Úvod > Kalendář akcí > Alberto Giacometti ve Veletržním paláci
Alberto Giacometti ve Veletržním paláci
"> "> "> "> "> "> ">
18.7.
1.12.
+ Přidat foto

Alberto Giacometti ve Veletržním paláci

Kdy 18. červenec 2019 - 1. prosinec 2019 Výstavy
Národní galerie Praha představuje vůbec poprvé českým návštěvníkům dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho (1901–1966).
Rozsáhlá retrospektivní výstava mapuje vývoj Giacomettiho umělecké tvorby napříč pěti desetiletími. Sleduje její zrání od let umělcova dospívání ve švýcarské Stampě přes avantgardní experimenty v meziválečné Paříži až po její vyvrcholení v jedinečném zobrazování lidského těla, jímž se umělec proslavil nejvíce. Působivé existenciálně naléhavé protáhlé postavy, které Giacometti vytvářel po druhé světové válce, reflektují autorův cit pro křehkost a zranitelnost lidské bytosti.

Ve Veletržním paláci budou vystavena Giacomettiho díla jako Kráčející muž, Stojící žena nebo Ženy z Benátek, jež zaujaly publikum na slavném italském bienále v roce 1956, ale i další ikonická díla, jako jsou Žena-lžíce, Žena s vozem, Nos i vzácné drobné plastiky, intimní portréty členů umělcovy rodiny a přátel, kteří po celý život představovali Giacomettiho oblíbené modely.

Giacometti, jehož Jean-Paul Sartre označil za jednoho z nejdůležitějších existencionalistických umělců, odmítal tvořit realisticky, protože mezi uměním a skutečností vnímal příliš velkou propast. Originalita Giacomettiho díla spočívá v tom, že se nachází na samém kraji této propasti. Jeho dřívější zápolení se zobrazením se mu stalo vlastním do té míry, až se stalo hybnou silou jeho tvorby.

Výstavu Alberto Giacometti, kterou připravila Národní galerie ve spolupráci s nadací Fondation Giacometti, Paříž, bude k vidění v prvním patře Veletržního paláce od 18. července do 1. prosince 2019. K výstavě je rovněž připraven bohatý doprovodný program a vychází k ní knižní průvodce.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2019

Ubytování a restaurace v okolí