!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vojenský skanzen Smečno
Památky

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z - jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.
Lehký objekt vzor 37 typ B je jedním z nejlépe zrekonstruovaných a vybavených lehkých objektů u nás. Je jedním z dochovaných objektů Pražské čáry, kterých bylo původně na 834. Naleznete jej u západní zdi smečenského zámku. Byl uveden do stavu, v jakém se nacházel v době zářijové mobilizace československé armády v roce 1938, kdy bezprostředně hrozil válečný konflikt.

Pražská čára (tzv. VOP – vnější opevnění Prahy) byla budovaná na obranu proti fašistickému Německu před druhou světovou válkou v letech 1935 - 1938. Stálá expozice VOP se nachází v budově obecního úřadu Smečno. Skládá se z fotografií, plánků, map, modelů celé základní řady objektů lehkého opevnění a mnoha dalších trojrozměrných exponátů.

Součástí skanzenu je také objekt vz. 36 ležící mezi obcemi Drnov a Mlýnek u Slaného. Kromě těchto „bunkrů“ je na tzv. Pražské čáře obnoveno ještě dalších 5 objektů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc ve Slaném

Slaný, Střední Čechy
Zmrzlina 2AD

Zmrzlina 2AD

Kačice, Střední Čechy
Pivnice Továrna Slaný

Pivnice Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy
Pivovar Továrna Slaný

Pivovar Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy