Úvod > Co chcete dělat? > Areál československého opevnění v Šatově
Areál československého opevnění v Šatově
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Areál československého opevnění v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.
Vybetonované objekty nechala armáda dokončit až na přelomu 40.-50. let 20. století. Některé objekty byly využívány armádou i v poválečném období. Česká armáda využívala pěchotní srub MJ – S 3 "Zahrada" až do konce roku 1999, kdy byl vyklizen a pevnostní výbava odvezena. Součástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolím, budované v letech 1935 – 1938 k ochraně státních hranic, z nichž zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 "Zahrada" je uveden do podoby z osmdesátých let, včetně maskovacího nátěru používaného na objektu v tomto časovém období.

Objekt je vybaven původní výzbrojí a výbavou používanou zde v letech 1960 – 1999, včetně dvou pevnostních kanónů vz. 44/59.

Druhým srubem v areálu je MJ-S 2 "Úvoz", který je však nepřístupný pro veřejnost, možná je prohlídka pouze jeho exteriéru. Objekt bude zvenku uveden do podoby z posledních let využívání Armádou České republiky. K památce náleží také několik lehkých objektů vz. 37 typu A a typu E. Dva lehké objekty typu A jsou situovány mezi pěchotní sruby a budou příležitostně zpřístupňovány pro veřejnost (provoz bude zajišťován členy Klubu vojenské historie a Vojensko-historických jednotek).

Snahou Technického muzea v Brně a Klubu historického vojenství Brno je postupná rekonstrukce objektu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021