Úvod > Aktuality > Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje
Příroda

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

  • Vydáno25. května 2021
Knihy spisovatele Aloise Jiráska se často odehrávají v místech, která skutečně existují. Například v Litomyšli se můžete procházet stránkami Filosofské historie a jeden z prohlídkových okruhů náchodského zámku se jmenuje Na dvoře vévodském.

Po stopách Aloise Jiráska

AdršpachTentokrát vás ale nepozveme ani do Litomyšle, ani do Náchoda, ale na Broumovsko, do romantického kraje skal a skalních hradů.

Nechal se jimi inspirovat i Alois Jirásek, který se narodil 23. srpna 1851Hronově a zemřel 12. března 1930Praze. Výpravou na Bischofstein a hrad Skály, místa, které znáte z románu Skály.
 

Bischofstein aneb Bišík

Penzion Bischofstein s výletní restaurací leckdo považuje za nejromantičtější zámeček Adršpašských a Teplických skal. Jenže chyba lávky, nejde o zámeček, ale staré letní sídlo královéhradeckých biskupů, a nenajdete tu ani obě jmenovaná skalní města. Bischofstein s jezírkem, zříceninou skalního hradu a vyhlídkou totiž střeží Jiráskovy skály, nazvané právě na Mistrovu počest.

Původně se totiž jméno Bischofstein neboli Bišík vztahovalo ke skalnímu hradu Skály. První zmínky o něm sahají až na počátek 14. století a své jméno dostal patrně proto, že byl vybudován na obrovském kamenném masivu. Nějakou dobu ho vlastnil rytíř Kočka, takže se mu říkalo také Katzenstein. Když panství připadlo královéhradeckému biskupství, noví majitelé skalní hrad ponechali jeho osudu, ale panský dvůr pod hradem, který do té doby sloužil jako hospodářské zázemí, nechali upravit jako letní sídlo pana biskupa.
 

Z biskupského sídla na hrad Skály

bischhofsteinNení divu, že se Jiráskovi místo zalíbilo, zamlouvá se i dnešním návštěvníkům. Mnozí se do románu Skály o osudech evangelické rodiny Křineckých z Ronova během prvního desetiletí třicetileté války pustí právě po dovolené na Bischofsteinu a s uspokojením pak zjistí, že to tam – alespoň podle ilustrací v knize – vypadá pořád stejně.

Když se od penzionu vydáte do skal a k Černému jezírku, po chvilce dojdete ke zřícenině skalního hradu. Právě z jeho rozvalin podle románu vycházelo tajuplné světlo, které probouzelo zvědavost i bázeň kolemjdoucích. Dnes tu najdete jen zbytky klenutého sklepa, studny a několik místností vytesaných do skal, ale cesta sem se vyplatí i kvůli krásným výhledům na Broumovsko, Ostaš, Orlické hory, Králický Sněžník, Krkonoše i polské Stolové hory.
 

Supí skály a skalní hrad Střmen

Pokud se k Bischofsteinu vydáte z Teplic nad Metují, severně od silnice zahlédnete Supí skály s vrcholem Čáp, který je díky nadmořské výšce 786 metrů nejvyšším bodem celé oblasti. Rozhledna na Čápu je dobře přístupná díky pohodlnému schodišti, pozornost upoutá i nedaleká skalní věž Biskup.

Supí skály jsou divočejší než blízká – a mnohem známější – skalní města a prochází jimi jen pár značených cest, ovšem když se přes Čáp vydáte po zelené na rozcestí Pod Bludištěm, pak po žluté na rozcestí U Sekery (protože přímo nad ním se tyčí skalní útvar Řeznická sekera) a dál po modré na východ ke vstupu do Teplických skal, dojdete přímo pod skalní hrad Střmen. K někdejšímu vyhlášenému loupežnickému doupěti vede jediná přístupová cesta po dlouhém schodišti, na vrcholu skalních věží objevíte bezpečně ohrazenou vyhlídku na Adršpašsko-teplické skalní město a údolí Metuje.
 

Adršpach: hrad a zámek

Podobně jako hrad Skály představuje jižní výspu Adršpašských a Teplických skal, na severu se na Starozámeckém vrchu tyčí skalní hrad Adršpach. Z roubených staveb nezbylo nic a někdejší existenci prozrazují jen nepatrné zbytky zdiva a upravené vyhlídky. Dostanete se sem celkem snadno, z turistické značky a cyklostezky, která vede po celém obvodu skalního města, odbočuje k hradu žlutá značka.

Přímo v Adršpachu můžete navštívit také renesanční zámek s horolezeckým muzeem a můžete si tu zahrát únikovou hru Třetí princ; ta vám připomene skalní města jako oblíbené kulisy známých pohádkových filmů.
 

Hrad ze Starých pověstí českých

Místo, kam značky ani cesty nevedou, ale které Alois Jirásek dobře znal, je zřícenina hradu Vlčinec poblíž Velkých Petrovic; zastavit se tu můžete cestou z Hronova ke skalním městům.

Mysteriózní příběh o jeho zániku Jirásek zařadil do Starých pověstí českých: "...když Vlčinec v roce 1422 dobýval Jan Žižka, hrad dlouho chránil kouzelný zvuk houslí, linoucí se z věže. Teprve když se podařilo houslistu zabít, byl dobyt i hrad".
Jiráskův rodný domek

Jiráskův rodný domek

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

Pro někoho nejoblíbenější český spisovatel, pro jiné čtenářsky mrtvý autor, který pouhé otvírání dveří dokázal natáhnout na pět stránek. Od narození milovaného i zatracovaného Aloise Jiráska dnes, v pondělí 23. srpna, uplynulo přesně 170 let. Místa, kde žil a tvořil, pro vás zmapoval portál Kudy z nudy.

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince

Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince

Pepčín je lidové označení bývalého pseudorománského pětipatrového zámečku, který byl postaven na počátku 20. století hrabětem Václav Robert z Kounic, který ho nechal postavi pro svoji budoucí manželku Josefínu Horovou.

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka

Hrad stál na skále na soutoku Bohdašínského potoka a Metuje. V místech zříceniny je dnes Juránkova vyhlídka, která skýtá krásné pohledy v každé roční době. Za zříceninou hradu se nachází kaplička zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům.

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou

Naučná stezka návštěvníky provází cestami, kudy chodila židovská dívka Justynka, která se na Boušínské faře potají připravovala na křesťanský život. Její příběh zaznamenal Alois Jirásek ve své románové kronice U nás.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda