Úvod > Co chcete dělat? > Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Barokní chrám Nalezení sv. Kříže je spjatý s řádem piaristů, kerý do Litomyšle roku 1640 pozvala paní Frebonie z Pernštejna. Původně italský řád významě ovlivnil vzdělanost a kulturní úroveň města, což se projevilo také v architektuře. Byl vystavěn v letech 1714 – 1725 italským stavitele Giovannim Battistou Alliprandim.

Po Alliprandiho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel ve své historii čtyřikrát vyhořel, po roce 1968 byl uzavřen a postupně chátral. V letech 2011 – 2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Kostel byl doslova navrácen do života. V chrámu vznikla nová expozice Andělé na návrší a krásná vyhlídka na město. Dnes je chrám nejenom duchovním místem rozjímání, ale i expozicí církevního umění a kulturní síní zároveň.

Prostor chrámu je doplněn o současné  výtvarné instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler, Michal Motyčka.

Chrám je v otvírací době přístupný zdarma, zdarma lze také navšívit  interaktivní program pro děti Vzhůru k andělům. V červenci, srpnu je vždy v pátek a v sobotu prodloužena otevírací doba až do 22.00 hodin. Po setmění tak mohou návštěvníci v prostoru chrámu obdivovat světelné sakrální instalace Václava Ciglera – Mensu a laserový Světelný Kříž. Prostory chrámu je možné si pronajmout za účelem pořádání kulturní akce nebo svatebního obřadu.
 

Nesnadné osudy litomyšlských zvonů

První zvony byly v dostavěném chrámu Nalezení svatého Kříže zavěšeny 18. září 1722.  Při požáru v roce 1735 se však dva roztavily. Roku 1766 byly koupeny tři nové zvony z Prahy, po požáru v roce 1775 se opět dva poničily, totéž následovalo při požáru v roce 1814, až v roce 1818 byly odlity nové.

Ty sloužily až do roku 1917. Pokynem ze 14. května 1917 byly rekvírovány, o den později sňaty a rozbity perlíkem. Další nové zvony byly pořízeny ze sbírky a instalovány v září roku 1932. O tom, že zvony Litomyšlanům chyběly, svědčí mimo jiné fakt, že se na ně tehdy vybralo 48 827 korun československých. Velká slavnost svěcení zvonů se odehrála 25. září 1932.

Největším z trojice zvonů byl svatý Václav s úctyhodnými 773 kilogramy, za ním následovaly zvony Panna Marie se 453 kilogramy a svatý Josef s hmotnostní 303 kilogramů. Pro Litomyšl je vyrobil řemeslník Rudolf Perner z Českých Budějovic. Ani těmto zvonům však nebyl v chrámu dopřán dlouhodobý pobyt. Ani ne deset let po zavěšení byly v březnu roku 1942 zrekvírovány. Od té doby byla kostelní věž prázdná… Tato smutná etapa v dějinách města skončila až 16. dubna 2017, kdy duchovní požehnali novým zvonům – ty jsou pojmenované po svých předchůdcích. Do chrámu se tak po 75 letech „vrátili“ svatý Josef, Panna Marie i svatý Václav.

Ubytování a restaurace v okolí