Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Putování po památkách Lanškrouna
Příroda

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.
Prohlídku začneme na Nám. Al. Jiráska  u lanškrounském zámku, který vznikl na místě kláštera postaveného augustiniány po roce 1393. Zámkem je nazýván od roku 1507, kdy ho získali Pernštejnové. Renesanční přestavba ukončena v roce 1601 Adamem Hrzánem z Harasova. V dnešní rekonstruované podobě slouží zámek pro Městské muzeum Lanškroun, je zde obřadní síň a společenský sál.  
Přímo u tohoto zámku je kostel sv. Václava. První zmíňka o něm je z roku 1350. Augustiniánům byl svěřen roku 1377 a ti k němu roku 1393 přenesli již zmiňovaný klášter.

Vydáme se z náměstí Aloise Jiráska Školní ulicí na náměstí J.M.Marků. Uprostřed náměstí stojí renesanční radnice zdobená psaníčkovou technikou – sgrafity. Dal ji vybudovat Vratislav z Pernštejna v letech 1581-82. Oprava roku 1859 dala radnici jednoduchý trojúhelníkový empírový štít. Generální rekonstrukce 1986-1996 vrátila budově původní renesanční tvář s dvojicí sedlových střech.

Dále sejdeme z náměstí Nádražní ulicí až  ke kostelu sv. Maří Magdaleny. Empírový kostel stojí na místě, kde roku 1371 založil litomyšlský biskup Petr Jelito klášter lateránských kanovníků sv. Augustina. Klášter na vlhkém místě nevyhovoval a byl proto přemístěn. Z bývalého kláštera se stal špitál se hřbitovem.  Uprostřed hřbitova stál od roku 1825 na kamenné podezdívce roubený kostel. Byl nahrazen nynější stavbou v empírovém slohu (1827). 

Projdeme ulicí 5. května a dáme se po ulici Komenského do kopce, ve kterém stojí Hostinec Krčma.  Dnešní  podoba jedné z nejdéle soustavně provozovaných hospod nejen v Čechách je z 2. pol. 18. století. První zmíňka o existenci krčmy pochází z roku 1568. Po staletí je lanškrounským společenským střediskem. Nejstarší dochovaná část hostince je sklep s masivním kamenným portálkem. Částečně roubená budova je postavena širší stranou do náměstí. Nejstarším stavebním prvkem je roubená vysunutá světnička.

Půjdeme dále po ulici Dobrovského a po chvíli uvidíme barokní kostel sv. Anny, který byl vystavěný v letech 1701-1705 podle plánů Giovanni Pietra Tencalli. Kolem kostela byl založen hřbitov, později s náhrobky z 18. st. přenesenými od kostela sv. Maří Magdaleny. Roku 1893 byl tento hřbitov zrušen.

Od kostela sv. Anny se vrátíme zpět do centra města.

Provozovatel

Infocentrum Lanškroun

B. Němcové 124
563 01 Lanškroun
Tel.:
+420 465 320 007
Email:
info.lanskroun@se...
GPS:
49,912837 16,611482
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Den architektury v Lanškrouně

V rámci celorepublikové akce Den architektury budou v neděli 1. října připraveny v Lanškrouně zajímavé aktivity.
Lanškroun, Pardubický kraj

Výstava Jindřich Štyrský, slovem i obrazem

Autorka projektu: Zuzana Brikcius.
Lanškroun, Pardubický kraj

Vrabčák a anděl

Hudební drama, pohrávající si s osudy, milostným příběhem a historií přátelství Edith Piaf a Marlene Dietrich. Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2023.
Lanškroun, Pardubický kraj

Show Pavla Dolejšky

Večer plný neuvěřitelných iluzí a velkolepých speciálních efektů. Diváky a kritiky popisovaný jako neuvěřitelná podívaná, která zaujme diváky všech věkových kategorií.
Lanškroun, Pardubický kraj

Koncert Karol a Kvído v Lanškrouně

Koncertní verze, kde zazní oblíbené písničky i žhavé novinky z kouzelného světa písniček vaší oblíbené dvojice Karol a Kvído. Děti do 2 let mají vstupné zdarma (bez nároku na sedadlo).
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Na Zábradlí: Discoland

Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Ale co když se na tuto dobu snažíme zapomenout i z jiných důvodů? Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2023.
Lanškroun, Pardubický kraj

Úsměvy Zdeňka Trošky s písničkami Simony Klímové

Známý český režisér Zdeněk Troška vypráví nejen o filmech, které všichni známe, ale i o jídle, dietách a dobrotách ve všech podobách. Večer doprovodí písničkami Simona Klímová.
Lanškroun, Pardubický kraj

MiG 21 v Lanškrouně

Chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova zamíří v rámci svého podzimního tour do LArtu!
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky se rozkládá západně od Lanškrouna jako součást příměstské rekreační zóny areálu přírodního koupaliště u rybníku Dlouhý.
Lanškroun, Pardubický kraj

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Procházka po stopách pověstí Lanškrounska. Město Lanškroun nabízí řadu tajemných míst. Po jejich stopách se vydejte z náměstí Aloise Jiráska. Zde se nachází lanškrounský zámek, který je prý tajnou podzemní chodbou spojen s Novým zámkem u Rudoltic.
Lanškroun, Pardubický kraj

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po evropském rozvodí na poutní místo Mariánská Hora

Putování ke kostelu, kde z východního okapu stéká voda do povodí Moravy – Dunaje k Černému moři a západní okap vodu posílá do povodí Orlice – Labe moři Severnímu.
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy

Jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Lanškrounska je údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Můžete zde prozkoumat středověkou štolu nebo zkusit narýžovat české granáty.
Lanškroun, Pardubický kraj

Stezka pod korunami stromů v Lanškrouně

Stezka pod korunami stromů v Lanškrouně vede od Údolní ulice k Pivovarskému náměstí. Nabízí místo pro odpočinek u vodního toku a zároveň pod korunami stromů.
Lanškroun, Pardubický kraj

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.
Lanškroun, Pardubický kraj

Městské muzeum Lanškroun

Městské muzeum Lanškroun nabízí pohled do historie města Lanškrouna a okolí, sklářství na pomezí Čech a Moravy nebo do kabinetu mincí a medailí akademického sochaře Zdeňka Kolářského. Další expozicí je pamětní síň skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka.
Lanškroun, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Martina

Oblíbený Penzion Martina poskytuje ubytování v historickém centru města Lanškroun na pomezí východních Čech a severozápadní Moravy.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & depandance Kopacka nabízí ubytování v atypických stylově zařízených apartmá, z nichž každé překvapí svou jedinečností. Jeho přidanou hodnotu představuje nově přistavená depandance propojená příjemným atriem.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel Karolina

Hotel Karolina nabízí moderní, příjemné a levné ubytování v Lanškrouně.
Lanškroun, Pardubický kraj

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj

Minipivovar Faltus v České Třebové

Pivovar Faltus se nachází na Moravské ulici, nedaleko Starého náměstí v České Třebové. Pivovar navazuje na tradici vaření piva v České Třebové, která v roce 2012 oslavila 140 let.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Hotel Filipinum

Cestujete? Pracujete? Sportujete? Chcete se bavit, odpočívat nebo dobře najíst? To vše můžete nalézt pod jednou střechou a spojit jediným slovem Hotel Filipinum.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Penzion – Pizzeria se nachází v historickém jádru malebného východočeského městečka Jablonné nad Orlicí. Penzion disponuje 8 stylovými dvoulůžkovými pokoji.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj