Úvod > Aktuality > Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let
Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let

  • Vydáno8. září 2021
Nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor z roku 1921, nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska, slouží turistům již celých 100 let. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Vydat se po ní můžete jak po hřebeni nebo napříč krajinou Podorlicka třeba až do České Třebové. K pohodovému výletu pak stačí využít víkendové cyklobusy, které jezdí z řady měst a obcí v podhůří, včetně trasy z Hradce Králové či Pardubic, a to až do konce září.
Orlické horyJiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu. Byla impulzem k dalšímu rozvoji turistiky a dala základ dnešní rozsáhlé síti značených cest v Orlických horách a Podorlicku. Své postavení si Jiráskova cesta zachovává dodnes a je jedním z hlavních fenoménů Orlických hor.

Kouzlo a krása přírody Orlických hor a jejich podhůří se staly středem pozornosti prvních průkopníků turistiky již koncem 19. století, kdy byly po měšťanských besedách zakládány první komise pro turistiku. Mezi jedny z prvních regionálních odborů KČT patřil právě Rychnov nad Kněžnou, jakožto čtvrtý nejstarší odbor KČT v Čechách.

Orlické horyHlavním propagátorem turistiky v Orlických horách byl rychnovský advokát JUDr. Jindřich Štemberka, který inicioval a vedl jednodenní i vícedenní turistické výpravy do hor nejen pro rychnovské, hradecké, ale i pražské turisty. Jít tehdy na hřebeny bylo doslova hrdinským činem – nebyly zde silnice, polní a lesní cesty měly místo mostků desítky brodů, neexistovaly turistické mapy a chybělo ubytování. Lesy byly divoké, cesta hřebeny mnohdy znamenala prodírání se opravdovým pralesem. Můžeme jen v duchu smeknout před nadšenci, kteří pro nás první turistické stezky vyznačili a starají se o ně dosud.
 

První stezka "průkopnice" láká k výletu i dnes

Orlické horyVůbec první trasa na hřeben Orlických hor vedla z Rychnova nad Kněžnou přes Deštné v Orlických horách na majestátné Vrchmezí (1084 m n.m., nejvyšší hora polské části Orlických hor), kde již mnohem dříve v roce 1893 stála dřevěná rozhledna s chatou pojmenovaná podle Heinricha Rübartsche, známého propagátora horské turistiky a lyžování v Orlických horách. Tehdy ještě jako jediná stavba na hřebenech Orlických hor. Ta však bohužel roku 1945 vyhořela a nebyla obnovena. Výšlap na Vrchmezí není zdaleka zadarmo, neboť jeho svahy patří k nejstrmějším v Orlických horách, odmění vás ale krásné výhledy do kraje. Dnes jeho významnou turistickou historii a návštěvu hned několika významných osobností např. i císaře Josefa II. připomíná památník na jeho vrcholu.

Orlické horyO vyznačení Jiráskovy cesty se zasloužil právě rychnovský oddíl KČT, profesoři místního gymnázia a jejich studenti. Trasa byla původně kratší, čítala asi 90 km a vedla z Jiráskova rodného Hronova do Jablonného nad Orlicí. Až v dalších letech byla na počest A. Jiráska prodloužena do České Třebové a Litomyšle (celkem 170 km), kde dlouhá léta žil se svou rodinou. Slavnostní otevření dálkové trasy proběhlo 31. července 1921 u chaty Panorama v Deštném v Orlických horách, které dosud připomíná nejen pamětní deska Aloise Jiráska, který se tehdy jako již 70letý akce účastnil, ale také pomník JUDr. Jindřicha Štemberky. Nedaleko chaty se ukrývá dřevěná poutní kaple s léčivým pramenem.
 

Horské chaty Orlických hor a dnešní Hřebenovka

Orlické horyOrlických horách vznikla za období první republiky celá řada horských chat, které slouží turistické veřejnosti dodnes. Ve 20. letech vyrostla na hřebenu Orlický hor dnes již symbolická Masarykova chata na Šerlichu nebo Kramářova chata na Suchém vrchu, ve 30. letech poté Kašparova chata na Adamu nebo chata Čihák u Zemské brány.
 
Dálková hřebenovka vede po červené značené trase a spojuje ty nejkrásnější partie Orlických hor. Mírný profil Orlických hor je zároveň krásným tipem na rodinný cyklovýlet, neboť nás nečekají žádná velká převýšení. Trasa po hřebeni hor navíc probíhá z větší části po zpevněné cestě, která je ideální pro jízdu s cyklosedačkou či vozíkem. Cyklobusy Orlických hor jezdí o víkendech a svátcích až do konce září, a to z celé řady měst v podhůří včetně linky z Hradce Králové nebo Pardubic.
Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.

Osada Dříš a kaple Blahoslavené Panny Marie se zázračným pramen

Osada Dříš a kaple Blahoslavené Panny Marie se zázračným pramen

Osada Dříš vznikla derivací Deštného někdy na počátku 18. století. Lidé zde žijící nalézali obživu v řemeslné výrobě a zemědělství, i když to bylo s ohledem na nadmořskou výšku a reliéf terénu velmi chudobné hospodaření. Pro místní komunitu měla velký význam kaple blahoslavené Panny Marie.

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně, kterou v roce 1930 koupil Klub českých turistů. V letech 1931 – 1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Po roce 1945 byla přejmenována na chatu Na Čiháku.

Kašparova chata na Adamu

Kašparova chata na Adamu

Chata leží na jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice. Nadmořská výška je 752 m.n.m. Chata poskytuje ubytování celoročně.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Cyklobusy Kladským pomezím 2022

28.5.
28.9.
Cyklobusy Kladským pomezím 2022

Kladské pomezí je rájem cyklistů. Nespočet cyklistických tras vás provede úžasnými místy tohoto regionu. Objevujte nádherné lokality ze sedla a využijte při tom i cyklobusy Kladského pomezí, které vás přesunou i na vzdálenější místa k prozkoumání.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

V Orlických horách a Podorlicku navštěvují milovníci cyklistiky a inline bruslí Orlické cyklo a inline království. Je to území protkané hustou pavučinou cyklotras a cyklostezek. Tu pravou si podle náročnosti a svých sil najde opravdu každý – rekreační i trénovaný cyklista.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.