Úvod > Aktuality > Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce
Kultura

Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce

  • Vydáno23. dubna 2019
Ve dnech 22. až 28. dubna se v Praze uskuteční druhý ročník festivalu Týden umění, kterého se účastní hlavní pražské galerie a výtvarné instituce. V rámci festivalu proběhne kolem stovky vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí.
výtvarné uměníFestivalu Týden umění se účasní jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Programová nabídka se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění. Debaty, přednášky a semináře se týkají většinou sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Festival se snaží upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Mottem letošního ročníku je sousloví "ušlechtilé radosti". Jde o citát z petice, kterou kulturní veřejnost právě před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu.


Komentované prohlídky a speciální programy na celý týden

StarožitnostiVe středu 24. dubna se uskuteční komentovaná prohlídka po pražských obchodech se starožitnostmi. Sraz zájemců je v 15:00 hodin před sídlem Asociace starožitníků, domem U Sv. Valentina na adrese Valentinská 7 v Praze 1. Komentovaná prohlídka obchodů se uskuteční s viceprezidentkou Asociace starožitníků Simonou Šustkovou.

Přijďte s dětmi do galerie! Objevte 24. dubna od 15:30 společně prostor, kde se budete bavit vy i vaše děti. S Michaelou Trpišovskou na téma výstavy nových akvizic Národní galerie. Připravena je výtvarná herna, kde můžete společně se svými dětmi tvořit a hrát si inspirováni výtvarnými díly. Nechte se okouzlit uměním a vytvořte spolu s dětmi osobitá díla. Herna je každý týden zaměřena na jiná umělecká díla či výstavy a nabízí 4 až 6 stanovišť s tvůrčími aktivitami pro společnou práci dětí a rodičů. Nedílnou součástí každé herny je návštěva expozic ve Veletržním paláci.

výtvarné uměníUměleckoprůmyslovým museum nabízí ve čtvrtek 25. dubna speciální prohlídku veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři. Galerie Kodl nabídne v ten samý den od 16:00 hodin předaukční výstavu, která představí stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského či Emila Filly. Prohlídka s odborným výkladem 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl však probíhá každý den do 16:00. O starých holandských a flámských mistrech z pohledu kurátora a z pohledu současného umělce Jakuba Špaňhela se dozvíte 25. dubna v 17:00 ve Šternberském paláci.

Pragovka Gallery pořádá 25. dubna od 18:00 pořádá komentovanou prohlídku výstavy Flying Inn a ateliérů s umělci Petrou Hudcovou a Danielem Hanzlíkem v prostorách industriálního areálu zaniklé továrny. Umělci představí výstavu ze svého úhlu pohledu a po prohlídce zavedou návštěvníky do tří uměleckých ateliérů dle vlastního výběru.

Uměleckoprůmyslové muzeumZ pátečního programu 26. dubna vyniká Návštěva restaurátorského ateliéru textilu veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea od 10:00 hodin. V pátek startuje také 9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 s názvem "Máme otevřeno". Galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací se poslední dubnový víkend otevřou zdarma veřejnosti. Můžete tak navštívit desítky kulturních míst plných kreativity a umění, a setkat se s lidmi, kteří na Sedmičce tvoří úžasné věci. Galerie Arcimboldo v Lázeňské ulici zve v pátek od 17:00 na japonský čaj o páté a setkání s vybraným umělcem.

Galerie DOXV sobotu 27. dubna čeká zájemce od 14:00 komentovaná prohlídka prostor České Filharmonie a Galerie Rudolfinum s prohlídkou výstavy A Cool Breeze. Centrum moderního umění DOX láká (také od 14:00 hodin) na program Jiřičné vidění. Jedná se o rodinnou výtvarnou dílnu k výstavě Jiřičná. Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? Zažijte si Evy Jiřičné vidění a vytvořte si svou vlastní čistou a krásnou architekturu.

Neděle 28. dubna přinese program Socha v parku v Museu Kampa – Meda Mládková plánovala vybudovat na pražské Kampě sochařský park. I přes svou houževnatost se jí to podařilo jen částečně, rozmístila několik objektů v těsné blízkosti Musea Kampa. Pokusme se její plán, alespoň na jeden den uskutečnit a oživme park sochami společně!
Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl