Úvod > Co chcete dělat? > Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Kultura
Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Domek v malebné obci Křečovice, která je veřejnosti známá nejen jako rodiště Josefa Suka, ale i jako dějiště známé české komedie Vesničko má středisková, nechal postavit skladatelův otec v roce 1895. Josef Suk tu pobýval ve volném čase po náročných cestách Českého kvarteta, sem se uchyloval v době svých životních krizí, tady nacházel klid a soustředění na kompozici.

Do Křečovic za ním přijížděly také další významné osobnosti hudebního života, mj. i Antonín Dvořák nebo později Václav Talich. Na sklonku svého života, kdy se Josef Suk odstěhoval do Benešova, uvolnil domek pro rodinu svého syna ing. Josefa Suka. Ten zde po skladatelově smrti zřídil památník, který odkázal roku 1951 státu.

V současné době Památník Josefa Suka spravuje Národní muzeum – České muzeum hudby v Praze. V památníku je ve dvou místnostech zachován původní nábytek, Sukův klavír zn. Bösendorfer, sbírka porcelánu, obrazy, sochy, medaile a drobné předměty, které si Josef Suk přivážel jako suvenýry z cest po celé Evropě.

Expozice ve zbývající části památníku je věnována Českému kvartetu a Sukovu skladatelskému dílu. Nově je doplněna multimediální projekcí.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2019