Úvod > Co chcete dělat? > Expozice na letišti Točná
Památky

Expozice na letišti Točná

Letiště Točná je součástí veřejné dopravní infrastruktury ČR a integrovaného záchranného systému. Jedná se o malé letiště v klidné lokalitě na okraji, Prahy mezi Komořany a Cholupicemi. Každou druhou sobotu v měsíci od března do prosince se zde konají Dny otevřených dveří.
Historie letiště Točná se píše už od 20. let minulého století. Tehdy se tu začala objevovat bezmotorová letadla. Na jaře 1946 vzniklo na Točné Plachtařské výcvikové středisko Českého národního aeroklubu. Dlouhá léta tady působil Aeroklub Svazarmu Točná. Od 60. let se na Točné dařilo motorovému létání, objevovaly se tu také první vrtulníky. Na nich tady v první polovině 70. let probíhal výcvik, a to včetně výcviku nočních přistání na osvětlený heliport. Po roce 1989 provoz letiště pomalu ustával, kvůli nevyřešeným vztahům s majiteli pozemků pod dráhou. Ty navíc vedly ke zkrácení dráhy. V roce 2011 se novému majiteli povedlo problémy vyřešit, letiště na Točné znovu otevřít a navíc s historicky nejdelší dráhou 870 metrů.

Každou druhou sobotu v měsíci zde od 13 do 18 hodin probíhají Dny otevřených dveří. Můžete si zde prohlédnout například unikátní stříbrno-červený letoun Electra 10A z roku 1937 s nápisem Baťa. Československý podnikatel a nevlastní bratr Tomáše Bati si jej toho roku zakoupil a uskutečnil s ním cestu kolem světa. Mimo toho tu uvidíte letoun Sokol M1C vyrobený v roce 1947. První československé poválečné letadlo je produktem podniku Automobilové závody v Chocni. Výroba tohoto třímístného sportovního, cvičného a cestovního stroje začala v roce 1946. Existují pravděpodobně už jen dva letuschopní Sokoli M1C, náš český a druhý v Anglii. Od roku 2021 zde uvidíte britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV, na kterém za druhé světové války létali českoslovenští piloti. Stroj byl vyroben na přelomu let 1942 a 1943.

V rámci Dnů otevřených dveří si můžete povídat s přítomnými piloty či staviteli. A děti se vyřádí na jednom z největších dětských hřišť v Praze. Kdy je na letišti otevřeno zjistíte na facebooku letiště. Zpravidla se konávají od března do prosince.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021