!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní muzeum má otevřeno - prohlédněte si zajímavé výstavy a expozice
Národní muzeum má otevřeno - prohlédněte si zajímavé výstavy a expozice
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní muzeum má otevřeno - prohlédněte si zajímavé výstavy a expozice

Vydáno 20. května 2020
Národní muzeum je po dvou měsících znovu otevřené pro veřejnost. Za zpřísněných hygienických opatření si návštěvníci mohou opět naživo prohlédnout takřka všechny výstavy a expozice, které se v objektech Národního muzea nachází.
Národní Muzeum PrahaVětšina objektů Národního muzea se otevřela již v polovině května, vstup je umožněn za zpřísněných hygienických podmínek. Veškeré vstupné je sníženo o 50% až do 15. 6. 2020. Omezena je také kapacita objektů, což dle aktuálních vládních pravidel znamená maximální počet 100 osob v daném čase a současně maximálně jeden návštěvník na 10 m². Národní muzeum proto žádá návštěvníky o trpělivost, vzhledem k omezené kapacitě může docházet k delším prodlevám mezi jednotlivými vstupy.

lapidarium prahaNárodní muzeum není ovšem pouze Historická budova na Václavském náměstí. Vyplatí se navštívit rozhodně i další neméně zajímavé objekty Národního muzea jako je například Lapidárium na Výstavišti Praha v Holešovicích, které je pro širokou veřejnost otevřené od května do listopadu. Zájemci si zde mohou prohlédnout jednu z nejbohatších sbírek kamenosochařských památek v České republice. K vidění tu jsou kamenická, architektonická a sochařská umělecká díla z dlouhého období od 11. až do konce 19. století. Některé exponáty, které dnes můžeme v Lapidáriu obdivovat, byly vystaveny již v roce 1846 v muzejních prostorách dnes už neexistujícho Nostického paláce Na Příkopech.
    

Břehy Nilu i mrazivá Sibiř

na březích NiluTaké Náprstkovo muzeum láká na velmi zajímavé expozice. Ve výstavě Na březích Nilu došlo k částečné obměně exponátů a grafického řešení výstavy. Největších změn doznal závěr výstavy, kde je návštěvníkům nově v detailu představen významný výzdobný program tzv. Pražské rakve. Bohatě zdobenou rakev, nalezenou v Údolí králů, si z Egypta v polovině 19. století přivezl hrabě František Colloredo-Mansfeld. Život na březích Nilu je k vidění až do 10. ledna 2021.

doma na sibiřiVýstava Doma na Sibiři představuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. V části venku jsou představeny tři největší sibřiské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Nahlédnout můžete do jurty, domova kočovných pastevců. Dozvíte se také o práci i zábavě jihosibiřských Tuvinců. Z jižních stepí se přesunete na chladný severovýchod, odkud pochází pozoruhodné předměty z mrožoviny a kůže vyrobené Čukči. Samostatná místnost je věnovaná magii a spiritualitě, tedy především šamanismu, který je v různých podobách rozšířený po celé Sibiři, ale i drobným každodenním obřadním úkonům. Výstava je přístupná až do 31. prosince 2020.


Další otevřené expozice

muzeum hudbyPro veřejnost se otevřely všechny stěžejní objekty Národního muzea s výjimkou těch, kde je návštěvnický provoz pouze s průvodcem. Navštívit můžete také České muzeum hudby se stálou expozicí Člověk – nástroj – hudba. Prohlédnete si zde i klavír, na který hrál Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) při své první návštěvě Prahy v lednu 1787 v Ústavu šlechtičen na Novém městě pražském.

národopisné muzeum prahaRádi vás přivítají také expozice Národopisného muzea v letohrádku Kinských se stálými expozicemi Česká lidová kultura a Tradiční lidová kultura dotykem a s výstavou Století trampingu. Zapomínat nemůžeme ani na Muzeum Antonína Dvořáka a Muzeum Bedřicha Smetany.

Z mimopražských expozic je přístupné Muzeum české loutky a cirkusu – Prachatice se stálou expozicí Expozice české loutky a cirkusu a Památník Jana Palacha ve Všetatech s historickou výstavou.


Které objekty Národního muzea zůstávají zatím uzavřeny?

vrchotovy janoviceObjekty, kde je návštěvnický provoz pouze s průvodcem zatím zůstávají uzavřeny. Jedná se o Zámek Vrchotovy Janovice (kromě zámecké zahrady), Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra, Památník Jaroslava Ježka, Památník Josefa Suka v Křečovicích, Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích a Vilu Hany a Edvarda Benešových.
Historická budova Národního muzea

Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby v Praze

Expozice Českého muzea hudby představuje návštěvníkům hudební nástroje nejen jako pozoruhodné doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou. Sídlo muzea se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně v Praze.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Na březích Nilu - svět obyvatel starověkého Egypta a starověké Núbie

24.7.
10.1.
Na březích Nilu - svět obyvatel starověkého Egypta a starověké Núbie

Výstava „Na březích Nilu“ prostřednictvím více než 500 sbírkových předmětů z českých i zahraničních sbírek představuje obyvatele starověkého nilského údolí a životní prostředí, které je obklopovalo a které dalo vzniknout jedněm z nejstarších civilizací.

Doma na Sibiři - výstava v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur

6.3.
31.12.
Doma na Sibiři - výstava v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur

Výstava Doma na Sibiři představí Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.