Úvod > Aktuality > Čtyři duchovní památky zvou na nové výhledy, expozice a zajímavosti
Památky

Čtyři duchovní památky zvou na nové výhledy, expozice a zajímavosti

  • Vydáno18. listopadu 2016
Zahrady, nově otevřená věž, zbrusu nová expozice nebo jiná barva fasád – to jsou hlavní novinky, které letos nabídlo několik klášterů, kostelů a poutních areálů. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde ještě nedávno byly jeřáby a bagry, ale teď už je uvidíte v docela novém kabátku.

Anežský klášter v Praze: zahrady a novinky pro děti

Anežský klášter je gotický poklad skrytý v centru Prahy. Je pojmenovaný po své zakladatelce sv. Anežce České a od osmdesátých let minulého století v něm Národní galerie vystavuje sbírky středověkého umění.

Po dvouleté revitalizaci se z kláštera stalo místo pro relaxaci i další kulturní vyžití, kam od nábřeží můžete vstoupit bez placení, třeba i s dětmi. V nově otevřené zahradě Za svatyněmi jsou k vidění díla současných umělců i monumentální plastika Golgoty, jedna z prvních soch Františka Bílka. Děti potěší hravé instalace Františka Skály, Přístěnek a Sluneční vozík, novinkou je dětská dílna, nový prohlídkový okruh historií a architekturou kláštera a dětská trasa pro všechny rozvíjející se smysly. Za vidění stojí i model středověkého kláštera a lapidárium s nálezy z posledních desítek let. Na jaře se navíc dočkáte další etapy oživení Anežského kláštera s podtitulem Anežka LIVE!, která bude zahrnovat doprovodné akce v zahradách.
 

Kostel sv. Jakuba: nový pohled na Brno

Víte, že podle legendy se Napoleon před bitvou u Slavkova modlil v brněnském kostele sv. Jakuba? Kromě toho tu jsou uloženy ostatky Jean-Louise Raduita de Souches, který za třicetileté války velel obraně Brna proti švédskému obléhání, a proslavenou brněnskou kuriozitou je i kamenný mužíček nad jedním z chrámových oken, který na kolemjdoucí vystrkuje holý zadek. Do kostelní věže jste se donedávna mohli podívat jen během každoroční Noci kostelů. Její zpřístupnění je jednou z novinek, které kostel nabízí po rekonstrukci. V patře věže si prohlédnete novou expozici, kde se dozvíte o historii kostela a jeho vztahu k Brnu; výstava se bude pravidelně obměňovat a doplňovat. Podívat se můžete také do kostnice, která byla objevena před několika lety při obnově Jakubského náměstí; jde o druhou největší kostnici ve střední Evropě.
 

Na Rybovu mši do Kuksu

Barokní skvost Hospital Kuks se loni otevřel po dvouleté rekonstrukci a letos jste už areál mohli vidět v celé kráse včetně upravených nádvoří, zahrad a bylinkových záhonů. Až do začátku března si budovy prohlédnete jen zvenčí, v sobotu 17. prosince se však v kostele Nejsvětější Trojice uskuteční Vánoční koncert s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby. Začíná v 17 hodin.
 

Svatá Hora u Příbrami, jak ji neznáte

Kompletní rekonstrukcí prošla také Svatá HoraPříbrami. Jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších poutních areálů v Čechách sice pořád má raně barokní tvář, ale přebarvil se – místo bílé s červenou teď fasádám kraluje šedá s okrovou. Podle architektů byla nová barevná kombinace vybrána na základě restaurátorských průzkumů a mělo by se jednat o původní barvu Svaté Hory. Nové je i Svatohorské muzeum, kam se vchází přímo z prodejny upomínkových předmětů. Zcela nová a moderní expozice vám představí nejenom předměty z jezuitských sbírek, ale i předměty, objevené při rekonstrukci. Během adventu se do muzea a Mníšecké kaple můžete přijít podívat na výstavu betlémů z dílen příbramských betlémářů.
 
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba – románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Klášter sester premonstrátek v Doksanech

Chcete se dozvědět více o premostrátech, jejich historii a v neposlední řadě o přísném řeholním životě sester? Pak neváhejte a navštivte jedinečnou památku svého typu, klášter Doksany.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Čáslavi

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Čáslavi

Prvopočátky stavby kostela, který je dominantou Čáslavi, spadají do 12. století. Kostel prošel řadou stavebních úprav v průběhu šesti století do dnešní podoby. V roce 1910 zde byly v podvěžní kapli nalezeny ostatky Jana Žižky z Trocnova. Velkým lákadlem pro návštěvníky je kostelní vyhlídková věž.

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky