ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Kultura

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

5 z 5 (2x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce
Poslechněte si audio verzi článku
Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.
Filosofská historie spisovatele Aloise Jiráska (1851–1930), věnovaná „staroslavné Litomyšli s láskou“, patří mezi vrcholná díla české krásné literatury. Čte se jedním dechem, nenudí, a baví jemným humorem. Jde o příběh z časů, kdy studenti byli charakteristickým živlem maloměstské Litomyšle, příběh horkokrevného mládí, lásky, odhodlanosti i touhy po svobodě. Zasazením do let 1847 až 1848 a líčením revolučních událostí roku 1848 novela nabízí i zajímavý dobový portrét časů, které známe jen z hodin dějepisu. A také jiný pohled na slavného spisovatele: když psal Filosofskou historii, bylo Jiráskovi pouhých 26 let.

Historie studentstva, které dlouho stálo v popředí kulturního a společenského života Litomyšle, je spojené s Frebonií Helenou Eusebií z Pernštejna, která panství zdědila roku 1631 a do města přivedla řád piaristů. V jejím díle pokračovali i Trautmannsdorfové, kteří nechali postavit piaristický kostel a školy. V první polovině 18. století byla při gymnáziu zřízena jako samostatný ústav filozofie. Neudržela se dlouho, jen do roku 1754, ale nakonec byla po téměř padesáti letech opět obnovená. V těch časech se odehrává i Jiráskův příběh; po něm, roku 1849, se filozofická speciálka proměnila na septimu a oktávu gymnázia.

Knížka pro Jiráska netypicky útlá (například komentované vydání, které nabízí informační centrum v Litomyšli, má pouhých 168 stran) sklidila velký zájem a dočkala se divadelní, rozhlasové i baletní adaptace, na její motivy vznikly kantáty, zpěvohry i úspěšný stejnojmenný muzikál Zdeňka Petra. Zfilmovat knihu Aloise Jiráska toužilo mnoho autorů, práva ale vlastnila Česká obec sokolská, která nakonec dala své posvěcení až Otakaru Vávrovi. Natáčelo se v roce 1937 přímo v Litomyšli a výsledkem byl film s hvězdným obsazením, uvedený roku 1938 na filmovém festivalu v Benátkách. Pamětníci vzpomínají, že se do natáčení zapojili občané města i studenti litomyšlských škol, a město se najednou vrátilo téměř o sto let zpět. Po náměstí, v parcích a kolem zámku se opět procházely dámy v krinolínách, muži nosili nezbytné hůlky a cylindry, děti honily obruče a hrály dobové hry, a na vývěsních štítech se objevily staré nápisy. Ulicemi chodily zástupy filozofů, ze zámecké zahrady na ně shlížely dívky s nezbytnými slunečníky, a ožil i Nedošínský háj, někdejší dějiště slavných studentských majálesů.

Vydejte se proto s Kudy z nudy a seriálem Česko mezi řádky do Litomyšle a připomeňte si profesora Jiráska i jeho kouzelný příběh. Vivat Majales, vivat profesores a vivat Alois Jirásek!

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek (23. srpna 1851, Hronov – 12. března 1930, Praha) nebyl jen spisovatel, považovaný za zakladatele českého historického románu, ale také autor řady divadelních her a středoškolský učitel. Celý život pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, nejprve v Litomyšli, poté v Praze.

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.

Naučná stezka Nedošínský háj Příroda

Naučná stezka Nedošínský háj

Nedaleko NS Velký Košíř se nachází háj Nedošín, jehož územím provází NS Nedošínský háj. Na okružní trase informuje 11 tabulí o místní fauně a flóře a lesnictví.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí Památky

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.

Túra po Jiráskově hřebenovce vás provede nejstarší značenou hřebenovou trasou Orlických hor

Túra po Jiráskově hřebenovce vás provede nejstarší značenou hřebenovou trasou Orlických hor

Nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor z roku 1921, nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska, je oblíbená již více než 100 let. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Vydat se po ní můžete jak po hřebeni nebo napříč krajinou Podorlicka třeba až do České Třebové. K pohodovému výletu pak stačí využít víkendové cyklobusy, které jezdí z řady měst a obcí v podhůří.

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

Knihy spisovatele Aloise Jiráska se často odehrávají v místech, která skutečně existují. Například v Litomyšli se můžete procházet stránkami Filosofské historie a jeden z prohlídkových okruhů náchodského zámku se jmenuje Na dvoře vévodském.

Putování po památkách Lanškrouna Příroda

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Naučná stezka na Růžovém paloučku a první památník českého exilu Památky

Naučná stezka na Růžovém paloučku a první památník českého exilu

Naučná stezka připomíná historii této kulturní památky, kde se podle pověstí loučili čeští bratři s rodnou zemí před nuceným odchodem do exilu. Z jejich slz pak vyrostly růže, které daly místu jméno.

Další aktuality

Jak poznat Pardubice za jeden den Audio

Série Jeden den ve městě přináší tipy, co stihnout ve známých českých městech během jediného dne nebo krátké zastávky. Tentokrát strávíme jeden den v Pardubicích. Pohádkové památky, Velká pardubická, voňavý malovaný perník, krásný renesanční zámek, zajímavá moderní architektura i okolí připomínající velký anglický park: takové jsou Pardubice. Přijeďte si je vychutnat i vy! Na Kudy z nudy jsme vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte za jediný den.
11. březen 2026 14:24
Památky, Pardubický kraj

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Stále se tu lyžuje na 10 kilometrech sjezdovek všech úrovní a jsou otevřeny také zábavné tratě – fun trail s klopenkami a tunely, snowpark s překážkami a skoky i špičková crossová trať. Na sjezdovkách leží 40 – 90 cm sněhu, v provozu jsou i tento týden všechny lanovky a vleky. Večerní lyžování v čase 18:00 – 21:00 a večerní sáňkování v čase 17:00 – 20:00 si užijete v pátek a sobotu Po dni stráveném na svahu doporučujeme zamířit rovnou do wellness. Vyhřívané bazény i největší saunový svět na českých horách se těší na vaši návštěvu.
10. březen 2026 8:41
Zimní sporty, Pardubický kraj

Neobjevené skvosty z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. Slavného skladatele Bohuslava Martinů si můžete připomenout v jeho rodné světničce v Poličce, která se nachází ve věži kostela sv. Jakuba. Uměleckou atmosféru nabízí chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově, kde slavný malíř trávil významnou část svého tvůrčího života. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
8. březen 2026 12:28
Památky, Pardubický kraj

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje první březnovou sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 7. března 2026 v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
1. březen 2026 17:02
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem měsíce března, a to od 1. 3. 2026. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
25. únor 2026 10:32
Památky, Pardubický kraj

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník slaví 35 let od svého vzniku

Králický Sněžník – pohoří na hranici Česka a Polska s ozlohou 76 kilometrů čtverečních je nejmenší u nás a třetí nejvyšší pohoří u nás. Na jeho vrcholu se až osm měsíců v roce drží sněhová pokrývka. Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí. Z hory Klepáč v blízkosti Sněžníku odtéká voda do tří moří: Severního, Baltského a Černého. Právě proto je označován jako „střecha Evropy“. Území o rozloze 1 695 hektarů bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, letos tedy rezervace slaví půlkulatých 35let svého trvání.
21. únor 2026 9:05
Příroda, Pardubický kraj

Hrad Svojanov zve tuto sobotu na masopustní veselí

Středověké královské sídlo, hrad Svojanov, vyhlíží do kraje na historické hranici mezi Čechami a Moravou od 13. století. V novodobé historii se každoročně stává cílem tisíců návštěvníků. Ti, kteří po zimě prahnou po výletech za historií a krásami památek, si mohou v diářích zatrhnout 21. února 2026, kdy se brány hradu letos poprvé otevřou. Bude se zde konat masopust! Od března pak bude hrad klasicky přístupný o víkendech.
19. únor 2026 9:46
Památky, Pardubický kraj

Kalendář 2026: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Letos slaví 170 let od svého otevření. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. V letošní sezoně Pardubické závodiště počítá s deseti dostihovými dny. Běhat se bude od dubna do konce října ve víceméně tradičních termínech. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.
18. únor 2026 16:51
Letní sporty, Pardubický kraj