Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Na bruslích Podtroseckými rybníky
Zimní sporty

Na bruslích Podtroseckými rybníky

V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky je soustava osmi rybníků: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín, které se v zimě stávají dobrou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.
Nádherným místem v Českém ráji jsou Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně v oblouku okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky. Na dně kaňonovitých, vidlicově se rozebíhajících údolí, která jsou lemována skalami, se nachází soustava rybníků a spousta mokřadů. Ty poskytují v zimě příznivé podmínky pro všechny milovníky ledního bruslení. Bruslit zde můžete nejen na jednotlivých rybnících, ale pokud se rádi projdete, lze jízdu po ledu spojit s příjemnou procházkou.
  • Rybník Nebák: protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdete samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445.
  • Rybník Krčák: rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.
  • Věžický rybník: Věžický rybník má unikátní skalní břeh – skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. K přístupu k vodní hladině lze využít např. louku u hráze (poblíž parkoviště).
  • Podseminský rybník: rybník v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov.
  • Rybník Vidlák: rybník při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde také přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák.

Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury. Oblastí vede také 8 km dlouhá naučná stezka Podtrosecká údolí. Na 13 zastaveních se seznámíte s přírodou, geologií a historií oblasti.

Jestliže se rozhodnete udělat si větší výlet a projet si všechny rybníky, můžete začít např. u železniční zastávky Borek pod Troskami, kde začíná trasa naučné stezky Podtrosecká údolí. Asi po 500 m se ocitnete na hrázi Rokytnického rybníka. Ten můžete projet již na bruslích spolu se sousedním rybníkem Hrudkou (cca 1 km). Na konci Hrudky vystoupejte zpět k naučné stezce (je zde i žlutá tur. značka). Asi po 400 m seběhnete lesem k zamrzlému Vidláku, po kterém ujedete asi 400 m k silnici, která vás dovede k dalšínu rybníku Krčáku, který je asi 500 m dlouhý. Můžete jej přejet podél levého břehu a podél skal se vracet zpátky k západnímu cípu. Odtud je to asi 100 m lesíkem na žlutou značku, která směřuje k nejhezčímu rybníku – Věžáku. 1 km dlouhý rybník lemují skalní pilíře, některé trčí přímo z hladiny. Největší stěny patří k horolezecky známé skalní věži, Vodní skále.

Od západního okraje Věžáku pokračujte po naučné stezce údolím Čertoryje a dále údolím Žehrovky po červené značce a po ledě rybníků. Brusle lze nazout na Podsemínském rybníce a Nebákově se stejnojmenným mlýnem pod vysokou hrází. Jízda po Nebákově bude nejdelší ze všech dosud projetých rybníků, cca 1,5 km. Po hladině, který představuje asi 100 m široký pás ledu mezi  skalnatými srázy obou stran údolí se dostanete k loučce, na jejímž okraji vede turistická značka. Ta vás přivede k poslednímu rybníku s názvem Doly. Ten vyplňuje údolí v délce 500 m. Z jeho konce můžet po červené značce dojít cca 1,5 km do vsi Mladějov, kde existuje autobusové i železniční spojení. Délka trasy na ledě je asi 4 km, chůze mimo led cca 7 km. Brusle musíte přezout šestkrát.

Aktuality

Exkurze Za obojživelníky Českého ráje

Chcete se skamarádit s obojživelníky Českého ráje? Pokud jste odpověděli "Ano", máme pro Vás program na neděli 21. dubna!
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Den Geoparku Český ráj

Den Geoparku na hradě Trosky.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

O krásné paní a lněné kytli

Divadlo.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Letní kino – Princ a Večernice

Kino na hradě.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Letní kino – S čerty nejsou žerty

Kino.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Don Quijote de la mAncha

Divadlo.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Lanochodci na Troskách

Jako každý rok budou po "lajnách" natažených mezi Pannou a Babou chodit lanochodci. Nenechte si ujít zážitek, ze kterého se vám bude tajit dech.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Koncert: Bigbítek

Koncert na Troskách.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Motomuzeum Borek pod Troskami

V muzeu se nachází unikátní sbírka více než 150 historických českých a zahraničních motocyklů, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30. až 70. letech minulého století.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Ájurvédské rodinné lázně v Borku pod Troskami v Českém ráji

Jsme jedno z prvních ájurvédských pobytových center s celoročním provozem od r. 2008 a účelově vybaveným k praktikování masáží, procedur, cvičení, meditací a stravování dle principů ájurvédské medicíny pro regeneraci těla i mysli s individuálním zaměřením na každého klienta.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Borecké skály – přírodní památka v Českém ráji

Borecké skály tvoří skupina skal s neobvykle strukturovanými stěnami s množstvím převisů a skalních oken. Najdete je nedaleko Borku pod Troskami a Rovenska pod Troskami.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

Vyhlídka kousek od Rovenska pod Troskami poskytuje nádherný výhled na panorama hradu Trosky. Vyhlídka nese jméno po slavném spisovateli, novináři a nadšenému cestovateli Svatopluku Čechovi, který v roce 1891 pobýval v Rovensku pod Troskami.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Přírodní areál s množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky), které jsou přátelské vůči životnímu prostředí. Přijeďte s dětmi strávit den v krásném prostředí Českého ráje.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Rašeliniště Vidlák

Rašeliniště Vidlák je jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Lokalita se nachází mezi rybníkem Vidlák a rybníkem Hrudka. Na rašelinných a slatinných loukách se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin a zejména travin ostřic.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Farma Kotelsko – koně, jízda kočárem i ubytování

Na Farmě Kotelsko vás čeká stylové ubytování v prostředí koní, možnost projet se v historickém kočáře taženém kladrubským koněm krajinou Čekého ráje. Blízko farmy je lyžařský vlek Kozákov a příznivci běžek si také přijdou na své. Samozřejmostí jsou výlety na Trosky, Hrubou skálu i Prachovské skály.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Pomník Svatopluka Čecha v Rovensku pod Troskami

Pomník básníka Svatopluka Čecha je umístěn v městském parku. Památník je vzpomínkou na básníkův pobyt v Rovensku pod Troskami v létě roku 1891.
Rovensko pod Troskami, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Hrubá Skála

Zámecká restaurace Hrubá Skála se nachází na druhém nádvoří romantického zámku Hrubá Skála. Nabízí široký výběr místních i mezinárodních jídel.
Turnov, Liberecký kraj

Apartmán Sedmihorské léto

Stylový apartmán 2+kk s terasou, kuchyňkou, koupelnou.
Karlovice, Liberecký kraj

Penzion Recall

Penzion s pěti stylově zařízenými pokoji a celkovou kapacitou 19 lůžeks vlastními moderními koupelnami a společnou místností s plně vybavenou velikou kuchyní a jídelním koutem, letní terasou, zahradou.
Troskovice, Liberecký kraj

Motel Even Sedmihorky

Motel nabízí ubytování v 7 dvou až čtyř lůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením, obývacím pokojem.
Turnov, Liberecký kraj

Indiánské týpí v Českém ráji

Pro ty, kteří nemají rádi přeplněné kempy, ale přírodu a chtějí prozkoumat krásy Českého ráje.
Turnov, Liberecký kraj

Autocamp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatkách i karavanech, nebo v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2O23, vyhrál i dílčí ocenění nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování v chalupě v Českém ráji

Zveme vás k prožití krásných chvil a zážitků v klidné a příjemné chalupě, která se nachází v oblasti Českého ráje, Vyskeř – Lažany.
Vyskeř, Liberecký kraj

Chata Fraluq

Uvnitř i venku. Blíže k venkovu, k přírodě, k podstatě. Hledali jsme místo, které bude v samém srdci jednoho z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších krajů u nás – v Českém ráji. Místo, které na vás dýchne atmosférou venkova. Takové místo, kde necháte svůj čas jen plynout.
Tatobity, Liberecký kraj