Úvod > Aktuality > Mobilizace v září 1938: které pevnosti musela armáda opustit a kde je otevřeno?
Památky

Mobilizace v září 1938: které pevnosti musela armáda opustit a kde je otevřeno?

  • Vydáno21. září 2017
Až si příští rok budeme připomínat sto let od vzniku samostatného Československa, uplyne také přesně 80 let od vyhlášení mobilizace. Došlo k ní v pátek 23. září 1938 ve 22.30 a do služby v armádě se museli hlásit všichni muži v záloze do 40 let, někdy i starší.
Dnes víme, že vše bylo zbytečné. Po přijetí Mnichovské dohody přišla republika o velkou část pohraničí a válka nevypukla. Otázka, zda tehdy těžké i lehké opevnění mohlo odolat útoku wehrmachtu, dodnes zazní téměř při každé prohlídce kteréhokoliv vojenského objektu z té doby. Odpověď? Jen těžko lze posoudit dokonalost linie pevnůstek a pevností, které nikdy nebyly prověřeny v boji.
 

Kam se vypravit?

Opevnění mělo lemovat velkou část hranic a podle plánu mělo být postaveno celkem 1 276 objektů těžkého opevnění a 15 463 objektů lehkého opevnění. Kvůli nedostatku času i financí se podařilo dokončit jen 263 pěchotních srubů, které patřily do pásma těžkého opevnění. Velkou část z nich najdete východně i západně od Králíků, kolem Rokytnice v Orlických horách a u Náchoda. A to je také odpověď, kde si můžete mobilizaci připomenout.

Zcela výjimečnou příležitost vidět vojenský objekt tak, jak vypadal v době mobilizace, nabízí pěchotní srub K–S 5 U potoka. Leží severovýchodně od Králíků před obcí Dolní Morava a přímo v den výročí mobilizace v sobotu 23. září se tu pořádá akce Oživený bunkr. Atmosféru 30. let navozují prohlídky interiérů i venkovních expozic provázené krátkými hranými příběhy, v akci uvidíte i posádku bunkru.
Samozřejmě v Kralické pevnostní oblasti i jinde existují řady dalších přístupných srubů a řopíků, ty jsou ovšem přístupné jen výjimečně, zpravidla během prázdnin nebo jednou za měsíc. Proto vás zveme na prohlídky míst, která jsou otevřená i koncem září. Prohlídky dělostřeleckých tvrzí a dalších vojenských objektů trvají zhruba hodinu až hodinu a půl, v podzemí se však stálá teplota pohybuje mezi 8–10 °C, takže se vyplatí přibalit si na výlet pár kousků teplého oblečení. Bývá tu dost vlhko, takže je důležité pamatovat i na pevnou turistickou obuv, zejména pokud si vyberete delší a náročnější prohlídkovou trasu.
 

Hvězdy pevnostní oblasti: Bouda a Hůrka

Začněme v Králíkách, kde stojí dvě dělostřelecké tvrze, Bouda a Hůrka. V obou případech vás čekají prohlídky stovky metrů podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu, ale pokud chcete navštívit jen jednu, bude výběr záležet na hlavně na počasí, kondici a složení výletní skupiny. Hůrka leží těsně u silnice 312, která míří z Králíků k Dolní Moravě, zatímco Bouda je ukrytá v hlubokých lesích v masivu horského hřebene jihozápadně od města. Jinak než pěšky se k ní nedostanete, nejkratší cesta vede po značených stezkách od Kramářovy chaty a rozhledny na Suchém vrchu, kam se dá dojet autem po horské silničce z Červenovodského sedla. Cestou tam a zpátky zdoláte převýšení přes 200 metrů a ujdete něco málo přes pět kilometrů.

Lépe dostupná (a zároveň z celého systému předválečného opevnění nejlépe dostupná) Hůrka je otevřená celoročně a denně mimo pondělí, Bouda jen v hlavní sezoně. Do konce září se sem můžete vypravit každý den, v říjnu pak o víkendech a v den státního svátku. Pokud se rozhodněte navštívit Vojenské muzeum Králíky, nejmodernější vojenské muzeum v Česku, nemusíte mít obavy: je přístupné po celý rok.
 

Kam se ještě můžete podívat?

  • Další z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí, které na podzim roku 1938 museli vojáci opustit bez boje, byla tvrz Hanička. Leží na úbočí hlavního hřebene Orlických hor severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách, cesta ze záchytného parkoviště vám bude trvat přibližně 20 až 30 minut. V září a říjnu bývá otevřeno o víkendech.
  • Náchodské údolí měla krýt palbou dělostřelecká tvrz Dobrošov, kde byly stavebně dokončeny tři ze sedmi plánovaných srubů. Otevřená je denně do konce října, od parkoviště leží zhruba 400 metrů.
  • Na Babí u Trutnova stojí dělostřelecká tvrz Stachelberg, která po svém dokončení měla být se dvanácti povrchovými objekty největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Od parkoviště je to k pevnosti necelý kilometr téměř po rovině, podívat se sem můžete během víkendů a svátků v září, v říjnu je otevřeno jen o sobotách a svátcích, během listopadu a prosince začínají prohlídky vždy v sobotu ve 13 hodin. Dokonce se sem můžete podívat i od 24. do 31. prosince, a to denně vždy od 13 hodin.
  • Soustava opevnění vznikala také na jižní hranici Československa. Navštívit můžete Areál československého opevnění v Šatově, o který pečuje Technické muzeum v Brně. Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada vás přivítá v podobě z osmdesátých let, je vybaven původní výzbrojí a výbavou, kterou armáda používala v letech 1960–1999. Do konce září je otevřeno denně kromě pondělí, v říjnu o víkendech a svátcích.
  • Na dělostřeleckých tvrzích a pěchotních srubech není zajímavé jen to, co je skryté pod zemí, ale samozřejmě i stavby na povrchu. Na Králicku propojila nejzajímavější místa naučná stezka Betonová hranice a naučná stezka československého opevnění Dolní Morava, po linii opevnění na Náchodsku vede naučná stezka Pevnost Dobrošov, okolím Stachelbergu se proplétá naučná stezka Opevněné Trutnovsko. Hlavní výhoda? Nemají otvírací dobu, na procházku se můžete vypravit kdykoliv.
Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.

Muzeum čs. opevnění Branná

Muzeum čs. opevnění Branná

Vojín čs. armády vás provede plně vybaveným objektem lehkého opevnění vz. 37 „řopíkem“ a seznámí vás s jeho historií. Můžete si také vyzkoušet a potěžkat muzejní exponáty.

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci

Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci

V objektu hradu a zámku v Jindřichově Hradci naleznete muzeum věnované československé předválečné armádě z let 1918 až 1938. Expozice se zaměřuje zejména na období zářijové mobilizace 1938.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu na vás čeká expozice firmy na výrobu hasicí techniky Stratílek a expozice Vysoké Mýto světové. Ve Vysokém Mýtě nejdete naši pobočku Muzeum českého karosářství, v nedaleké Vraclavi také Barokní areál. Pravidelně připravujeme krátkodobé výstavy na nejrůznější témata i akce pro veřejnost.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z – jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Další aktuality

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až před Velikonocemi (letos tedy poslední víkend v březnu), na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem tohoto měsíce, a to od soboty 2. března 2024. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 2. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky