ÚvodAktualityNárodní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území
Národní parky ČR, Kudy z nudy
Příroda

Národní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území

Poslechněte si audio verzi článku
Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
KRNAPNa 24. květen připadá každoročně Evropský den parků, který vznikl v roce 1999 jako mezinárodní iniciativa na podporu cílů a každodenní práce správ národních parků, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací a území soustavy NATURA 2000. Dlouhodobým cílem ochrany národních parků je zachování nebo postupná obnova přirozených ekosystémů. V České republice máme v současné době čtyři národní parky: Krkonošský národní park je nejstarší, Národní park Šumava je největší, Národní park Podyjí je nejmenší a Národní park České Švýcarsko je nejmladší. Vedle národních parků je v Česku ještě 26 chráněných krajinných oblastí. Role chráněných území v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví je nezpochybnitelná a nezastupitelná. Respektujte pravidla pohybu a chování v oblastech se zvýšenou ochranou přírody v národních parcích a chráněných krajinných oblastech.

V roce 2024 byla založena Asociace národních parků České republiky (ANP ČR). Neformální sdružení založily správy všech čtyř národních parků v Česku – Českého Švýcarska, Krkonoš, Podyjí a Šumavy. Pro národní parky je to prostor pro vzájemnou spolupráci, výměnu zkušeností a koordinaci. Podobné Asociace národních parků jsou osvědčené, velmi aktivní a účinné například v Rakousku, Itálii, Polsku a dalších evropských státech.

NP ŠumavaHistorie evropských národních parků začala ve Švédsku, kde bylo v roce 1909 vyhlášeno hned devět národních parků. Evropský den chráněných území (European Day of Parks) vyhlásila Europarc Federation právě na tento den. Každý rok jej slaví na stovkách chráněných území po celé Evropě. Evropský den chráněných území (European day of Parks) si klade za cíl přivést lidi blíže k přírodě a zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti ochrany přírodních krás v chráněných územích a důležitost ochrany přírody ve spojení s udržitelným rozvojem. Europarc Střední a Východní Evropa je jednou z regionálních sekcí Federace Europarc. Sdružuje členy federace z Bosny a Hercegoviny, Česka, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Oslavte Evropský den chráněných území pěkným výletem

Oslavte Evropský den chráněných území pěkným výletem

Evropský den chráněných území, který připadá na 24. 5., má připomenout, co, jak a proč chráníme. Je také připomenutím počátku historie evropských národních parků (první NP v Evropě vznikl roku1909). Základní myšlenkou spojující oslavy je přiblížit chráněná území všem lidem, protože ochrana přírody není jen věcí ekologů, zoologů či botaniků. Udělejte si v tento den pěkný výlet na některé z chráněných území či národního parku České republiky – vydat se můžete například do Beskyd, Českého lesa, Žďárských vrchů, Jizerských hor, Krkonoš, Šumavu, České Švýcarsko, Podyjí a na další místa.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

Do zoo v zimě? Tipy, kam v zimě a mrazu vyrazit do zoologické zahrady

Do zoo se můžete vypravit také v zimních měsících – některá zvířata jsou právě v zimě nejaktivnější. Návštěva zoologické zahrady má v zimě i další výhody, třeba menší počet návštěvníků, které zimní počasí ven neláká. K vidění jsou takřka všechna zvířata, která potkáváte v letních měsících. Řada zvířat původem z teplejších oblastí se na české klimatické podmínky již adaptovala a zima jim nevadí. Víte, že nejodolnějším zimním zvířetem v zoo není překvapivě lední medvěd, ale vlk euroasijský? Zimní zoo je úplně jiná! Vyberte si z našich tipů z celé České republiky!
11. leden 2025 9:00
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
11. leden 2025 7:02
Příroda

Oslavte Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb

Tuleni, lachtani a velryby jsou vzácní savci, kterých v přírodě ubývá. Každý rok 10. ledna slavíme jejich svátek a zároveň si připomínáme, jak je důležité chránit tato vzácná zvířata před lidmi, kteří je zabíjejí pro maso, tuk nebo kůži. Velryby sice v České republice nežijí, ale na lachtany a tuleně se můžete zajít podívat do některé zoologické zahrady. V každé zoo patří mezi nejoblíbenější zvířata, a ve venkovním bazénu se prohánějí i v chladných lednových dnech. Když náhodou tuleni v mrazivých dnech objeví ve vodě kus ledu, uvidíte, jak si s ním vyhrají!
10. leden 2025 5:40
Příroda

Která z nových rozhleden bude rozhlednou roku 2024?

Poznejte novinky roku 2024 ve světě rozhleden! Již od roku 2014 vyhlašuje Klub přátel rozhleden veřejnou internetovou anketu o nejlepší rozhlednu (nejhezčí, nejlépe umístěnou, s nejlepším rozhledem) postavenou v daném roce. O přízeň turistů se letos uchází čtyři rozhledny, a to Strážnice u Mělníka, Doubí u Vážan, Rudíkov a Římská věž Tučín. Anketa probíhá od 1. do 31. ledna 2025. Hlasovat můžete na webových stránkách Klubu přátel rozhleden.
6. leden 2025 16:00
Příroda

Kdy a kde pozorovat ptáky? Sledujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.
5. leden 2025 10:14
Příroda

Kam do jeskyní v zimní období? Netradičně otevřeno i v zimě má řada jeskyní v Česku

Na zimní prohlídky nelákají jen hrady a zámky, ale i jiná zajímavá místa. Kromě běžných prohlídek vás pozveme například do míst, kam se v létě chodíváme ochladit a v zimě naopak zahřát, na noční prohlídky ve světle svíček a také na tajuplné prohlídky s baterkou. Kam v zimě do jeskyní?
5. leden 2025 9:00
Příroda

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní po celý rok. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo v zimě i po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.
4. leden 2025 11:00
Příroda

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2025 naskytnou. Opět budeme svědky meteorických rojů, svítících oblaků, jasných komet, polárních září, konstelací planet, částečného zatmění Slunce a po mnoha letech u nás bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce!
1. leden 2025 16:19
Příroda