Úvod > Aktuality > Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!
Kultura

Národní muzeum slaví 200 let od založení: oslavte je společně!

  • Vydáno9. dubna 2018
Dvě stě let poznáváme svět. Poznejte vy nás! Těmito slovy zve Národní muzeum v Praze na víkend 14. a 15. dubna. Je to datum přímo symbolické: právě před 200 lety, 15. dubna 1818 bylo totiž Národní muzeum založeno. Oslavy dvoustých narozenin ale budou probíhat celý rok.
Oslavy zahájené právě nyní v dubnu vyvrcholí v říjnu slavnostním znovuotevřením Historické budovy Národního muzea po rekonstrukci. Bude to krásný symbolický dárek pro celý národ ke stému výročí samostatné republiky, ale do té doby muzeum nabídne ještě spousty dalších akcí: například hru Po stopách mamuta, červenec s hudbou, srpen s festivaly a září s historií. A co podniknete nyní, v dubnu?
 

Bojovky, výtvarné dílny a další programy

Co Národní muzeum na víkend 14. a 15. dubna nachystalo? Můžete se podívat do většiny jeho poboček, užít si spousty zajímavých aktivit pro malé a velké a také nahlédnout tam, kam se běžně nepodíváte. Vstupy na všechny výstavy, doprovodné programy a do expozic jsou samozřejmě zdarma.
V Nové budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze nachystali na oba dny celodenní hru, inspirovanou historickými osobnostmi muzea, výtvarnou dílnu a workshop pro děti, kde se bude bádat nad tajemstvím rukopisů nebo určovat druhy trilobitů. Pokud máte zájem o komentované prohlídky budovy, ty probíhají také po celý víkend a podíváte se do běžně nepřístupných prostor, ovšem pozor, čeká vás 170 schodů, takže zvažte svou fyzičku! Lístky na ně si můžete rezervovat předem na webu muzea.

Učarovali vám indiáni a cizokrajné kultury? Pak se vydejte do Náprstkova muzea; na komentované prohlídky se objednávat nemusíte, začínají každou čtvrthodinu na muzejním nádvoří. Děti si ve výtvarné dílně vyrobí indiánské ozdoby do vlasů z peří, kůže, korálků či lastur, historií muzea vás navíc provede dobrodružná bojovka pro děti i rodiče. Program oživí umělecký přednes indiánských básní, přednášky a komentované prohlídky výstavy Indiáni.
 

Kam se jindy nepodíváte?

Komentované prohlídky stálých expozic i výstav chystá také Národopisné muzeum v letohrádku Kinských, České muzeum hudby, Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka, ale pak jsou tu unikátní místa, kam se jindy dostanete jen výjimečně. K těm patří karpatský kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských ve svazích Petřína, kůr varhan a běžně nepřístupný Prezidentský salonekNárodním památníku na Vítkově a hlavně depozitáře.

V nové budově depozitářů Přírodovědeckého muzea v Horních Počernicích se dozvíte, jak probíhají práce v terénu, jak se rostlinné nebo živočišné materiály získávají, uchovávají a studují, a odhalíte další zajímavé aktivity spojené s přírodními vědami. V pobočce Náprstkova muzea si prohlédnete depozitáře mimoevropské etnografie a v kreativní dílně si vyzkoušíte základy japonského tradičního způsobu skládání papíru. Velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro knihovnu získalo Národní muzeumTerezíně; také sem jste zváni na prohlídku. Připomeňme jen, že pro vstup na všechny prohlídky depozitářů je nutná rezervace předem na nm.cz/200let/Doprovodne-akce/.
 

Co ještě byste měli vědět o Národním muzeu?

  • Výročí neslaví jen Národní muzeum, ale také muž, který je založil. Hrabě Kašpar Maria Sternberg (1761–1838) patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy 19. století. Zasloužil se zejména o rozvoj paleobotaniky, byl významným mecenášem a finančně podporoval české obrozence i vědecké příznivce. Letos v prosinci si připomeneme 180 let od jeho smrti.
  • Počátky Vlasteneckého muzea Království českého, dnešního Národního muzea, byly podobně jako jinde v Evropě spojené s dary velkých soukromých sbírek, především přírodovědeckých. Provolání o založení muzea z 15. dubna 1818 potvrdila vídeňská vláda a panovník v roce 1820. Následně vznikla Společnost vlasteneckého muzea v Čechách jako majitelka a správkyně sbírek i jako organizátorka veškeré muzejní práce, jejím prvním předsedou se stal hrabě Sternberg. Společnost vlastnila muzeum až do roku 1934, kdy bylo předáno do správy Země České, v roce 1949 byly sbírky převedeny do vlastnictví státu.
  • Národní muzeum od samého počátku řešilo otázku, kam muzejní sbírky uložit. Ze Šternberského paláce na Hradčanech se roku 1846 stěhovaly do Nostického paláce v ulici Na Příkopě a roku 1891 do nově postavené muzejní budovy na Václavském náměstí.
  • Kašpar Maria Sternberg zemřel 20. prosince 1838 na svém zámku Březina na panství Radnice. Zámeček je dnes v soukromém vlastnictví a z nádherné botanické zahrady se nedochovalo nic, navštívit ale můžete hrobku rodiny Sternbergů ve Stupně.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl