Úvod > Co chcete dělat? > Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Kultura

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu na vás čeká expozice firmy na výrobu hasicí techniky Stratílek a expozice Vysoké Mýto světové. Ve Vysokém Mýtě nejdete naši pobočku Muzeum českého karosářství, v nedaleké Vraclavi také Barokní areál. Pravidelně připravujeme krátkodobé výstavy na nejrůznější témata i akce pro veřejnost.
Počátky vysokomýtského městského muzea, jednoho z nejstarších v Čechách, sahají do roku 1871. V roce 1912 se muzeum přestěhovalo do domu vysokomýtského rodáka, národního buditele A. V. Šembery kde sídlí dodnes. Specializací muzea jsou technické památky, v první řade pak vývoj karosářství prezentovaný prostřednictvím firmy Carrosserie Sodomka. Pro potřeby rozšiřující se expozice této firmy byla zřízena nová pobočka – Muzeum českého karosářství, kde na návštěvníky čekají ukázky Sodomkovy práce od kočárů, přes elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik, až po vládní speciál Škoda VOS. Muzeum má ve své správě také  Barokní areál na Vraclavi s hodnotným souborem barokních dřevěných soch z Králík – Dolní Hedče.
 

Expozice Stratílek

Expozice historie významné hasičské firmy V. Ig. Stratílek a jejich pokračovatelů nabízí návštěvníkům velké množství továrních fotografií či dokumentů a samozřejmě originálních výrobků. Naznačuje technický vývoj a také ukazuje, že i tato technika má své designové řešení, které se vyvíjelo a odráželo dobové trendy. Zvídavý návštěvník si jistě povšimne zajímavých změn hasičských karosérií.
 

Hotel na kolech značky Karosa

V 60. letech minulého století národní podnik Karosa vyvinul pozoruhodný přívěs, který měl sloužit jako hotel na kolech, a to až pro 30 osob. Vysokomýtské muzeum v roce 2017 získalo lůžkový autobusový přívěs typu Karosa LP 30, někdy označovaný jako Caravan-Hotel Karosa LP 30, vyrobený v roce 1967. Ve Vysokém Mýtě bylo nakonec vyrobeno jen 8 exemplářů, poslední brány podniku opustil v roce 1970. Rotel ve vlastnictví muzea má výrobní číslo 2 a ze všech dochovaných přívěsů je vůbec nejstarší. Uvnitř se původně nacházelo 30 lůžek, z toho šest jednolůžkových a 12 dvoulůžkových kabinek, bylo zde i několik převlékáren. Na palubě byly dvě umývárny a samozřejmě i toalety. Každé lůžko mělo osvětlení, vlastní větrání, odkládací prostor i držáky pro láhev a sklenici. K výbavě patřil také stanový přístřešek, k dispozici hostům byly skládací stolky a židle, vysavač a rádio. V létě sloužila cestujícím klimatizace, v zimě naopak topení. Jako hotel vůz fungoval výhradně v zaparkovaném stavu.
 

Vysoké Mýto světové

V prvním patře rodného domu A. V. Šembery byla v  roce 2021 v rámci oslav 150 let muzea otevřena nová expozici s názvem Vysoké Mýto světové. Představuje historii Vysokého Mýta od jeho založení až po bouřlivé události 20. století. Vysoké Mýto prezentuje nejen jako jedno z věnných měst českých královen, ale též jako město, které mělo kulturní, společenské, hospodářské, politické a vojenské styky s celým světem. Pro uvedení do příběhu města slouží krátký videomapping, po kterém následuje výstava plná historických fotografií, plánů, modelů i celé řady trojrozměrných předmětů. Nechybí ani koutek, kde si návštěvník může vyzkoušet některou z replik uniforem dob minulých.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Pardubický kraj
Nectar Lucis – Mikrovinařství Rájec z Podorlicka

Nectar Lucis – Mikrovinařství Rájec z Podorlicka

Kostelec nad Orlicí, Královéhradecký kraj