Muzeum srubu MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně je součástí
moravskoslezské Technotrasy. Zajímavostí tohoto vojenského objektu je, že se
jedná o dva samostatné, takřka zrcadlové objekty, které rozděluje silnice (bývalá železniční trať). Objekty jsou spojeny 22 m dlouhou
podzemní chodbou. Jde o
jedinou stavbu tohoto druhu v celém pevnostním systému, která byla prohlášena za kulturní památku. Zájemci o
komentovanou prohlídku najdou bunkr v těsné blízkosti dálnice D1.
U
Bohumína se před druhou světovou válkou stýkaly
hranice Německa a Polska, navíc hranice na Hlučínsku a Těšínsku byly vytyčeny až po roce 1918, a neměly proto z historického hlediska dlouhého trvání.
Naše země neměla dostatek peněz na špičkové vyzbrojení své armády na úroveň sousedních silných zemí. Navíc po roce 1933 začal silně hrozit
fašismus, a tím možnost vzniku války. Proto se uplatnila strategie opevnit hranice proti možnému vpádu. Stavba atypického opevnění podle francouzského vzoru trvala pouhých čtrnáct dnů a spotřebovala 4 314 metrů krychlových betonu. Unikátní památka z roku 1936, které se přezdívá "Pětka" a je jedinečným příkladem vojenského inženýrství, nyní láká především milovníky historie a vojenské techniky.
Vybavení a expozice pěchotního srubu
Na vybavení či zbraně si v bunkru můžete i sáhnout. Při prohlídce uvidíte například na ubikace vybavené replikami dobového nábytku. Ve střeleckých místnostech patří mezi raritu protitankový kanón bez kulometu nebo samostatný těžký kulomet s plně funkční lafetou, kterou nadšenci vojenské historie sami dva roky vyráběli. Návštěvníci si mohou v bunkru koupit knihy, pohledy, turistickou známku číslo 694 a turistickou nálepku 694 nebo magnetku s vyobrazením bunkru.
Oprava a obnova srubu MO S-5 Na trati v letech 2024-2026
Z důvodu oprav a obnovy expozice po povodni v září 2024 byl srub až do června 2026 uzavřen. Záplavy v září 2024 totiž zatopily bunkr téměř po strop. Povodeň zničila vybavení srubu a přerušila provoz muzea, o které Klub vojenské historie Bohumín pečuje už 27 let. Po necelé dva roky členové klubu věnovali svůj volný čas obnově srubu. Po slavnostním znovuotevření 2. června 2026 se o víkendu 6. a 7. června 2026 srub opět otevírá veřejnosti. Muzeum bude otevřeno každý víkend a o svátcích až do konce září, vždy od 14 do 18 hodin.
Novinky mezi exponáty po opravě srubu
Přibyly například slamníky ve vojenských ubikacích, nové pancéřové dveře, nový chladič k protitankovému kanónu i jedna specialita – bedny pro minometnou munici, které zatím nejsou k vidění v žádném jiném muzeu.
K vidění bude nová replika záchodu od firmy Sharp i třeba nové ventilátory ve filtrovně. Návštěvníky přivítá replika dobového zvonku vytvořená konkrétně pro tento typ bunkru.
Na protipovodňové zabezpečení a ochranu objektu přispěla Nadace ČEZ. Na provoz muzea částkou 150 tisíc korun přispívá každoročně město Bohumín.