Úvod > Aktuality > Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku
Kultura

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

  • Vydáno16. února 2022
Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.
sokolČeská obec sokolská je v České republice čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením jehož 180 000 členů se dobrovolně věnuje sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech. Zajímavé také je, že Sokol se řadí k nejstarším spolkům tohoto typu na světě. Myšlenkově vznikla z emancipačních snah českého národa v 19. století. Program všestranného psychofyzického rozvoje člověka ji vtiskl Dr. Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy a podnikatel Jindřich Fügner. Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se! “, sokolským pozdravem se stalo „Nazdar! “. První prapor a skicu prvních krojů namaloval sám Josef Mánes a pravidelné cvičení v Sokole bylo zahájeno již v březnu 1862.
 
sokolBěhem celého roku se bude Sokol prezentovat novým vizuálem s jednotícím sloganem „Už 160 let“. Vzhledem k mimořádnému výročí a historii, kdy se sokolem spolupracovali slavní umělci, rozhodlo se vedení ČOS oslovit jednoho z nejlepších streetartových umělců současnosti Michala Škapu. Vytvoří limitovanou edici 160 signovaných grafických listů, které budou prodávány v sokolském e-shopu. Výtěžek z nich bude věnován na rozvoj sokolských jednot. Na jaře bude tato grafika přenesena na zeď Tyršova domu na Újezdu.
 

Stavby v barvách Sokola

SokoliNejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se ve středu 16. února 2022 rozzáří v sokolských barvách – červené a bílé. V Praze to bude Žižkovská televizní věž (17:20), Tyršův dům – z Kampy (17:30), Petřínská rozhledna (17:40) a Tančící dům.
 
Ostravě dostane světelný kabátek Nová radnice a most Miloše Sýkory. V Liberci zazáří historická budova radnice, která bude svítit až do pátku 18. 2.
 
Ve Zlíně budou barevné tóny zdobit sídlo krajského úřadu – Baťův mrakodrap – „21“ a radnici, v Uherském Hradišti zazáří radnice, stejně tak jako v Jihlavě. Poslední nasvícenou památkou bude zámek v Přerově.
 
Mimo tyto objekty budou svítit i některé sokolovny, a to v Jihlavě, Prostějově, Příbrami, Nové Pace a v Praze Tyršův dům.
Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jakou formu váš pozdrav má? Používáte širokou škálu formulací od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Jak se vlastně pozdravy ahoj, nazdar, čau, čus nebo servus dostaly do češtiny?

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Stará radnice v Uherském Hradišti

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Další aktuality

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty

Ve středu začíná Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již šedesát let nabízí návštěvníkům festival Zlatá Praha možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky. Letošní 60. ročník se koná od středy 20. do soboty 23. září v Nové budově Národního divadla. Přinese očekávané premiéry i přehlídku osmaosmdesáti snímků.
Praha | Kultura

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Praha | Gurmánská turistika