Úvod > Česká nej > Kulturní > Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy
Kulturní

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jakou formu váš pozdrav má? Používáte širokou škálu formulací od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Jak se vlastně pozdravy ahoj, nazdar, čau, čus nebo servus dostaly do češtiny?

Ahoj

Častý český pozdrav "ahoj" bývá z etymologického hlediska vysvětlován jako zkratka latinského zvolání "Ad HOnorem Jesu" čili "Ku slávě Ježíšově". Zkratka A.H.O.J. se používala na moři mezi námořníky celého křesťanského světa, jako pozdrav jiné lodi (dorozumívací řečí bývala latina).

Jiná teorie mluví o ryze anglickém původu slova: výraz „Ahoe“ či „A hoy“ ("loďka") používali angličtí námořníci – zvolání se často na moři ozývalo ze strážního koše.

Jak se zkratka AHOJ či zvolání „loďka“ dostalo do slovníku země, která nemá moře a námořníků v ní žije poskrovnu, není jasné. Snad za to mohou vodáci a trampové, kteří si z vnitrozemí vzdálené moře chtěli přiblížit alespoň pozdravem.
 

Nazdar

Z vynálezu pozdravu „nazdar“ by leckdo podezříval sokoly aneb členy České obce sokolské. Ano, skutečně jde o sokolský pozdrav, ale sokolové ho jen převzali. Ryze český pozdrav „nazdar“ se začal užívat při sbírkách na vybudování Národního divadla v Praze, kdy se příspěvky na jeho stavbu vkládaly do pokladniček s nápisem „Na zdar Národního divadla“. Vybírat se začalo v dubnu 1851, sokolský pozdrav byl schválen současně s praporem v roce 1862, kdy vznikl pražský Sokol.

Češi, kteří si ze všeho tropí šprťouchlata, k pozdravu Nazdar vymysleli humorně laděnou parafrázi „Na Žďár!“, na kterou se odpovídá v podobném duchu: „Nažďár, nažďár, taky nemáš zuby?“ 
 

Čau

Cizokrajně znějící pozdrav má svůj původ v italštině a jde o počeštěnou verzi pozdravu „ciao“. Traduje se, že do České republiky pronikl v 50. letech díky italskému filmu Velká modrá cesta, který se pozdravy „ciao“ jen hemžil. Ve skutečnosti ho již dřív zpopularizoval Ernest Hemingway v románu Sbohem, armádo. Do českých zemí prý „čau“ dorazilo dokonce už během 19. století přes Vídeň od rakouských vojáků sloužících v severní Itálii. Původ hledejme v benátské výslovnosti pozdravu vostro schiavo (= váš otrok), což by odpovídalo starému českému „služebníček“. 
 

Skol

Skol je lyžařský pozdrav (v cyklistické verzi by mohl znít „z kol!“) a podle lingvistů pochází z norského „skaal“, což je obdoba přípitkového „na zdraví“. I pozdrav „skol“ provází stará historka, že ji do Čech přivezl všestranně nadaný sportovec Josef Rössler-Ořovský coby tradiční pozdrav od norských lyžařů, ve skutečnosti ovšem jen špatně pochopil bujaré severské přípitky.
 

Retro

Sem patří prastaré zvolání Pozdrav pánbůh (dnes se používá, když někdo kýchne), na což se odpovídalo Dejžto pánbůh, romantické ruku líbám a má úcta anebo pozdrav socialistického Československa čest práci, zkracovaný na „čest“ – vesměs obraty z filmů pro pamětníky. Mezi další pamětnické pozdravy se dá započítat i čus, počeštěná forma dodnes užívaného německého „tschüs“, anebo přátelský pozdrav servus. Ten zase pochází z latinského slova "servus", tedy služebník, otrok.
#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

Na konci léta a začátku podzimu přichází čas sklízet (a také ochutnávat) úrodu. Pro naše předky to byla nejdůležitější část roku a když se na polích a v lukách, v sadech a vinicích urodilo, byla to také skvělá příležitost k oslavám. Bujarým, voňavým a plným muziky, dobrot a skvělého pití.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíše než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, například slavnou Stolovou horu u Kapského Města. Ta je kapku z ruky, zato Malá a Velká Hejšovina v polských Stolových horách jsou pohodlně dosažitelné z Broumovska. Königstein a další kopce v Saském Švýcarsku pohodlně uvidíte například z Děčínského Sněžníku, krále našich stolových hor.

#světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů

#světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů

Úhelník a kružítko, kladivo a zednická lžíce, krychle, hvězda, lebka, Měsíc, Slunce a vševidoucí oko: to je jen výčet z mnoha známých zednářských symbolů. Určitě jste o nich už slyšeli, ale víte, kde narazíte na jejich stopy ve střední Evropě?

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

Když se řekne prales, kdekdo si představí neprostupnou africkou džungli plnou exotických zvířat. Pralesy ale najdete i v Evropě, a dokonce pradědečky všech chráněných divočin a rezervací pevninské Evropy máme u nás v jižních Čechách. Jmenují se Žofínský a Hojnovodský prales.

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

Betlémy 2022 – katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Dnešní betlém v počtu 25 figur z polychromované keramiky z konce 20. stol., který měl být pouhým provizoriem, nakonec pro svou líbeznost zdomácněl. Velmi osobitě působí zejména netradiční ztvárnění klečící Panny Marie objímající děťátko v jeslích, které se dočkalo četných kopií.
Praha 1, Praha

Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu – komentovaná prohlídka

Expozice Příběh Pražského hradu se právem řadí mezi nejlepší stálé expozic Prahy. Nachází se v prostorách středověkého Královského paláce a mapuje více jak tisíciletou historii Pražského hradu. Využijte ojedinělé možnosti navštívit tuto rozsáhlou výstavu v doprovodu průvodce.
Praha 1, Praha

České korunovační klenoty na Pražském hradě

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě bude vystaven soubor Českých korunovačních klenotů. Zájemci si je budou moct prohlédnout v příčné lodi katedrály od 17. do 21. ledna 2023.
Praha 1, Praha

Mistrovská díla Obrazárny Pražského hradu v Císařské konírně

Výstava Mistrovská díla Obrazárny Pražského hradu představuje v Císařské konírně 68 z původních 128 obrazů, které byly vystaveny v sousední Obrazárně Pražského hradu, jež je z technických důvodů uzavřená. V Císařské konírně jsou nyní k vidění díla Tiziana, Achena, Rubense nebo Tintoretta.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Praha 1, Praha

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.
Praha 1, Praha

Mrákotínský monolit na Pražském hradě

Obelisk na Pražském hradě či též Mrákotínský monolit je vysoký štíhlý čtyřboký monolitický komolý jehlan stojící na třetím hradním nádvoří v blízkosti Starého proboštství odhalený u příležitosti výročí 10 let od vzniku Československa v roce 1928.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Hostel Santini Prague

Chcete se levně ubytovat v paláci ze 17. století a navíc uprostřed Prahy? Tu možnost máte v hotelu Santini, který se nachází u Karlova mostu, v bývalé rezidenci architekta Jana Blažeje Santiniho.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha