Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Na bruslích Podtroseckými rybníky
Zimní sporty

Na bruslích Podtroseckými rybníky

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín, které se v zimě stávají dobrou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.
Nádherným místem v Českém ráji jsou Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně v oblouku okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky. Na dně kaňonovitých, vidlicově se rozebíhajících údolí, která jsou lemována skalami, se nachází soustava rybníků a spousta mokřadů. Ty poskytují v zimě příznivé podmínky pro všechny milovníky ledního bruslení. Bruslit zde můžete nejen na jednotlivých rybnících, ale pokud se rádi projdete, lze jízdu po ledu spojit s příjemnou procházkou.
  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445.
  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.
  • Věžický rybník: Věžický rybník má unikátní skalní břeh – skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. K přístupu k vodní hladině lze využít např. louku u hráze (poblíž parkoviště).
  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov.
  • Rybník Vidlák: rybník při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde také přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák.

Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury. Oblastí vede také 8 km dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí. Na 13 zastaveních se seznámíte s přírodou, geologií a historií oblasti.

Jestliže se rozhodnete udělat si větší výlet a projet si všechny rybníky, můžete začít např. u železniční zastávky Borek pod Troskami, kde začíná trasa naučné stezky Podtrosecká údolí. Asi po 500 m se ocitnete na hrázi Rokytnického rybníka. Ten můžete projet již na bruslích spolu se sousedním rybníkem Hrudkou (cca 1 km). Na konci Hrudky vystoupejte zpět k naučné stezce (je zde i žlutá tur. značka). Asi po 400 m seběhnete lesem k zamrzlému Vidláku, po kterém ujedete asi 400 m k silnici, která vás dovede k dalšínu rybníku Krčáku, který je asi 500 m dlouhý. Můžete jej přejet podél levého břehu a podél skal se vracet zpátky k západnímu cípu. Odtud je to asi 100 m lesíkem na žlutou značku, která směřuje k nejhezčímu rybníku – Věžáku. 1 km dlouhý rybník lemují skalní pilíře, některé trčí přímo z hladiny. Největší stěny patří k horolezecky známé skalní věži, Vodní skále.

Od západního okraje Věžáku pokračujte po naučné stezce údolím Čertoryje a dále údolím Žehrovky po červené značce a po ledě rybníků. Brusle lze nazout na Podsemínském rybníce a Nebákově se stejnojmenným mlýnem pod vysokou hrází. Jízda po Nebákově bude nejdelší ze všech dosud projetých rybníků, cca 1,5 km. Po hladině, který představuje asi 100 m široký pás ledu mezi  skalnatými srázy obou stran údolí se dostanete k loučce, na jejímž okraji vede turistická značka. Ta vás přivede k poslednímu rybníku s názvem Doly. Ten vyplňuje údolí v délce 500 m. Z jeho konce můžet po červené značce dojít cca 1,5 km do vsi Mladějov, kde existuje autobusové i železniční spojení. Délka trasy na ledě je asi 4 km, chůze mimo led cca 7 km. Brusle musíte přezout šestkrát.

Koncert Silentium a Vivat Flauto

Koncert.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Ani za milión

Divadelní spolek Na Skále z Helvíkovic zahraje 17. června 2023 na Troskách komedii Ani za milión. Jedná se o detektivní komedii z netradičního prostředí přímořského majáku s originální zápletkou.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

O Balynce, dobrém štěněti

Pohádka.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Hudební letní kino: Noc na Karlštejně

Kino.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Odpolední hraní – Duo Adamant

Koncert.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Hudební letní kino – Starci na chmelu

Pořádá Obec Troskovice, promítá kino Lomnice nad Popelkou.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Albánie cestou necestou – cestovatelská přednáška s promítáním

Přednáška.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Lanochodci na Troskách

Lanochodci mezi Pannou a Babou.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Motomuzeum Borek pod Troskami

V muzeu se nachází unikátní sbírka více než 150 historických českých a zahraničních motocyklů, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30. až 70. letech minulého století.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Ájurvédské rodinné lázně v Borku pod Troskami v Českém ráji

Jsme jedno z prvních ájurvédských pobytových center s celoročním provozem od r. 2008 a účelově vybaveným k praktikování masáží, procedur, cvičení, meditací a stravování dle principů ájurvédské medicíny pro regeneraci těla i mysli s individuálním zaměřením na každého klienta.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Borecké skály – přírodní památka v Českém ráji

Borecké skály tvoří skupina skal s neobvykle strukturovanými stěnami s množstvím převisů a skalních oken. Najdete je nedaleko Borku pod Troskami a Rovenska pod Troskami.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

Vyhlídka kousek od Rovenska pod Troskami poskytuje nádherný výhled na panorama hradu Trosky. Vyhlídka nese jméno po slavném spisovateli, novináři a nadšenému cestovateli Svatopluku Čechovi, který v roce 1891 pobýval v Rovensku pod Troskami.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Přírodní areál s množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky), které jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Přijeďte s dětmi strávit den v krásném prostředí Českého ráje.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák je jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Lokalita se nachází mezi rybníkem Vidlák a rybníkem Hrudka. Na rašelinných a slatinných loukách se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin a zejména travin ostřic.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Farma Kotelsko – koně, jízda kočárem i ubytování

Na Farmě Kotelsko vás čeká stylové ubytování v prostředí koní, možnost projet se v historickém kočáře taženém kladrubským koněm krajinou Čekého ráje. Blízko farmy je lyžařský vlek Kozákov a příznivci běžek si také přijdou na své. Samozřejmostí jsou výlety na Trosky, Hrubou skálu i Prachovské skály.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Pomník Svatopluka Čecha v Rovensku pod Troskami

Pomník básníka Svatopluka Čecha je umístěn v městském parku. Památník je vzpomínkou na básníkův pobyt v Rovensku pod Troskami v létě roku 1891.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Hrubá Skála

Zámecká restaurace Hrubá Skála se nachází na druhém nádvoří romantického zámku Hrubá Skála. Nabízí široký výběr místních i mezinárodních jídel.
Turnov, Liberecký kraj

Apartmán Sedmihorské léto

Stylový apartmán 2+kk s terasou, kuchyňkou, koupelnou.
Karlovice, Liberecký kraj

Penzion Recall

Penzion s pěti stylově zařízenými pokoji a celkovou kapacitou 19 lůžeks vlastními moderními koupelnami a společnou místností s plně vybavenou velikou kuchyní a jídelním koutem, letní terasou, zahradou.
Troskovice, Liberecký kraj

Motel Even Sedmihorky

Motel nabízí ubytování v 7 dvou až čtyř lůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením, obývacím pokojem.
Turnov, Liberecký kraj

Indiánské týpí v Českém ráji

Pro ty, kteří nemají rádi přeplněné kempy, ale přírodu a chtějí prozkoumat krásy Českého ráje.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatičkách i karavanech, nebo třeba v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2019, v r. 2020 pak nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování v chalupě v Českém ráji

Zveme vás k prožití krásných chvil a zážitků v klidné a příjemné chalupě, která se nachází v oblasti Českého ráje, Vyskeř – Lažany.
Vyskeř, Liberecký kraj

Chata Fraluq

Uvnitř i venku. Blíže k venkovu, k přírodě, k podstatě. Hledali jsme místo, které bude v samém srdci jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších krajů u nás – v Českém ráji. Místo, které na vás dýchne atmosférou venkova. Takové místo, kde necháte svůj čas jen plynout.
Tatobity, Liberecký kraj