!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu
Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu
"> "> "> "> ">
Příroda

Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

  • Vydáno7. ledna 2022
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů na území Národního parku Šumava. Zájemci mohou přijít do jelení obory na Kvildě. Pozorování jelena evropského je možné bez předchozí registrace, obora je otevřená celoročně volně, návštěvnické centrum pak od 8:30 do 16:00 hodin.
jelenMilovníci lesní zvěře mají na Šumavě možnost poznat život jelena evropského (dříve lesního) v pozorovací oboře nedaleko Kvildy. Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je tak jediným místem Národního parku Šumava, kam mohou turisté zavítat. Správa NP zrušila již roku 2020 pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších. Divocí jeleni, kteří se na zimu stahují do přezimovacích obor, budou mít alespoň všude stejný klid.

jelenPozorování jelenů na Kvildě má ale řadu výhodzvířata jsou zde na lidi přivyklá a jejich pozorování není závislé na počasí. Zájemci se nemusí na pozorování zvěře nikde registrovat a mohou přijít kdykoliv. Návštavnické středisko je v zimě otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin. Navíc návštěvnické a pozorovací centrum Kvilda je vybudováno právě proto, aby se lidé seznamovali s jeleny právě zde. V rozsáhlé oboře momentálně žije asi deset jelenů. Ve vedlejším výběhu pak nalezli domov dva rysové.

Pokud byste chtěli jelenům na zimu přilepšit, můžete jim donést řepu, mrkev a jablka. Pochutiny však nechte v Návštěvnickém centru, zvířata je pak dostanou z rukou myslivců. Milovníkům šťastných konců dodejme, že jelen Standa, kterému po útoku na návštěvníky v roce 2018 hrozilo zastřelení, našel nový domov v Lánské oboře, se má výborně a užívá si života ve stádu.
 

Nejkrásnější paroží na Šumavě nosí Král lesa

král lesaJeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.

Jedná se o divokého jelena, který tráví v obůrce Beranky každou zimu už několik let. Jeho územím jsou především okolní slatě, kde má i své říjiště. Pravidelně je ale právě on prvním jelenem, který do obůrky dobrovolně přichází. Jelikož v Berankách bylo pozorování zrušeno, milovníci přírody se již s populárním jelenem pravděpodobně neshledají. Přejme mu tedy dlouhý a spokojený život v lesích NP Šumava.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).