Úvod > Aktuality > Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce

Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce

Vydáno 23. dubna 2019 Kultura
Ve dnech 22. až 28. dubna se v Praze uskuteční druhý ročník festivalu Týden umění, kterého se účastní hlavní pražské galerie a výtvarné instituce. V rámci festivalu proběhne kolem stovky vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí.
výtvarné uměníFestivalu Týden umění se účasní jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Programová nabídka se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění. Debaty, přednášky a semináře se týkají většinou sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Festival se snaží upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Mottem letošního ročníku je sousloví "ušlechtilé radosti". Jde o citát z petice, kterou kulturní veřejnost právě před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu.


Komentované prohlídky a speciální programy na celý týden

StarožitnostiVe středu 24. dubna se uskuteční komentovaná prohlídka po pražských obchodech se starožitnostmi. Sraz zájemců je v 15:00 hodin před sídlem Asociace starožitníků, domem U Sv. Valentina na adrese Valentinská 7 v Praze 1. Komentovaná prohlídka obchodů se uskuteční s viceprezidentkou Asociace starožitníků Simonou Šustkovou.

Přijďte s dětmi do galerie! Objevte 24. dubna od 15:30 společně prostor, kde se budete bavit vy i vaše děti. S Michaelou Trpišovskou na téma výstavy nových akvizic Národní galerie. Připravena je výtvarná herna, kde můžete společně se svými dětmi tvořit a hrát si inspirováni výtvarnými díly. Nechte se okouzlit uměním a vytvořte spolu s dětmi osobitá díla. Herna je každý týden zaměřena na jiná umělecká díla či výstavy a nabízí 4 až 6 stanovišť s tvůrčími aktivitami pro společnou práci dětí a rodičů. Nedílnou součástí každé herny je návštěva expozic ve Veletržním paláci.

výtvarné uměníUměleckoprůmyslovým museum nabízí ve čtvrtek 25. dubna speciální prohlídku veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři. Galerie Kodl nabídne v ten samý den od 16:00 hodin předaukční výstavu, která představí stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského či Emila Filly. Prohlídka s odborným výkladem 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl však probíhá každý den do 16:00. O starých holandských a flámských mistrech z pohledu kurátora a z pohledu současného umělce Jakuba Špaňhela se dozvíte 25. dubna v 17:00 ve Šternberském paláci.

Pragovka Gallery pořádá 25. dubna od 18:00 pořádá komentovanou prohlídku výstavy Flying Inn a ateliérů s umělci Petrou Hudcovou a Danielem Hanzlíkem v prostorách industriálního areálu zaniklé továrny. Umělci představí výstavu ze svého úhlu pohledu a po prohlídce zavedou návštěvníky do tří uměleckých ateliérů dle vlastního výběru.

Uměleckoprůmyslové muzeumZ pátečního programu 26. dubna vyniká Návštěva restaurátorského ateliéru textilu veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea od 10:00 hodin. V pátek startuje také 9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 s názvem "Máme otevřeno". Galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací se poslední dubnový víkend otevřou zdarma veřejnosti. Můžete tak navštívit desítky kulturních míst plných kreativity a umění, a setkat se s lidmi, kteří na Sedmičce tvoří úžasné věci. Galerie Arcimboldo v Lázeňské ulici zve v pátek od 17:00 na japonský čaj o páté a setkání s vybraným umělcem.

Galerie DOXV sobotu 27. dubna čeká zájemce od 14:00 komentovaná prohlídka prostor České Filharmonie a Galerie Rudolfinum s prohlídkou výstavy A Cool Breeze. Centrum moderního umění DOX láká (také od 14:00 hodin) na program Jiřičné vidění. Jedná se o rodinnou výtvarnou dílnu k výstavě Jiřičná. Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? Zažijte si Evy Jiřičné vidění a vytvořte si svou vlastní čistou a krásnou architekturu.

Neděle 28. dubna přinese program Socha v parku v Museu Kampa - Meda Mládková plánovala vybudovat na pražské Kampě sochařský park. I přes svou houževnatost se jí to podařilo jen částečně, rozmístila několik objektů v těsné blízkosti Musea Kampa. Pokusme se její plán, alespoň na jeden den uskutečnit a oživme park sochami společně!
Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

MeetFactory - mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory - mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

1796–1917: Umění nejdelšího století - expozice ve Veletržním paláci

1796–1917: Umění nejdelšího století - expozice ve Veletržním paláci

Koncepce expozice bude založena na důležitých tématech, která jsou pro umění dané doby typická a charakteristická (portrét, krajina, historická, náboženská tématika apod.).

Stanislav Sucharda 1866–1916 ve Veletržním paláci

Stanislav Sucharda 1866–1916 ve Veletržním paláci

Cílem výstavy je představit vrstevnatou tvorbu sochaře a medailéra Stanislava Suchardy (1866–1916), a to v kontextu doby přelomu 19. a 20. století, českého i evropského umění.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze - Veletržní palác - stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Alberto Giacometti ve Veletržním paláci

Alberto Giacometti ve Veletržním paláci

Národní galerie Praha představuje vůbec poprvé českým návštěvníkům dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho (1901–1966).

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Šternberský palác je od 15. 9. 2019 uzavřen z důvodu revitalizace svých expozic. Díla starých mistrů jsou přemístěna do Schwarzenberského paláce.

Josef Bolf: Tušení stínu

Josef Bolf: Tušení stínu

Základ výstavy Tušení stínu tvoří obrazy vytvořené v období posledního roku. Tvoří společně kompaktní celek, a to jak svou formou, tak svým obsahem. Jsou jakousi syntézou řady motivů a témat, kterým se Josef Bolf věnoval již dříve a která nikdy zcela neopustil.