Úvod > Aktuality > Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích
Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích
"> "> "> ">
Zážitky

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

  • Vydáno6. května 2019
Ve středu 8. května se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku proběhnou již 18. Slavnosti perníku. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
Zdobené perníky jsou od nepaměti symbolem Pardubic. Známá pochoutka je tak slavná, že od Evropské komise získala právo na chráněné zeměpisné označení, má vlastní muzeum a dokonce i slavnosti, které město provoní vždy začátkem května.
 

Inspirujte se u mistrů perníkářů

Zámek PardubiceLetošní 18. ročník Slavností perníku nabídne návštěvníkům jarmark plný voňavého perníku, medu i lidových výrobků, vystaví sbírku uměleckých perníkářských forem a ukáže vám, jak se perník v Pardubicích vyrábí i zdobí. Chybět nebudou ani ochutnávky a polední soutěž o nejrychlejšího jedlíka perníku.

Bohatý program určený zejména rodinám s dětmi začne v 10 a potrvá do 18 hodin. Kromě pestré nabídky perníkářů, ale i prodejců medu či koření, čekají na příchozí pohádková představení, možnost zkusit si zdobení perníčků či malování obrázků perníkové chaloupky za sladkou odměnu.
 

Loupání perníku z perníkové chaloupky

perníkKromě nabídky perníkářů čekají na rodiny s dětmi pohádková představení, vyzkoušení si zdobení perníčků, malování obrázků perníkové chaloupky za sladkou odměnu i kurzy Baby Jagy v sedání na lopatu a let na koštěti – za to si děti budou moci uloupnout perníček z perníkové chaloupky.

K vidění bude kejklířská dílna pro děti, ukázky standardních a latinskoamerických tanců a také perníkové kouzlení. V pravé poledne si děti i dospělí tradičně zasoutěží o nejrychlejšího jedlíka perníku. Za zmínku rovněž stojí expozice skla, archeologie a historie připravené Východočeským muzeem.

Vstupné na slavnosti stojí 80 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti. Rodinné vstupné za 180 Kč platí pro dva dospělé a dvě děti.
Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích, která sídlí na pardubickém zámku, představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se zde pořádají výstavy. Galerie organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky