Úvod > Aktuality > Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče
Zážitky

Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče

Nedotčená příroda, krásné výhledy, pěší túry v chládku nekonečných lesů nebo výšlapy na kole. Máte strach, že si po narození potomka budete muset na tato brdská lákadla nechat zajít chuť? Takové obavy klidně pusťte z hlavy. Brdy a Podbrdsko nabízejí zážitky pro všechny, rodiny s dětmi nevyjímaje. Co by vaše děti řekly třeba na prohlídku zámku s opravdovou princeznou nebo na návštěvu muzea, kde se budou moci převléct za rytíře?

S kočárkovými dětmi do měst a lehčího terénu

Objevovat oblast Brd a Podbrdska lze už i s malými dětmi v kočárku. Jen je třeba se dobře připravit a zvolit trasy, které jsou pro kočárky vhodné.  Můžete vyrazit obdivovat architektonické skvosty do Hořovic, zámecký park se sochami od Matyáše Bernarda Brauna za to rozhodně stojí. S kočárkem se dá absolvovat i výlet na hrady Točník a Žebrák nebo projít část Fabiánovy naučné stezky u Řevnic.
 

Zámky pro princezny a princátka

Hodit Prahu za hlavu a vyrazit do Brd či Podbrdska můžete i s menšími dětmi, které už z kočárku vyrostly. Zavděčíte se jim na zámku Dobříš. V Anglickém parku na ně totiž čeká minizoo s handicapovanými zvířaty. V Novém zámku v Hořovicích zase zjistíte, s jakými hračkami si hrály šlechtické děti. Nebo si domluvte prohlídku s pohádkovými bytostmi na zámku v Mníšku pod Brdy.
 

Interaktivní výstavy pro malé objevitele

Děti (dospělé nevyjímaje) si rozhodně užijí návštěvu Hornického muzea v Příbrami. Je pro ně připravena jízda hornickým vláčkem, obří skluzavka nebo průzkum podzemních štol.  Na děti myslí i v Podbrdskému muzeu v Rožmitálu pod Třemšínem. Zatímco tatínkové budou obdivovat historické automobily značky Aero, děti se vyřádí v hracím koutku, potěžkají si meč a převléknou se za princeznu nebo rytíře. Venku pak najdete hřiště a vyhlídkový maják.
 

Výlety za vyhlídkami

I malé děti zvládnou krátkou, pohodovou procházku z obce Mokrsko na rozhlednu Veselý vrch. Dětské hřiště po cestě je příjemným bonusem navíc. Pěkný výhled se otevírá také třeba od barokního poutního místa Skalka nad Mníškem pod Brdy. Cesta je vhodná i pro menší děti do 7 let.
 

Hodiny literatury sbalené na cesty

Děti školou povinné si mohou procvičit svoje znalosti literatury při vycházce z Dobříše do Staré Huti, kde u rybníka Strž napsal svá nejznámější díla Karel Čapek a kde je dnes jeho památník. Obdivovatelé a příznivci Káji Maříka by si zase neměli nechat ujít návštěvu míst kolem Mníšku pod Brdy, kde tento literární hrdina prožíval své příběhy.
 

Bunkry a stíhačky pro vojenské fandy

Přimět náctiletého potomka, aby opustil pohodlí města a vyrazil na túru do Brd, se může zdát jako zapeklitý oříšek. Když se ale vydáte na výlet po stopách děl a letadel, žádný vojenský fanda neodolá. Kolem vrcholu Praha, druhé nejvyšší hory Brd, můžete pátrat po pozůstatcích radaru, který v Brdech sloužil německé armádě k navigaci nočních stíhačů Luftwaffe. A pokud jste sportovně založená rodina, pak si zabalte kola a naplánujte cyklovýlet z Příbrami na nejvyšší horu Brd Tok. Vzhledem k tomu, že cestou minete dopadové plochy dělostřelecké a letecké střelnice a množství bunkrů, o nezapomenutelné zážitky nebudete mít vy ani vaše odrostlé děti nouzi.
Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku

Rozhlédněte se z Veselého vrchu nad Mokrskem – uvidíte vrchny Českého středohoří, Brdy, Vltavské údolí s vodní nádrží Slapy a při ideální viditelnosti dokonce i alpské štíty, Krkonoše nebo Šumavu.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka zámku v Mníšku pod Brdy

Pohádková prohlídka je určena pro děti od tří do devíti let. Děti provede zámkem komtesa a potkají zde mnoho pohádkových postav a bytostí.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Další aktuality

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky