Úvod > Aktuality > Český ráj nabízí atraktivní zážitky i v zimě
Certova ruka
Zážitky

Český ráj nabízí atraktivní zážitky i v zimě

  • Vydáno24. ledna 2019
I v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy vás dozajista nadchne, neboť vám umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Tím však nabídka zajímavých aktivit rozhodně nekončí – najdete tu spoustu dalších možností ke zábavě, sportování i relaxaci.

Zábava nejen na hradech a zámcích

Zámek DěteniceNapříklad o víkendu se můžete vypravit na některé hrady a zámky, které mají otevřeno. Každou lednovou sobotu se pravidelně konají prohlídky zámku Dětenice. Nově můžete přijít na prohlídky s ochutnávkou dětenického piva. O víkendech je otevřen i hrad a zámek Staré Hrady s programem pro děti i dospělé. Celoroční provoz má i zámek Sychrov, který určitě znáte z pohádek, jako je Zlatovláska a Nesmrtelná teta.

V zimě jsou otevřeny, alespoň o víkendech, některá zajímavá muzea a galerie. Nabízí se tak například  možnost návštěvy Galerie Granát s ukázkami výroby šperků z českých granátů. Zákaznické centrum vám představí český granát a český granátový šperk ve vlastní expozici. Prohlídka začíná těžbou granátu v Českém středohoří a broušením kamenů na historických i současných strojích. Poté nahlédnete i do práce zlatníka. Každý má možnost zhlédnout názorné ukázky výroby i sám si tyto práce vyzkoušet.
 

Do jeskyní, skal i na lyže

Bozkovské dolomitové jeskyněPoblíž města Semily mohou zájemci navštívit i jednu atraktivitu, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat. Otveřeno je však pouze v týdnu od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin. Pěkný pěší výlet sil ze udělat do skalních měst, například Klokočských skal, k jeskyni Postojna či do Besedických skal. Pozor na Drábské světničky, ty jsou nově přes zimu uzavřeny dřevěnou brankou a otevřou se až v dubnu 2019.

Pokud počasí přeje, lze provozovat řadu zimních sportů. Pro sjezdaře jsou lyžařské vleky snadno dostupné na Kozákově, na Táboře v Lomnici nad Popelkou, ve Struhách u Turnova, nad Líšným, v Semilech – Podmoklicích, v Koberovech na Hamštejně či v Nové Pace. Při vhodném počasí najdete u Turnova, na Kozákově, na Kopanině, okolo Nové Paky i jinde běžecké stopy. Více než 50 km běžeckých tratí bývá upraveno u Lomnice nad Popelkou, kde jsou přístupné také skokanské můstky.

Bruslit se dá nejen na řadě kluzišť a krytých zimních stadionů (v Jičíně, Lomnici nad Popelkou a v Mladé Boleslavi) a letos, když pořádně mrzne, i na některých rybnících.
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.

Ski areál Kozákov

Ski areál Kozákov

Skiareál se nachází na severním svahu Kozákova, nedaleko měst Semily, Turnov a okolo jedné hodiny jízdy z Prahy. Zalyžovat si můžete na třech sjezdovkách, k dispozici je zde 500 metrů dlouhý vlek pro veřejnost.

Bruslení i hokej v extraligovém zimním stadionu v Mladé Boleslavi

Bruslení i hokej v extraligovém zimním stadionu v Mladé Boleslavi

Zimní stadion v Mladé Boleslavi nabízí ideální podmínky pro bruslení, lední hokej, krasobruslení, inline hokej i fotbal. Disponuje také sportovním zázemím pro teambuilding.

Zimní stadion Nová Paka

Zimní stadion Nová Paka

V podkrkonošské Nové Pace se nachází zimní stadion na kterém si užijete profesionální lední hokej, krasobruslení, ale také veřejné bruslení. Jedná se o zastřešený a v roce 2003 kompletně zrekonstruovaný zimní stadion s kapacitou 1400 míst k stání.

Na bruslích Podtroseckými rybníky

Na bruslích Podtroseckými rybníky

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín, které se v zimě stávají dobrou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.

Zimní stadion v Jičíně

Zimní stadion v Jičíně

V Jičíně je od listopadu 2011 v provozu zimní krytý stadion. Hala nebude sloužit jen bruslařům, město počítá s tím, že ji bude využívat i pro pořádání kulturních a společenských akcí. To je další výhoda zastřešení kluziště, jehož provoz dříve výrazně ovlivňovalo počasí.

Běžecký lyžařský areál Lomnice nad Popelkou

Běžecký lyžařský areál Lomnice nad Popelkou

V lyžařském areálu v Popelkách jsou k dispozici standardní běžecké tratě v délce 2, 3, 4 a 5 km, které vedou z lyžařského areálu po okolních polích a loukách a jsou upravovány dle momentálních sněhových podmínek. Upravuje se i Lomnická lyžařská magistrála o délce přibližně 13 km.

Ski areál Struhy v Turnově

Ski areál Struhy v Turnově

Sjezdovka je dlouhá 300 m s převýšením 50 m, má tedy parametry modré sjezdovky. Areál je vybaven zařízením na výrobu technického sněhu systémem sněžných děl.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Další aktuality

Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo hrady a zámky otevřené celou zimu na severu a severozápadě Čech, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.
Památky

Muzeum v Českém ráji vystavuje ojedinělou sbírku

Část rozsáhlé a pestré sbírky manželů Josefa a Jany Scheybalových vystavuje nově Muzeum Českého ráje. Tvoří ji kolekce grafik, obrazů, lidového umění, archiválií a knih a muzeum ji veřejnosti představuje vůbec poprvé. Rozsáhlost a pestrost sbírek manželů Scheybalových umožňuje připravit velmi zajímavou a pestrou instalaci. Hodnota ojedinělé sbírky přesahuje 29 milionů korun.
Kultura

Nejúspěšnější reklama světa se točila na Kosti

Nejvíce oceňovaný spot roku 2012 je podle statistik Gunn Reportu reklama na francouzkou televizní stanici Canal+. Spot získal navíc tolik cen, jako se to nepodařilo žádné reklamě posledních 14 let, co Gunn Report vychází a sčítá ocenění na festivalech reklamy. Zároveň režisér spotu Matthijs van Heijningen je nejoceňovanějším režisérem roku 2012.
Památky

Od kolébky ke kočárku – výstava, na které byste neměli chybět

Sháníte na zkracující se podzimní dny zábavu? Máme pro vás lákavý tip. Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech si pro všechny zájemce, od malých dětí až po babičky a prababičky, připravila krásnou výstavu s názvem „Od kolébky ke kočárku“.