ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet na Praděd z Karlovy Studánky

Výlet na Praděd z Karlovy Studánky

Praděd (1 492 m) není jen nejvyšší horou Moravy a oblíbeným výletním cílem, ale špička věže na jeho vrcholu se tyčí do nejvyšší dosažitelné nadmořské výšky v Česku. Kudy a jak se na Praděd dostanete pěšky, na kole nebo na běžkách, s partou zdatných turistů anebo naopak s dětmi či seniory?
Nejjednodušší cesta na Praděd začíná na Hvězdě, horském sedle nad lázněmi Karlova Studánka. Odtud jezdí kyvadlové autobusy na Ovčárnu, k horskému hotelu s restaurací přímo pod Petrovými kameny – ano, právě pod místem, kde se podle pověstí slétaly všechny čarodějnice z Jeseníků.
 

Nejkratší cesta na Praděd

PradědZ Ovčárny to máte na vrchol Pradědu jen 3,5 km po široké asfaltové silnici a čeká vás převýšení necelých 200 metrů. Dokonce si můžete koupit lístek pro individuální vjezd, který zahrnuje i parkování u horského hotelu. Platí tu ale pravidlo kyvadlové dopravy – na Ovčárnu vás pustí vždy v celou hodinu, zpět z Ovčárny o půl.

Co vás čeká nahoře na Pradědu? Původní stará rozhledna ze začátku 20. století, která vypadala jako věž starého gotického hradu, se zřítila v roce 1959, v osmdesátých letech ji nahradil moderní 146 metrů vysoký televizní vysílač. Výtah vás vyveze na vyhlídkovou terasu ve výšce 71 metrů, z níž bývá vidět Sněžka, Lysá hora i Radhošť, za jasného počasí lze zhlédnout siluetu Vysokých Tater a Malou i Velkou Fatru na Slovensku.
 

Nejkrásnější cesta na Praděd

PradědDevět kilometrů a přibližně 750 výškových metrů čeká na ty, kdo se na Praděd vypraví z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy. Cesta romantickým kaňonem po kamenitých březích horské bystřiny s mnoha peřejemi, kaskádami a několika vodopády je však vhodná jen pro zdatné turisty. Od rozcestí Pod Ovčárnou odbočuje žlutá značka k horskému hotelu, vy však můžete pokračovat k chatě Barborka a na asfaltku vedoucí na Praděd se napojit asi kilometr nad Ovčárnou.

Trasu podél Bílé Opavy můžete samozřejmě zvolit i pro zpáteční cestu, kdy půjdete z Pradědu až do Karlovy Studánky celou cestu z kopce; a naopak ti, kteří na Praděd poctivě vyšplhali po svých, se mohou vrátit autobusem přes Hvězdu.
 

Trasa z Červenohorského sedla s krásnými výhledy

JeseníkyCesta z Červenohorského sedla na Praděd je poměrně dlouhá a autobusy vám tu nepomohou; pokud na sedle zaparkujete auto, tam i zpátky musíte ujít přinejmenším 20 km a zdolat převýšení téměř 500 metrů. Nejkratší trasa tam a zpátky pro pěší přes vrcholová rašeliniště na Malém Jezerníku měří 20 km, ta pohodlnější po lesních cestách a v zimě na běžkách 22 km a pro cyklisty ještě o dva kilometry víc. Čekají vás ale fantastické výhledy, ať už k severu k Bělé pod Pradědem, tak k jihu na Rýmařovsko a na horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

Přibližně ve dvou třetinách cesty leží turistická chata Švýcárna, na asfaltku vedoucí k vysílači se napojíte až těsně pod posledním stoupáním. Přes Švýcárnu vede také žlutá značka z Videlského sedla v nadmořské výšce 930 metrů, odkud to na Praděd máte 6,5 km.