!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

Vydáno 9. ledna 2020 Příroda
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů na území Národního parku Šumava. Od letošního roku jsou však pozorování v přezimovacích obůrkách zrušena, místo toho mohou zájemci přijít do jelení obory na Kvildě. Pozorování jelena evropského je možné bez předchozí registrace, obora je otevřená celoročně volně, návštěvnické centrum pak od 8:30 do 16:00 hodin.
jelenMilovníci lesní zvěře mají na Šumavě možnost poznat život jelena evropského (dříve lesního) v pozorovací oboře nedaleko Kvildy. Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je tak jediným místem Národního parku Šumava, kam mohou od letošního ledna turisté zavítat. Správa NP zrušila pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších. Divocí jeleni, kteří se na zimu stahují do přezimovacích obor, budou mít alespoň všude stejný klid.

Pozorování jelenů na Kvildě má ale řadu výhod - zvířata jsou zde na lidi přivyklá a jejich pozorování není závislé na počasí. Zájemci se nemusí na pozorování zvěře nikde registrovat a mohou přijít kdykoliv. Návštavnické středisko je v zimě otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin. Navíc návštěvnické a pozorovací centrum Kvilda je vybudováno právě proto, aby se lidé seznamovali s jeleny právě zde. V rozsáhlé oboře momentálně žije osm jelenů. Ve vedlejším výběhu pak nalezli domov dva rysové.

jelenNovinkou bude letos vyhlídková věž, která je vysoká sedm metrů a první návštěvníci na ni vystoupí v únoru. Otevřená pak bude celoročně a turisté ji budou moci využít i v době jelení říje, kdy je pozorovací centrum nepřístupné. Pokud byste chtěli jelenům na zimu přilepšit, můžete jim donést řepu, mrkev a jablka. Pochutiny však nechte v Návštěvnickém centru, zvířata je pak dostanou z rukou myslivců.
 

Nejkrásnější paroží na Šumavě nosí Král lesa

JelenJeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.

Jedná se o divokého jelena, který tráví v obůrce Beranky každou zimu už několik let. Jeho územím jsou především okolní slatě, kde má i své říjiště. Pravidelně je ale právě on prvním jelenem, který do obůrky dobrovolně přichází. Jelikož v Berankách bylo pozorování zrušeno, milovníci přírody se již s populárním jelenem pravděpodobně neshledají. Přejme mu tedy dlouhý a spokojený život v lesích NP Šumava.
Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.