Úvod > Aktuality > Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku
Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

  • Vydáno16. února 2022
Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.
sokolČeská obec sokolská je v České republice čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením jehož 180 000 členů se dobrovolně věnuje sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech. Zajímavé také je, že Sokol se řadí k nejstarším spolkům tohoto typu na světě. Myšlenkově vznikla z emancipačních snah českého národa v 19. století. Program všestranného psychofyzického rozvoje člověka ji vtiskl Dr. Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy a podnikatel Jindřich Fügner. Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se! “, sokolským pozdravem se stalo „Nazdar! “. První prapor a skicu prvních krojů namaloval sám Josef Mánes a pravidelné cvičení v Sokole bylo zahájeno již v březnu 1862.
 
sokolBěhem celého roku se bude Sokol prezentovat novým vizuálem s jednotícím sloganem „Už 160 let“. Vzhledem k mimořádnému výročí a historii, kdy se sokolem spolupracovali slavní umělci, rozhodlo se vedení ČOS oslovit jednoho z nejlepších streetartových umělců současnosti Michala Škapu. Vytvoří limitovanou edici 160 signovaných grafických listů, které budou prodávány v sokolském e-shopu. Výtěžek z nich bude věnován na rozvoj sokolských jednot. Na jaře bude tato grafika přenesena na zeď Tyršova domu na Újezdu.
 

Stavby v barvách Sokola

SokoliNejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se ve středu 16. února 2022 rozzáří v sokolských barvách – červené a bílé. V Praze to bude Žižkovská televizní věž (17:20), Tyršův dům – z Kampy (17:30), Petřínská rozhledna (17:40) a Tančící dům.
 
Ostravě dostane světelný kabátek Nová radnice a most Miloše Sýkory. V Liberci zazáří historická budova radnice, která bude svítit až do pátku 18. 2.
 
Ve Zlíně budou barevné tóny zdobit sídlo krajského úřadu – Baťův mrakodrap – „21“ a radnici, v Uherském Hradišti zazáří radnice, stejně tak jako v Jihlavě. Poslední nasvícenou památkou bude zámek v Přerově.
 
Mimo tyto objekty budou svítit i některé sokolovny, a to v Jihlavě, Prostějově, Příbrami, Nové Pace a v Praze Tyršův dům.
Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jakou formu váš pozdrav má? Používáte širokou škálu formulací od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Jak se vlastně pozdravy ahoj, nazdar, čau, čus nebo servus dostaly do češtiny?

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Stará radnice v Uherském Hradišti

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.