ÚvodAktualityNárodní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!
Kultura

Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!

  • 9. dubna 2018
Dvě stě let poznáváme svět. Poznejte vy nás! Těmito slovy zve Národní muzeum v Praze na víkend 14. a 15. dubna. Je to datum přímo symbolické: právě před 200 lety, 15. dubna 1818 bylo totiž Národní muzeum založeno. Oslavy dvoustých narozenin ale budou probíhat celý rok.
Oslavy zahájené právě nyní v dubnu vyvrcholí v říjnu slavnostním znovuotevřením Historické budovy Národního muzea po rekonstrukci. Bude to krásný symbolický dárek pro celý národ ke stému výročí samostatné republiky, ale do té doby muzeum nabídne ještě spousty dalších akcí: například hru Po stopách mamuta, červenec s hudbou, srpen s festivaly a září s historií. A co podniknete nyní, v dubnu?
 

Bojovky, výtvarné dílny a další programy

Co Národní muzeum na víkend 14. a 15. dubna nachystalo? Můžete se podívat do většiny jeho poboček, užít si spousty zajímavých aktivit pro malé a velké a také nahlédnout tam, kam se běžně nepodíváte. Vstupy na všechny výstavy, doprovodné programy a do expozic jsou samozřejmě zdarma.
V Nové budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze nachystali na oba dny celodenní hru, inspirovanou historickými osobnostmi muzea, výtvarnou dílnu a workshop pro děti, kde se bude bádat nad tajemstvím rukopisů nebo určovat druhy trilobitů. Pokud máte zájem o komentované prohlídky budovy, ty probíhají také po celý víkend a podíváte se do běžně nepřístupných prostor, ovšem pozor, čeká vás 170 schodů, takže zvažte svou fyzičku! Lístky na ně si můžete rezervovat předem na webu muzea.

Učarovali vám indiáni a cizokrajné kultury? Pak se vydejte do Náprstkova muzea; na komentované prohlídky se objednávat nemusíte, začínají každou čtvrthodinu na muzejním nádvoří. Děti si ve výtvarné dílně vyrobí indiánské ozdoby do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur, historií muzea vás navíc provede dobrodružná bojovka pro děti i rodiče. Program oživí umělecký přednes indiánských básní, přednášky a komentované prohlídky výstavy Indiáni.
 

Kam se jindy nepodíváte?

Komentované prohlídky stálých expozic i výstav chystá také Národopisné muzeum v letohrádku Kinských, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka, ale pak jsou tu unikátní místa, kam se jindy dostanete jen výjimečně. K těm patří karpatský kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských ve svazích Petřína, kůr varhan a běžně nepřístupný Prezidentský salonekNárodním památníku na Vítkově a hlavně depozitáře.

V nové budově depozitářů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích se dozvíte, jak probíhají práce v terénu, jak se rostlinné nebo živočišné materiály získávají, uchovávají a studují, a odhalíte další zajímavé aktivity spojené s přírodními vědami. V pobočce Náprstkova muzea si prohlédnete depozitáře mimoevropské etnografie a v kreativní dílně si vyzkoušíte základy japonského tradičního způsobu skládání papíru. Velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro knihovnu získalo Národní muzeumTerezíně; také sem jste zváni na prohlídku. Připomeňme jen, že pro vstup na všechny prohlídky depozitářů je nutná rezervace předem na nm.cz/200let/Doprovodne-akce/.
 

Co ještě byste měli vědět o Národním muzeu?

  • Výročí neslaví jen Národní muzeum, ale také muž, který je založil. Hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838) patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy 19. století. Zasloužil se zejména o rozvoj paleobotaniky, byl významným mecenášem a finančně podporoval české obrozence i vědecké příznivce. Letos v prosinci si připomeneme 180 let od jeho smrti.
  • Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Následně vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách jako majitelka a správkyně sbírek i jako organizátorka veškeré muzejní práce, jejím prvním předsedou se stal hrabě Sternberg. Společnost vlastnila muzeum až do roku 1934, kdy bylo předáno do správy Země České, v roce 1949 byly sbírky převedeny do vlastnictví státu.
  • Národní muzeum od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Ze Šternberského paláce na Hradčanech se roku 1846 stěhovaly do Nostického paláce v ulici Na Příkopě a roku 1891 do nově postavené muzejní budovy na Václavském náměstí.
  • Kašpar Maria Sternberg zemřel 20. prosince 1838 na svém zámku Březina na panství Radnice. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví a z nádherné botanické zahrady se nedochovalo nic, navštívit ale můžete hrobku rodiny Sternbergů ve Stupně.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Lapidárium Národního muzea Památky

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již dvacetiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 7. a 8. prosince 2024 na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
2. prosinec 2024 14:00
Kultura, Praha

Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti

Na existenci počítačů mnozí z vás upozorňovat nepotřebují, denně s nimi pracujete (a pokud opravdu jen pracujete, občas jich máte po krk). Světový den počítačové gramotnosti, který připadá na 2. prosinec, je tu hlavně pro ty, ke kterým nové technologie ještě nedorazily.
2. prosinec 2024 12:18
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na Hrádku, Advent na hradě Křivoklát, Vánoční trh na zámku Dobříš, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. prosinec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
1. prosinec 2024 13:38
Životní styl, Praha

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 1. do 23. prosince 2024, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den. Obdivovat můžete téměř již zapomenutou krásu a půvab plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.
30. listopad 2024 11:08
Zážitky, Praha

Open House Praha láká na netradiční adventní a zimní procházky

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů. Adventní čas vybízí k rozjímání a vzpomínání na naše blízké. Máte-li chuť, vyrazte třeba na procházku Olšanskými hřbitovy. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si místní čtyři kaplové hrobky, které jsou díky restaurátorským zásahům opět k vidění v celé své kráse. Nemineme ani místo posledního odpočinku Antonína Viktora Barvitia a další funerální tvorbu slavných českých architektů. Nebo se vydejte poznat nejslavnější pražské kavárny, u jejichž kávou a vínem potřísněných stolků lovili umělci slovutných jmen svoji múzu. Zažijte výpravu do časů, kdy bylo Václavské náměstí od Příkopů až po Národní muzeum jednou velkou kavárnou.
30. listopad 2024 11:03
Památky, Praha

Vezměte své děti na Mikulášské jízdy parním vlakem v Praze

Na víkend 30. listopadu a 1. prosince 2024 připravily České dráhy oblíbené Mikulášské jízdy. Centrem mikulášských jízd se opět stane nádraží Praha-Vršovice, odkud několikrát během dne vyrazí parní vlaky v čele s lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolák“. Nebude chybět ani oblíbený Cyklohráček, který se o prvním adventním víkendu promění v Čertohráček.
29. listopad 2024 6:00
Zážitky, Praha