!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové
V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Vydáno 15. května 2019
Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2019, budou ve znamení experimentu, jelikož Magdalena Dobromila učila hospodyňky, aby ve vaření nepodléhaly stereotypům a experimentovaly.
Magdalena Dobromila RettigováGastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové prokázaly, že kvalitní pokrmy české národní kuchyně nám stále chutnají. Letos poosmé se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně.

Ten, kdo si oblíbil soutěže jako Svíčková open, O nejlepší domácí bábovku či vaření kotlíkového guláše, nebude o ně ochuzen. V programu nechybí ani oblíbená sousedská husička, klání středních odborných škol nebo školička vaření pro nejmenší.
 

Letos se bude experimentovat

Žabí stehýnkaTéma letošního ročníku Gastroslavností jistě potěší všechny milovníky gastronomie, kteří se rádi pouští do experimentů. Letošní slavnosti jsou totiž inspirovány zejména stále moderním přístupem Rettigové, když hospodyňky učila, aby ve vaření nepodléhaly stereotypu, experimentovaly, radovaly se z pečlivého servírování a vaření se stalo jejich zálibou.

Hlavní pódium proto oživí program "Brouk na talíři", kdy Jan Škraňka připraví cvrčka podle M. D. Rettigové, saranče v karamelu nebo žabí stehýnka.
 

Svíčková, guláše a bábovky

Svíčkovásobotu 18. května vypukne na Toulovcově náměstí od 10 hodin soutěž v kotlíkovém guláši. Ochutnat je budete moci až do 15 hodin. Profesionálové i amatéři se ten den utkají také v soutěžním klání o nejlepší svíčkovou Svíčková Open od 10 do 14 hodin na Smetanově náměstí.

Novinkou bude soutěž „Mástr šéf Gril Litomyšl“.  Připraven bude i bohatý dětský program se školičkou vaření a soutěžemi. Nezbytnou součástí sobotního programu budou kuchařské prezentace na hlavním pódiu. Celý den bude moderovat Martin Karlín z Českého rozhlasu, vařit bude např. Markéta Hrubešová či zástupci Asociace kuchařů a cukrářů ČR. O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Frgál. Těšit se můžete i na sobotní večerní tancovačku na Smetanově náměstí s Machos Buritos.

Bábovkaneděli 19. května od 11 do 15 hodin si užijete Sousedskou husičku – společně servírovaný oběd v jídelně pod širým nebem, přesněji husí stehno s knedlíky, zelím a pivem. Poukaz je třeba zakoupit v litomyšlském informačním centru nebo na internetových stránkách gastroslavností.

V neděli v 11 hodin také začíná soutěž o nejlepší domácí bábovku. Pravidla jsou jednoduchá, bábovku stačí donést společně s receptem do stánku Sboru paní a dívek na Smetanovo náměstí. Přímo na místě ji můžete pocukrovat a těšit se, jestli vaše dobrota vyhraje kategorii nejhezčích, nejchutnějších nebo celkově nejlepších bábovek. Odměnu získají všichni účastníci, vítězové samozřejmě největší!

Už od 13. května je možné zajít na polední menu či večeři do litomyšlských restaurací, které se stejně jako M. D. Rettigová hlásí k experimentování v kuchyni.  
 

Kam ještě v Litomyšli?

Litomyšl zahradyZajímavých míst je tu celá řada, ať už si vyberete renesanční zámek, zařazený mezi památky UNESCO, Klášterní zahrady anebo muzeum grafika a spisovatele J. Váchala s unikátními malbami na stěnách, zvané Portmoneum. Milovníky hudby možná přiláká bývalý zámecký pivovar, kde se v roce 1824 narodil hudební skladatel Bedřich Smetana (+1884), za vidění stojí i zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka. Stálou expozici v roce 2014 doplnilo Srdce pro Václava Havla, plastika Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy, která vznikla k uctění památky Václava Havla.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2021

22.5.
23.5.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2021

Podesáté se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámecký pivovar Litomyšl - ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zámecký pivovar Litomyšl - ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.