Úvod > Co chcete dělat? > Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku
Památky

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.
Kostel sv. Jakuba na Přesanickém náměstí je nejstarší kamenná stavba v okolí. Byl postaven ve 12. století, a v gotickém stylu byl přestavěn v letech 1290 až 1295. Stával ve středu bývalých Přesanic na vyvýšeném místě a fungoval i jako pevnost. Za jeho důkladným opevněním nacházeli přesaničtí útulek v dobách zlých.

Páni ze Šternberka založili pod kryptou rodinnou hrobku. V presbytáři se zachoval mohutný pomník z červeného mramoru. Rozměry chrámové síně jsou 18 na 16,33 m a síň je rozdělena na tři lodě. Zchátralá zvonice nad sakristií byla kolem roku 1780 snesena a nahrazena dnešní barokní věží, nezvykle postavenou před presbytář. Z původní kaple se zachoval malý portál na jižní straně. Zde byl kolem roku 1340 pokřtěn sv. Jan Nepomucký. Kaple byla později přestavěna rozšířena v gotickém slohu cisterciáky z kláštera na úpatí Zelené Hory. Za Žižkova vpádu roku 1420 byl zničen cisterciácký klášter, kostel však zůstal ušetřen. Během doby utrpěl četnými požáry, v době reformace byl vnitřek kostela vyrabován Ondřejem ze Šternberku.

V interiéru, který zaujme strohými těžkými tvary burgundské gotiky, se kromě terakotových tvarovek, tvořících žebra klenby a ostění oken, renesančních nástěnných a stropních maleb dochoval také mramorový náhrobek Ladislava ze Šternberka z roku 1566. Další náhrobníky z 16. až 18. století, původně umístěné v podlaze kostela, se nyní nacházejí po obvodu ohradní zdi, na jejíž severní straně se nalézá v novodobé výklenkové kapličce také socha Madony z roku 1688, původně stojící před Zelenohorskou poštou. Většina vnitřního zařízení kostela je pseudogotické. Obraz hlavního oltáře zobrazuje sv. Jakuba Většího, kterak žehná Nepomuku a Zelené Hoře.

Dle pověsti se okna kostela sama od sebe rozsvítí tajemným světlem vždy, když má zemřít příslušník rodu Šternberků. Rozsvítí-li se pravá strana chrámu odejde na věčnost muž, rozsvítí-li se levá tak žena.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk

Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel.:
+420 773 122 633
Email:
farnost.nepomuk@e...
Email:
muzeumnepomuk@bcb.cz
WWW:
farnost.nepomuk.cz
GPS:
49,483768 13,576776
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Nepomuk
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

Poznámka:30 Kč za osobu, platí se ve Svatojánském muzeu

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Plzeňský kraj
21.5.
31.10.
Energie a civilizace v prostorách Atom muzea Brdy

Energie a civilizace v prostorách Atom muzea Brdy

Borovno, Plzeňský kraj
19.10.
Ivan Audes Trio

Ivan Audes Trio

Nebílovy, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí