Úvod > Aktuality > #světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den
Památky

#světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den

  • Vydáno17. května 2021
Žebrák a Točník, Točník a Žebrák. Žádné jiné hrady u nás nejsou tak propojené jako tyhle dva a když zkrátka zamíříte na jeden z nich, musíte navštívit i ten druhý – ostatně k tomu láká i zvýhodněná společná vstupenka. Nejlépe dochované české souhradí totiž dělí jen pár stovek metrů a pouhá půlhodina chůze. Nezabloudíte, při pohledu z jednoho budete ten druhý mít před sebou jako na dlani.
Dvě mohutné pevnosti, opodál střežené dalšími menšími hrady: hrad Točník se Žebrákem a slovenský hrad Strečno se Starým hradem
hrad Točník se Žebrákem
hrad Strečno se Starým hradem
Přestože je každý z hradů jiný, kdekdo si je plete. Základní rozlišení přitom je vcelku prosté: Točník je na kopci nad stejnojmennou obcí, Žebrák pod ním. Jinak ale mají podobně dlouhou historii i osudy, spojené s českým a římským králem Václavem IV. K jeho vášním patřily les, lov a chov psů, a tak nové hrady nebudoval podobně jako jeho otec, císař Karel IV., jako reprezentativní sídla u důležitých zemských stezek, ale spíš jako pohodlná útočiště před okolním světem tam, kde se cítil dobře. Oblíbil si zejména křivoklátské lesy a hrady Křivoklát a Žebrák.
 

Žebrák, hrad pod kopcem

Byť vás na první pohled upoutá mohutná válcová věž, Žebrák je z obou hradů skromnější a menší. Byl postaven ve druhé polovině 13. století pány Zajíci z nedalekého brdského hradu Valdek jako strážní hrad na křižovatce cest ke Zbirohu a Křivoklátu. Král Václav IV. jej nechal kompletně přestavět ve velkolepou rezidenci a prý patřil k nejhezčím v zemi. Z tehdejší krásy ovšem zbylo jen málo: v roce 1395 hrad vyhořel, a tak král nechal v letech 1398–1401 na skalnatém hřebeni nad Žebrákem vybudovat nový nádherný hrad Točník. Na Žebráku prý rád pobýval i pak, ovšem o sto let později hrad znovu vyhořel a zpustnul. Dnes je tu k vidění torzo paláce, temná hladomorna a již zmíněná věž (bergrift), využívaná jako rozhledna. Když si pořídíte společnou vstupenku, můžete zamířit vzhůru na kopec a na Točník.
 

Točník, hrad na kopciMonumentální Točník bývá díky výjimečné architektuře označován za poslední hrad a zároveň první zámek v Čechách. Byl bezpečný a velkoryse navržený: Velký sál druhého patra dokonce svými rozměry 34 x 15 metrů předčil do té doby největší reprezentativní síně na Karlštejně (22 x 8,5 m), románský sál na Pražském hradě (32 x 9 m) a sál na Křivoklátě (28 x 8 m). Při prohlídce spatříte Královský a Purkrabský palác se sgrafitovou výzdobou, torzo hradní věže, repliku středověkého šlapacího jeřábu, s jehož pomocí se opravují palácové krovy, či 92 metrů hlubokou studnu, kterou v 16. století vytesali kutnohorští havíři. K prameni se ale přes veškerou snahu neprokopali, studna proto sloužila jako cisterna na zachycenou dešťovou vodu.

Kutnou Horou Točník vzdáleně spojuje Královská kaple ve Vlašském dvoře: podobná bývala i na hradě, ale byla zbořena už v 16. století. V obou místech najdete také Václavovy osobní oblíbené symboly, točenici a ledňáčka.

Pokud ještě váháte, vězte, že Točník je skvělým cílem rodinných výletů: od roku 2013 tu totiž žijí medvědi Agáta a Martin, které znáte z dokumentu Václava Chaloupky Méďové na cestách. Kromě nich na hradě a malé farmě pod ním bydlí i další zvířata: kozy, králíci, kachny, prasata, ovce a samozřejmě všudypřítomní netopýři. Odehrávají se tu středověké jarmarky i hudební a šermířská vystoupení, při nichž se seznámíte s pestrou paletou historických řemesel, tanců i dobových lahůdek. Hrad si prohlédnete sami, jen s tištěnými texty, a můžete se zdržet jak dlouho budete chtít; komentované prohlídky s průvodcem probíhají jen o prázdninách.

Točník a Žebrák znáte i z filmu: Juraj Jakubisko tu natáčel film Bathory a ve filmu Kytice se Točník mihne jako sídlo macechy z básně Zlatý kolovrat.
 

Slovenské souhradí: Strečno a Starý hrad

  • Mezi slovenskými městy Žilinou a Martinem, tam kde se řeka Váh prodírá pohořím Malá Fatra, proti sobě na skalách stojí dvě středověké pevnosti – Starý hrad a Strečno. Starý hrad je volně přístupný, hůře dostupný a divočejší, naopak Strečno, založené v polovině 14. století, je sídlo vzorně zrekonstruované, památkově upravené a přizpůsobené pro pohodlný pobyt návštěvníků. Je jednou z poboček Považského muzea v Žilině.
  • Z jednoho hradu na druhý to je vzdušnou čarou necelé dva kilometry a pěšky necelých pět, ale z jednoho na druhý není vidět, výhledu brání strmé horské hřebeny nad Váhem.
  • Strečno, kdysi hrdý symbol feudální moci středního Pováží, nezničil na rozdíl od ostatních hradů požár. Byl částečně zbořen na konci 17. století na příkaz císaře Leopolda, protože se stal útočištěm povstalců. Dnes se tudy můžete volně procházet, kochat se výhledem z hlavní věže, navštívit stálou expozici mapující dějiny hradu a okolního kraje anebo některou z řady akcí pro děti i dospělé. Na hradě se konají výstavy umění, v létě zpestřují prohlídky rytíři, sokolníci a řemeslníci, oblíbené jsou i noční prohlídky a letní hradní škola pro děti s výukou historických řemeslnických dovedností, setkání uměleckých kovářů a běh do hradních schodů.
  • Když roku 1689 noví majitelé pročesávali hrad Strečno v naději, že najdou poklad, pronikli i do hrobky v hradní kapli. Byly tu uloženy rakve několika hradních pánů, a to včetně ostatků nejznámějšího majitele hradu, uherského palatina Františka Vešeléniho a jeho první manželky Žofie Bosniakové. Proslavila ji dobročinnost a zbožnost, a traduje se, že kvůli pomoci chudým a potřebným občas zapomínala sama na sebe. Říkalo se jí Světice ze Strečna a roku 1644 ve čtyřiatřiceti letech podlehla tuberkulóze. Jaké bylo překvapení hledačů pokladů, když po tolika letech našli její tělo v hradní kryptě téměř neporušené? Dnes už byste tu Žofii hledali marně, byla pochována v kostele v blízké Tepličce nad Váhem, kam se za ní dodnes vydávají věřící.
  • Pod hradem Strečno najdete zajímavou oddechovou zónu v podobě malebné středověké vesničky Paseka s malými roubenými domky a doškovými střechami. K vidění je dům středověkého pekaře, rybáře a bylinkářky, útulna pro poutníky a zvonice, nechybí ani ohniště s grilem a studna. V amfiteátru se předvádí ukázky dobových řemesel a konají se tu kulturní vystoupení, pro děti tu mají dřevěné hřiště s motivy hradní architektury.
Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

14.7.
15.7.
Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény.

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Velký okruh Křivoklátskou vrchovinou

Velký okruh Křivoklátskou vrchovinou

Okružní výlet vede přes značnou část kraje okolo střední Berounky. Můžete vidět hned tři významné památky: hrad Točník, Žebrák a zámek ve Zbirohu. Poznáte atmosféru této oblasti. Trasa je náročnější a vhodná pro zdatnější cyklisty. Délka trasy je 68 km.

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Další aktuality

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Pražská Matějská už je v plném proudu, ale další pěkné poutě nás teprve čekají. Víte, že v Kutné Hoře slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? Krásná a tradiční je také pouť u bájného vrchu Říp.
Středočeský kraj | Zážitky

Křivoklát ožije v dubnu tradiční akcí Královské Velikonoce

Od 7. do 9. dubna 2023 se na hradě Křivoklát koná tradiční oslava Velikonoc – Knížecí Velikonoce. Na velikonočním jarmarku si můžete nakoupit ručně vyrobené předměty, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující, kteří jsou pravidelným návštěvníkům dobře známí, ale i mnoho nových umělců.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 1. a 2. duben 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Středočeský kraj | Památky

Pozor, čeká nás změna času: v noci ze soboty na neděli se změní zimní čas na letní

Tak jako každé jaro čeká nás i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 25. na neděli 26. března, kdy se hodinová ručička posune o hodinu dopředu, takže bude „o hodinu víc“ světla, ale zato si přivstaneme o hodinu dříve. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky