Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Památky
Děti, projděte se zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se u toho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky, ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!
Zámek Mníšek pod Brdy skutečně nabízí prohlídku zámku také malým návštěvníkům. Prohlídku vedou zkušení průvodci, kteří vědí, čím zaujmout. Prohlídka je speciálně upravená, výklad je soustředěn na předměty v expozici a na „pohádkově laděné střípky“ ze životů nejvýznamnějších majitelů.
 
Tím nejvýznamnějším a prvním vlastníkem je ten, jehož jméno nezůstane nikomu dlouho utajeno. Nejvýznamnější český panovník, král, císař, Otec vlasti Karel IV. Ten propůjčil tehdy malou tvrz Pánům z Mitrovic, kteří ji zpravovali asi dobře, protože jim patřila až do konce 16. století.
 
Zakladatelem mníšeckého zámku je Servác Engel z Engelsflussu a jeho životní osud je veskrze pohádkový a mohl by se jmenovat, jak chuďas ke štěstí přišel. Tento pražský měšťan vtiskl zámku dnešní podobu, ale než to udělal, byl to chuďas, koželuh z Brabantu, který se i se svou rodinou usadil v Praze. A právě tu začíná jeho příběh. Založil koželuhářský závod na výrobu podešvové kůže. Zbohatl tím, že dodával boty císařské armádě za třicetileté války. Byla to válka dlouhá a bot bylo potřeba moc. Peněz přibývalo a Servác si koupil dům na Malé Straně. Byl to však také udatný rek. Bránil Karlův most před nájezdy Švédů. A ubránil! Za tyto zásluhy byl v roce 1652 císařem Ferdinandem III. povýšen do šlechtického stavu. Získal šlechtický titul z Engelsflussu a erb s andělskou hlavou vynořující se z řeky a nad přilbou s postavou anděla vystupující z koruny. Jako nový příslušník šlechtického stavu si toužil vybudovat důstojné reprezentativní sídlo v blízkosti Prahy. Vybral si zpustošené mníšecké panství, které zvelebil. Podle pověsti na to nebyl sám. Pomáhaly mu moci pekelné, kterým se bláhový Servác údajně upsal. Všechno nakonec dobře dopadlo. Zámku zůstaly sice pouze tři věže, ale Servác svůj život zachránil. Loutku čerta z pověsti děti uvidí během prohlídky a mohou se s čertem také vyfotografovat.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Pivotel MMX v Letech u Dobřichovic

Pivotel MMX v Letech u Dobřichovic

Lety, Střední Čechy
Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Zadní Třebaň, Střední Čechy
Restaurace Zámecký had v Dobřichovicích

Restaurace Zámecký had v Dobřichovicích

Dobřichovice, Střední Čechy