenina hradu Vlčtejn, jihozápadně od města nabízí zajímavá zastavení a moderní odpočinková místa naučná stezka z Chocenic na Velkou skálu u Bzí.

Ubytování a restaurace

Restaurace Na Čabardě

Restaurace Na Čabardě

Blovice, Plzeňský kraj