Úvod > Aktuality > Festivalové lahůdky připravované na srpen
Festivalové lahůdky připravované na srpen
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Festivalové lahůdky připravované na srpen

  • Vydáno8. srpna 2022
Léto se sice přehouplo do své druhé poloviny, to ovšem neznamená, že by byl konec všem letní radovánkám. Oblíbené letní festivaly různých stylových zaměření a filozofií jsou pro milovníky open air programů a dobré muziky připraveny až do konce měsíce. Ty nejzajímavější najdete v našem dnešním přehledu.

Litovelský Otvírák

Hrady.cz RožmberkFestival hudby i pivních specialit Litovelský Otvírák 2022 je jednou z největších kulturních akcí na Hané. Současně jde o den otevřených dveří Pivovaru Litovel, který návštěvníkům umožňuje nahlédnout pod pokličku litovelského sládka díky komentovaným prohlídkám. Tradičně se koná druhý srpnový pátek a sobotu od dopoledních hodin až do večera. Návštěvníci tohoto festivalu si mohou vychutnat kromě skvělého litovelského piva a hanáckých pochoutek také koncerty desítek oblíbených českých i zahraničních hudebních skupin. Litovelský Otvírák zároveň nabízí gastronomický zážitek ze spojení litovelského piva hanáckých pochoutek.
 

Srpnové Hrady.CZ

České hradyFestival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. Mimo známých českých a slovenských interpretů se zaměřuje také na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění krásných historických památek v regionech. Nabízí každoročně netradiční atmosféru, která se liší od ostatních letních festivalů nejen ojedinělým prostředím ale i bohatým sortimentem doplňkových služeb a občerstvení. V ceně sobotní vstupenky jsou navíc zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů. Mezi kapelami a interprety, kteří letos na festival přijedou se můžete těšit na Annu K., Tomáše Kluse, Davida Kollera, Xindla X, Mirai, Pokáče, Vypsanou fixu, Visací zámek, Chinaski nebo Rybičky 48. Ve dnech 12. – 13. 8. proběhne festival na hradě Veveří, 19. – 20. 8. v Hradci nad Moravicí, 26. – 27. 8. na Bouzově a zakončení bude 2. – 3. 9. na Bezdězu.
 

Festival Chodrockfest v Domažlicích

festival ChodrockfestV pátek a sobotu 12. a 13. srpna se v domažlickém jezdeckém areálu TJ Start znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již deset zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje téměř dvacítka českých kapel. Na návštěvníky čekají dva dny nabytého line-upu. Na jedenáctý ročník Chodrockfestu přijali pozvání  Traktor, Škwor, Harlej, Dymytry, Jelen, Wohnout, Xind X, Pokáč, Jakub Děkan, Alkehol, Fast Food Orchestra, Lety Mimo, Komunál, Plexis, Záviš, Prague Conspiracy, Sticx a další. Celý program bude ukončen velkolepou afterparty s DJs.


Maraton hudby Brno a Mezinárodní hudební festival Špilberk

maraton hudby brnoHudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Letošní ročník Maratonu hudby Brno na ten loňský i předloňský navazuje, ale jde ještě dál – na jeden víkend promění Brno v hudební metropoli. A na své si přijdou milovníci snad všech žánrů – jazzu, rocku, klasické hudby, balkánské dechovky i moravského folklóru. Souběžně s Maratonem hudby probíhá v Brně i další festival, a to Mezinárodní hudební festival Špilberk 2022, který se odehraje na hradním nádvoří 11., 12., 13., a 14. srpna 2022. Těšit se můžete například na Annu Fusek, UNS, Warsaw Village Band, Saucējas, La Cantiga de la Serena, Ester Kočičkovou & Moody Cat Band, Soul Ožil, Ritmo Factory, Kale, Nautilus, Slobodná Europa, E!E, Duo GraŽ, Susannu Aleksandru, Riittu Paakki, Mariusze Goliho, Beatu Bocek, Horňáckou cimbálovou muziku Kubíci nebo Barta Marise.
 

Moravské chodníčky v Napajedlech

Moravské chodníčkyMěsto Napajedla se nachází na geografickém rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, ale zároveň na křižovatce etnografické, která nejen rozděluje, ale především spojuje. Právě v Napajedlích se již dvacet jedna let scházejí chodníčky tří etnografických oblastí – Slovácka, Valašska a Hané, a to pod příznačným názvem Moravské chodníčky. Festival proběhne 12. až 13. srpna a těšit se můžete na vystoupení folklorních souborů Slovácka, Valašska a Hané. Po skončení programu bude následovat Beseda u cimbálu.
 

Josefovský Brutal Assault

brutal assaultHeavy metalový hudební festival je již tradiční akcí v prostoru vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře, kde se během čtyř festivalových dnů představí na pódiích na 150 kapel z celého světa. Letos se Brutal Assault bude konat od 9. do 13. srpna. Přijďte si užít skvělou atmosféru, šílené fanoušky, navštivte umělecké výstavy a horor kino a sestavu 150 kapel z celého světa v 5 dnech! Mezi hlavní hvězdy festivalu patří Mercyful Fate, Cannibal Corpse, As I Lay Dying, Abbath, Static-X, Cradle of Filth, At the Gates, Suffocation, Mayhem, Katatonia, Solstafir, Clutch, Municipal Waste, Dark Funeral, Amenra, Venom, Front Line Assembly a další.
 

TrutnOFF BrnoON 2022

Hudební festival TrutnOFF BrnoON, který adoptovalo naše druhé největší město, bude i letos. Uskuteční v obvyklém termínu připomínajícím okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, tedy 18. – 21. 8. 2022, opět na stejném místě jako loni, tj. v Brně Pisárkách Na Střelnici. Vedle Sisters of Mercy letos třeba proběhne Vánoční mše nebo na TrutnOFF BrnoON premiérově vystoupí Aneta Langerová. Dalšími tuzemskými kapelami, které na festivalu vystoupí jsou Michal Prokop & Framus Five, Hudba Praha s Michalem Ambrožem, undergroundová legenda The Primitives Group nebo současná avantgardní skupina Vítrholc seskupená okolo novináře Karla Škrabala. Po letech se na horkou půdu vrátí také Vypsaná fixa. Premiérově na „Fótrovi festivalů“ vystoupí Povodí Ohře či Circus Problem. V rámci festivalu proběhne i Ryboffka, neboli Rybova mše vánoční. Protože se už po tři roky nemohla uskutečnit v brněnské pasáži u HaDivadla tradičně před Vánocemi, tak ji uslyšíte letos v srpnu. A to s rozšířeným ansáblem a bicím sólem několika bubeníků.
 

Tradiční Vizovické Trnkobraní

Vizovické TrnkobraníTradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat v pátek a sobotu 19. a 20. srpna 2022 v areálu likérky R. Jelinek ve Vizovicích nedaleko Zlína.  Festival je multižánrovou kulturní přehlídkou, která zahrnuje vystoupení špiček české a slovenské hudební scény na dvou scénách a doplňuje ji divadelní scéna, kinokavárna a dětský koutek. Návštěvníci se mohou těšit na dvoudenní hudební program s kapelami No Name, Visací zámek, Tři sestry, Mňága a Žďorp, Rybičky 48, Křídla, Argema... dále vystoupí Katarína Knechtová, Tomáš Klus, Chinaski, Fleret, Alkehol, Harlej a další. Navíc legendární Argema oslaví ve Vizovicích čtyřicet let na hudební scéně. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní bude i světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
 

Mezinárodní festival filmové hudby Poděbrady

Poděbrady I letos se v Poděbradech chystá od 25. do 28. srpna Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SoundTrack Poděbrady 2022, jeden z posledních letních hudebních festivalů. V rámci oblíbeného doprovodného programu v Centrálním lázeňském parku se mohou návštěvníci těšit na koncerty, výstavy, aktivity pro děti a mnoho dalšího. Ani letos nebude chybět Kinobus, který přes den rozezní hudební program a večer filmové projekce. Festival zahájí již ve čtvrtek Jiří Ševčík & Pirate Swing Band se swingovou crossover poctou filmu, v pátek rozpálí diváky Tros Discotequos – Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián. Vrcholem festivalu bude velkolepá projekce jedné z nejslavnějších “Bondovek” s Danielem Craigem Skyfall in Concert se soundtrackem v podání Filharmonie Hradec Králové. Milovníci pohádek si přijdou na své díky velkoformátové projekci pohádky Lotrando a Zubejda s živě provedeným soundtrackem Jaroslava Uhlíře. Celý program Soundtrack festivalu proběhne pod širým nebem. Atraktivní doprovodný program v Centrálním lázeňském parku bude pro všechny návštěvníky zdarma.