Úvod > Aktuality > Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!
Kultura

Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!

  • Vydáno9. dubna 2018
Dvě stě let poznáváme svět. Poznejte vy nás! Těmito slovy zve Národní muzeum v Praze na víkend 14. a 15. dubna. Je to datum přímo symbolické: právě před 200 lety, 15. dubna 1818 bylo totiž Národní muzeum založeno. Oslavy dvoustých narozenin ale budou probíhat celý rok.
Oslavy zahájené právě nyní v dubnu vyvrcholí v říjnu slavnostním znovuotevřením Historické budovy Národního muzea po rekonstrukci. Bude to krásný symbolický dárek pro celý národ ke stému výročí samostatné republiky, ale do té doby muzeum nabídne ještě spousty dalších akcí: například hru Po stopách mamuta, červenec s hudbou, srpen s festivaly a září s historií. A co podniknete nyní, v dubnu?
 

Bojovky, výtvarné dílny a další programy

Co Národní muzeum na víkend 14. a 15. dubna nachystalo? Můžete se podívat do většiny jeho poboček, užít si spousty zajímavých aktivit pro malé a velké a také nahlédnout tam, kam se běžně nepodíváte. Vstupy na všechny výstavy, doprovodné programy a do expozic jsou samozřejmě zdarma.
V Nové budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze nachystali na oba dny celodenní hru, inspirovanou historickými osobnostmi muzea, výtvarnou dílnu a workshop pro děti, kde se bude bádat nad tajemstvím rukopisů nebo určovat druhy trilobitů. Pokud máte zájem o komentované prohlídky budovy, ty probíhají také po celý víkend a podíváte se do běžně nepřístupných prostor, ovšem pozor, čeká vás 170 schodů, takže zvažte svou fyzičku! Lístky na ně si můžete rezervovat předem na webu muzea.

Učarovali vám indiáni a cizokrajné kultury? Pak se vydejte do Náprstkova muzea; na komentované prohlídky se objednávat nemusíte, začínají každou čtvrthodinu na muzejním nádvoří. Děti si ve výtvarné dílně vyrobí indiánské ozdoby do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur, historií muzea vás navíc provede dobrodružná bojovka pro děti i rodiče. Program oživí umělecký přednes indiánských básní, přednášky a komentované prohlídky výstavy Indiáni.
 

Kam se jindy nepodíváte?

Komentované prohlídky stálých expozic i výstav chystá také Národopisné muzeum v letohrádku Kinských, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka, ale pak jsou tu unikátní místa, kam se jindy dostanete jen výjimečně. K těm patří karpatský kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských ve svazích Petřína, kůr varhan a běžně nepřístupný Prezidentský salonekNárodním památníku na Vítkově a hlavně depozitáře.

V nové budově depozitářů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích se dozvíte, jak probíhají práce v terénu, jak se rostlinné nebo živočišné materiály získávají, uchovávají a studují, a odhalíte další zajímavé aktivity spojené s přírodními vědami. V pobočce Náprstkova muzea si prohlédnete depozitáře mimoevropské etnografie a v kreativní dílně si vyzkoušíte základy japonského tradičního způsobu skládání papíru. Velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro knihovnu získalo Národní muzeumTerezíně; také sem jste zváni na prohlídku. Připomeňme jen, že pro vstup na všechny prohlídky depozitářů je nutná rezervace předem na nm.cz/200let/Doprovodne-akce/.
 

Co ještě byste měli vědět o Národním muzeu?

  • Výročí neslaví jen Národní muzeum, ale také muž, který je založil. Hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838) patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy 19. století. Zasloužil se zejména o rozvoj paleobotaniky, byl významným mecenášem a finančně podporoval české obrozence i vědecké příznivce. Letos v prosinci si připomeneme 180 let od jeho smrti.
  • Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Následně vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách jako majitelka a správkyně sbírek i jako organizátorka veškeré muzejní práce, jejím prvním předsedou se stal hrabě Sternberg. Společnost vlastnila muzeum až do roku 1934, kdy bylo předáno do správy Země České, v roce 1949 byly sbírky převedeny do vlastnictví státu.
  • Národní muzeum od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Ze Šternberského paláce na Hradčanech se roku 1846 stěhovaly do Nostického paláce v ulici Na Příkopě a roku 1891 do nově postavené muzejní budovy na Václavském náměstí.
  • Kašpar Maria Sternberg zemřel 20. prosince 1838 na svém zámku Březina na panství Radnice. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví a z nádherné botanické zahrady se nedochovalo nic, navštívit ale můžete hrobku rodiny Sternbergů ve Stupně.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Festival Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční od 12. do 18. února 2023. Na již 10. ročník zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Francouzská dvojice CollectifPetit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá diváky v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky