Barokní chrám Nalezení sv. Kříže je spjatý s řádem piaristů, kerý do Litomyšle roku 1640 pozvala paní Frebonie z Pernštejna. Původně italský řád významě ovlivnil vzdělanost a kulturní úroveň města, což se projevilo také v architektuře. Byl vystavěn v letech 1714 – 1725 italským stavitele Giovannim Battistou Alliprandim.
Po Alliprandiho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel ve své historii čtyřikrát vyhořel, po roce 1968 byl uzavřen a postupně chátral. V letech 2011 – 2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Kostel byl doslova navrácen do života. V chrámu vznikla nová expozice Andělé na návrší a krásná vyhlídka na město. Dnes je chrám nejenom duchovním místem rozjímání, ale i expozicí církevního umění a kulturní síní zároveň.
Prostor chrámu je doplněn o současné výtvarné instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler, Michal Motyčka.
Chrám je v otvírací době přístupný zdarma, zdarma lze také navšívit interaktivní program pro děti Vzhůru k andělům. V červenci, srpnu je vždy v pátek a v sobotu prodloužena otevírací doba až do 22.00 hodin. Po setmění tak mohou návštěvníci v prostoru chrámu obdivovat světelné sakrální instalace Václava Ciglera – Mensu a laserový Světelný Kříž. Prostory chrámu je možné si pronajmout za účelem pořádání kulturní akce nebo svatebního obřadu.
Nesnadné osudy litomyšlských zvonů
První zvony byly v dostavěném chrámu Nalezení svatého Kříže zavěšeny 18. září 1722. Při požáru v roce 1735 se však dva roztavily. Roku 1766 byly koupeny tři nové zvony z Prahy, po požáru v roce 1775 se opět dva poničily, totéž následovalo při požáru v roce 1814, až v roce 1818 byly odlity nové.
Ty sloužily až do roku 1917. Pokynem ze 14. května 1917 byly rekvírovány, o den později sňaty a rozbity perlíkem. Další nové zvony byly pořízeny ze sbírky a instalovány v září roku 1932. O tom, že zvony Litomyšlanům chyběly, svědčí mimo jiné fakt, že se na ně tehdy vybralo 48 827 korun československých. Velká slavnost svěcení zvonů se odehrála 25. září 1932.
Největším z trojice zvonů byl svatý Václav s úctyhodnými 773 kilogramy, za ním následovaly zvony Panna Marie se 453 kilogramy a svatý Josef s hmotnostní 303 kilogramů. Pro Litomyšl je vyrobil řemeslník Rudolf Perner z Českých Budějovic. Ani těmto zvonům však nebyl v chrámu dopřán dlouhodobý pobyt. Ani ne deset let po zavěšení byly v březnu roku 1942 zrekvírovány. Od té doby byla kostelní věž prázdná… Tato smutná etapa v dějinách města skončila až 16. dubna 2017, kdy duchovní požehnali novým zvonům – ty jsou pojmenované po svých předchůdcích. Do chrámu se tak po 75 letech „vrátili“ svatý Josef, Panna Marie i svatý Václav.