Úvod > Co chcete dělat? > Stará radnice v Uherském Hradišti
Památky

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.
Poloha radnice je více než symbolická. V roce 1257 vydal Přemysl Otakar II. tzv. zakládací listinu města, v níž stanovil, aby se do nově budovaného města přestěhovali obyvatelé královské trhové vsi Kunovice a klášterní vsi Veligrad (dnešní Staré Město). Noví osídlenci, v závislosti na své poddanské příslušnosti, vybudovali dvě náměstí – Kunovičtí dnešní Masarykovo náměstí a staroměstští dnešní Mariánské. Budova radnice, odkud bylo město spravováno, však byla postavena uprostřed ulice, která obě náměstí spojovala.

Jádro radnice je pozdně gotické, jak dokládá nejen gotická křížová klenba s cihlovými žebry a kamenným svorníkem, stejně jako bohatě profilovaný gotický portál v prvním patře. Budova i věž prošly mnohými přestavbami v pozdějších stoletích.

Provozovatel

Městské informační centrum

Masarykovo náměstí 21
686 01 Uherské Hradiště
Tel.:
+420 572 525 525
Email:
mic@uherske-hradi...
WWW:
www.slovacko.cz
GPS:
49,067552 17,459407
 

Místo konání

Stará radnice

Mariánské náměstí
 Uherské Hradiště
GPS:
49,069656 17,459872
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí