!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Na bruslích Podtroseckými rybníky
Zimní sporty

Na bruslích Podtroseckými rybníky

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín, které se v zimě stávají dobrou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.
Nádherným místem v Českém ráji jsou Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně v oblouku okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky. Na dně kaňonovitých, vidlicově se rozebíhajících údolí, která jsou lemována skalami, se nachází soustava rybníků a spousta mokřadů. Ty poskytují v zimě příznivé podmínky pro všechny milovníky ledního bruslení. Bruslit zde můžete nejen na jednotlivých rybnících, ale pokud se rádi projdete, lze jízdu po ledu spojit s příjemnou procházkou.
  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445.
  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.
  • Věžický rybník: Věžický rybník má unikátní skalní břeh – skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. K přístupu k vodní hladině lze využít např. louku u hráze (poblíž parkoviště).
  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov.
  • Rybník Vidlák: rybník při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde také přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák.

Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury. Oblastí vede také 8 km dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí. Na 13 zastaveních se seznámíte s přírodou, geologií a historií oblasti.

Jestliže se rozhodnete udělat si větší výlet a projet si všechny rybníky, můžete začít např. u železniční zastávky Borek pod Troskami, kde začíná trasa naučné stezky Podtrosecká údolí. Asi po 500 m se ocitnete na hrázi Rokytnického rybníka. Ten můžete projet již na bruslích spolu se sousedním rybníkem Hrudkou (cca 1 km). Na konci Hrudky vystoupejte zpět k naučné stezce (je zde i žlutá tur. značka). Asi po 400 m seběhnete lesem k zamrzlému Vidláku, po kterém ujedete asi 400 m k silnici, která vás dovede k dalšínu rybníku Krčáku, který je asi 500 m dlouhý. Můžete jej přejet podél levého břehu a podél skal se vracet zpátky k západnímu cípu. Odtud je to asi 100 m lesíkem na žlutou značku, která směřuje k nejhezčímu rybníku – Věžáku. 1 km dlouhý rybník lemují skalní pilíře, některé trčí přímo z hladiny. Největší stěny patří k horolezecky známé skalní věži, Vodní skále.

Od západního okraje Věžáku pokračujte po naučné stezce údolím Čertoryje a dále údolím Žehrovky po červené značce a po ledě rybníků. Brusle lze nazout na Podsemínském rybníce a Nebákově se stejnojmenným mlýnem pod vysokou hrází. Jízda po Nebákově bude nejdelší ze všech dosud projetých rybníků, cca 1,5 km. Po hladině, který představuje asi 100 m široký pás ledu mezi  skalnatými srázy obou stran údolí se dostanete k loučce, na jejímž okraji vede turistická značka. Ta vás přivede k poslednímu rybníku s názvem Doly. Ten vyplňuje údolí v délce 500 m. Z jeho konce můžet po červené značce dojít cca 1,5 km do vsi Mladějov, kde existuje autobusové i železniční spojení. Délka trasy na ledě je asi 4 km, chůze mimo led cca 7 km. Brusle musíte přezout šestkrát.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmán Sedmihorské léto

Apartmán Sedmihorské léto

Karlovice, Český ráj
Penzion Recall

Penzion Recall

Troskovice, Český ráj
Motel Even Sedmihorky

Motel Even Sedmihorky

Turnov, Český ráj