Úvod > Aktuality > O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

Vydáno 5. února 2019 Zimní sporty
Perfektně upravené lyžařské stopy, pozorování jelenů, vlků a rysů, prohlídky na hradě Kašperk nebo výlety na sněžnicích – takové jsou jarní prázdniny na Šumavě, které si užijete s celou rodinou.
ŠumavaPřipravte si lyže a vyražte na Šumavu! Kde jinde si užít jarní prázdniny, než lyžováním a radovánkami na sněhu v našich malebných horách! Dětem z Jižních Čech už prázdniny začaly (České Budějovice, Český Krumlov), spolu s nimi mají volno i junioři z Berouna, Rokycan a Klatov. Plzeňákům začínají dny volna až 25. února, děti z Písku, Tábora, Strakonic nebo Příbrami si budou muset počkat na březen.

Podmínky na Šumavě mají k zimním sportům ideální podmínky, v lyžařských střediscích leží většinou přes metr sněhu. Vyrazit můžete i na běžky, okolo Modravy, Kvildy a Horské Kvildy je 100 - 200 cm sněhu, u Borové Lady 80 cm, Srní hlásí 70 cm sněhu. Teploty se drží hluboko pod bodem mrazu -19°C až -12°C, panuje jasné počasí a stopy jsou pravidelně udržovány.
 

Vyrazte do přírody na běžkách

Šumava láká běžkařeJedna z oblíbených tras vede například z Modravy na Březník, ovšem musíme upozornit, že hospůdka Březník je přes zimu zavřená.

Vynikající lyžařské podmínky jsou také na Kvildsku. Upravenou stopu najdete na trase k Pramenům Vltavy a na Bučinu.

Také celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

BěžkyVýlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Krásná je také trasa v oblasti Železnorudska na Pancířský hřbet, která vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Na Novopecku buďte vzhledem k nebezpečí pádu stromů, větví nebo špiček stromů opatrní, nevstupujte do lesních porostů, kde není protažená stopa. Upravená trasa vede těmito místy: České Žleby – Kamenná Hlava – Mlaka – Krásná Hora – Nové Údolí – Horní Krásnohorská cesta – Travní cesta – Kostelní cesta – Stožecká luka – České Žleby – Dobrá. Trasa mezi Dobrou a Soumarským Mostem se z důvodu podmáčení louky nebude upravovat). Krásně zalyžovat si můžete také na loukách mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem.
 

Užijte si skvěle upravené sjezdovky

Ski areál ŠpičákMilovníci sjezdového lyžování se mohou těšit na skvěle upravené svahy. Mezi lyžařská centra, která nabízejí aktuálně nejlepší podmínky patří Ski areál Zadov - Churáňov (70-105 cm), kde je otevřený areál Kobyla s lanovou dráhou i lanovka na Churáňov. Rozhledna na skokanském můstku je v porvozu denně. Skibus na večerní lyžování z Písku jezdí ve středu, v pátek a sobotu. Vynikající podmínky poskytuje Ski areál Kvilda (70-130 cm), kde najdete upravený svah pro bobisty a sáňkaře, skvělé lyžařské podmínky hlásí Špičák a Belveder u Železné Rudy (90 - 130 cm), Lipno (60 - 110 cm) a dobře si zalyžujete v Kašperských Horách, kde leží 40 - 60 cm.
 

Pozorujte šumavská zvířata zblízka

JelenPozorování šumavských zvířat je organizováno Správou NP Šumava, která garantuje odborné doprovody se stanoveným režimem. Zimní pozorování má zvláštní režim, aby nedocházelo k nežádoucímu rušení jelení zvěře v době jejího strádání vlivem klimatických podmínek. Pozorování jelenů patří k nejoblíbenějším programům ze zimní nabídky na Šumavě. V Srní je možné spatřit i nejsilnějšího jelena, přezdívaného Král lesa. Na pozorování jelenů se můžete registrovat až do 31. března. Výprava za jeleny je možná v úterý, čtvrtek a sobotu od 12:00 do 15:30 hodin. Na akci je nutné předchozí objednání na webových stránkách NP Šumava. Zájemci o pozorování zvěře by si neměli nechat doma dalekohled, vhodné je také teplé oblečení. Vstup se psy bohužel není možný.

VlciMimo jelenů lze v Srní pozorovat také šumavské vlky. Značená vlčí stezka vede od návštěvnického centra k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. Výběh má rozlohu zhruba tři hektary, vy si šelmy prohlédnete z 300 metrů dlouhé dřevěné lávky. Vede několik metrů nad terénem, takže budete mít pocit, že kráčíte lesem přímo kolem zvířat. Součástí stezky jsou informační tabule, lavičky, pozorovací přístřešky a terasy.

S divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě. Stojí přibližně v polovině cesty mezi Kvildou a Jezerní slatí, jeho expozice je zaměřená na jelení zvěř a podobně jako u Srní i tady se můžete vydat za jeleny na vycházkový naučný okruh do okolních lesů.

RysVětší štěstí ale možná budete mít u výběhu, kde žije rys David. Toho jako několika měsíční kotě srazilo auto a po sérii operací si už tak zvykl na lidi, že jeho vypuštění do volné přírody by bylo obrovským rizikem. Před dvěma lety se k němu připojila i rysí samička z Německa. Návštěvnické centrum a stezka jsou otevřené denně od 8:30 do 15:30 hodin zdarma.

Pozorování vysoké zvěře nabízí také Borová Lada - Zahrádky (tel. 388 434 125, borlada@npsumava.cz), a to od 1. 2. do 31. 3. 2019, vždy v úterý a čtvrtek od 14:00 hodin. Místo srazu je Rybí líheň Borová Lada. Z důvodu prací na polomech není v letošní sezoně obůrka Jelení Vrchy U Herciána v provozu a neprobíhá zde pozorování zvěře pro veřejnost.
 

Vycházky na sněžnicích

SněžniceNárodní park Šumava nabízí také pravidelné vycházky na sněžnicích. Namátkou zmíníme několik termínů: v úterý 12. února se koná vycházka na sněžnicích okolím Kvildy, ve čtvrtek 14. února se můžete vydat na sněžnicích do okolí Horské Kvildy. Zajímavá bude i vycházka s názvem Kolem Pranýře za výhledy, která se koná v pondělí 18. února (výprava na sněžnicích i bez nich) přes Šibeniční vrch a vrch Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Na vycházku okolím Kvildy se můžete vypravit i 26. února, kolem Lad se půjde 28. února. Vycházky pak pokračují i v březnu. Podrobné informace k vycházkám naleznete na webu NP Šumava.
 

Jarní prázdniny na hradě Kašperk

Hrad KašperkJak vypadá legendární hrad Kašperk v zimě? Přijďte se podívat na vlastní oči, protože na jarní prázdniny tu připravili speciální prohlídky pro děti, zaměřené na každodenní život na středověkém hradě. Prohlídky se konají od 6. 2. do 16. 3. každou středu a sobotu od 10:15 do 15:15 hodin. Prohlídky začínají vždy v těchto časech: 10:15, 11:30, 12:45, 14:00, 15:15 hodin.

O prohlídky je velký zájem, proto si své místo určitě rezervujte předem na info@kasperk.cz. Vstupenka pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti, studenty a seniory 75 Kč, za rodinné vstupné zaplatíte 285 Kč.
Ski areál Špičák - nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák - nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák - Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Šumavské safari - jedinečný zážitek z pozorování jelenů v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo unikátní středoevropské safari, kde lze ze speciálních srubů pozorovat volně jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrátí i šelmy. Safari je u nás naprosto ojedinělý projekt. V NP jsou nyní k dispozici tři speciální pozorovatelny v Srní, Borové Ladě a Jeleních Vrších.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno - nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk - rodinné lyžování na Lipně

Skipark Frymburk je areálem s klidnou atmosférou, jehož služby uvítají především rodiny s dětmi. Hlavním tahákem je zde dětské hřiště s pohyblivými koberci.

Lyžařský areál Zadov - skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Lyžařský areál Zadov - skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Chalupská slať - největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať - největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.

Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Ski areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Ski areál Horní Vltavice Nad Kovárnou

Lyžařský areál Horní Vltavice "Nad Kovárnou" je lyžařské středisko nabízející ideální podmínky rodinám s dětmi, začínajícím lyžařům snowboardistům a lyžařským výcvikům, dobře si na hlavní sjezdovce zalyžují i náročnější lyžaři.

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov - Churáňov.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích - výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Od zimní sezóny 2011/2012 můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.