Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Branná

Branná

Městečko sevřené v úzkém horském údolí Hrubého Jeseníku znají všichni, kdo z jihu zamíří ke Zlatým Horám, do Jeseníku nebo do Rychlebských hor a vyberou si cestu přes Ramzovou. Od Hanušovic silnice postupně stoupá výš a výš, několikrát se kříží se železniční tratí, až se před vámi objeví Branná.

Co musíte vidět v podhůří Jeseníků

Když obec v podhůří Jeseníků ve 13. století vznikla, nazývala se Goldenstein neboli Kolštejn, česky Zlatý kámen. Právě skály a kameny omezily místní zástavbu natolik, že všechny památky se vměstnaly na nevelký ostroh nad řekou.

Je tu údajně nejmalebnější náměstí v Jeseníkách a několik úzkých uliček, zřícenina hradu a zámek Kolštejn, který kdysi chránil okolní zlaté doly, zajímavá budova fojtství z roku 1570 s věží a fasádou zdobenou sgrafitem, a původně evangelický kostel sv. Michala.
 

Tipy pro milovníky železnic a technických památek

Branná leží jen pár kilometrů před Ramzovou, nejvýše položenou rychlíkovou stanici v Česku. Není to ovšem jediná železniční trať v okolí; naučná stezka Pasák vás dovede ke stejnojmenné skalní věži, připomínající lidskou postavu, k vyhlídkám u Alojzova a také k hájence s cizokrajným názvem Banjaluka. V lesích kolem cesty jsou dosud patrné zbytky starých lesních úzkokolejek na stahování dřeva. Vznikly v roce 1889, prosperovaly však jen krátce a zrušeny byly někdy po roce 1935.

 

Horská cestovatelská potěšení

Branná je středisko sportů a horské turistiky; v zimě tu najdete lyžařský areál, v létě půjčovnu horských koloběžek. Kdo má rád vojenské památky, ten může navštívit bunkr U Trati, k výletu láká obnovený okruh okolo skalních stěn a lesů pod Ptačí planinou. V Branné také ochutnáte pivo z minipivovaru Kolštejn, který je součástí relaxačního centra s wellness hotelem a restaurací.

Ubytování a restaurace

Hotel Chateau Goldenstein

Hotel Chateau Goldenstein

Branná, Olomoucký kraj
Minipivovar Kolštejn v Branné

Minipivovar Kolštejn v Branné

Branná, Olomoucký kraj
Chata Jiřího na Šeráku

Chata Jiřího na Šeráku

Branná, Olomoucký kraj
Ubytování na faře v Branné

Ubytování na faře v Branné

Branná, Olomoucký kraj