Úvod > Co chcete dělat? > Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách
Památky

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.
Ve srubu T-S 26 se setkáte s osádkou v dobových uniformách a uvidíte řopík v podobě v jaké se nacházel za zářiové mobilizace v roce 1938, připravený čelit útoku německé armády. Kromě toho uvidí i dochované polní opevnění a malou tématickou expozici k československé prvorepublikové armádě. Kromě toho zde můžete vidět zajímavou expozici pěchotní a dělostřelecké munice, historických zbraní a militárií z let 1866 až po současnost v počtu kolem 1000 kusů.

Výzbroj objektu měla odpovídat požadovaným úkolům – v levé kasematě měla být umístěna smíšená zbraň L1 – protitankový kanón vz.36 ráže 47 mm s dotací střeliva 1824 nábojů, spřažen s TK vz. 37. Ve vedlejší střílně mělo být kulometné dvojče vz.37. Úkolem těchto zbraní bylo postřelovat důležitou komunikaci procházející Odolovem a sousední objekty T-S 27 a 28 stojící na protějším svahu. Ve druhé střelecké místnosti mělo být pouze kulometné dvojče vz.37, které by postřelovalo průseky a překážky směrem k objektu T-S 25. Okolí vlastního objektu mělo chránit šest lehkých kulometů vz.26, z nichž dva by byly v pancéřových zvonech a zbývající čtyři ve střílnách týlových stěn objektu. Dotace pro všechny kulomety činila 400 000 ks nábojů.

Řopík je v průběhu roku otevřen každý poslední víkend v měsíci a o státních svátcích, v létě pak každý víkend. V zimní sezóně je otevřen nepravidelně, v termínech, které jsou uvedeny na našich webových stránkách. Muzeum je otevřeno nepravidelně ve stanovených termínech, které najdete na internetových stránkách.

Z Odolova se k řopíku dostanete od hospody U Lotranda po ukazatelích s nápisem "Řopík Odlov". Jedná se též o zelenou turistickou cestu směr Švédský vrch. K řopíku lze dojet také na kole, na kterém lze snadno objet celý pevnostní val Jestřebích hor i s případnou zastávkou na rozhledně Žaltman. Vybrat si zde můžete z několika tras – ta vedoucí přes hřeben Jestřebích hor se nazývá Panská cesta. Nejen na kole, ale v zimní sezóně i na běžkách se dá dostat za opevněním. Kolem objektu prochází upravovaná běžkařská trasa od Červeného Kostlece až ke Trutnovu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Malé Svatoňovice, Královéhradecko
Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecko
Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecko
Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Velké Petrovice, Královéhradecko
Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda v Markoušovicích

Úpice, Královéhradecko