Úvod > Aktuality > Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat
Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat
"> "> ">
Zimní sporty

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

  • Vydáno26. prosince 2020
Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Milovníci zimních sportů znají BílouBeskydech se známým lyžařským areálem, existuje také Bílá Voda, Bílá Hlína, Bílá Třemešná, Bílá Bříza a spousty osad s přívlastkem Bílá. Možná znáte Bílou Lhotu u Litovle s pěkným arboretem, v Bílé Vodě u Javorníku si zase prohlédnete Muzeum řádových sester, které tu žily od poloviny 20. století po zrušení ženských řádů.
 

Nejvyšší bílá: znáte naše Bílé hory?

Temné téma našich dějin bude navždy připomínat Bílá horaPraze, kde se 8. listopadu 1620 odehrála známá bitva, ovšem s nadmořskou výškou 381 metrů se mezi nejvyšší bílé vrcholy rozhodně neprobojuje. Větší je Bílá hora s rozhlednou mezi Štramberkem a Kopřivnicí, která dosahuje výšky 557 metrů, ještě o něco vyšší je Bílá hora (659 metrů) poblíž Brtnice na Vysočině. Není tak známá jako její pražská jmenovkyně, ale i tady se odehrála krvavá bitva: 14. ledna 1646 tu Švédové zvítězili nad císařskými vojáky. Dnes je na Bílé hoře opuštěný lom a místní by tu rádi postavili rozhlednu.

Žádnou Bílou horu nenajdete ani v pohoří, které je celé bílé, tedy v Bílých Karpatech, ani v Krkonoších. Zato existuje Bílá louka, na níž v nadmořské výšce 1 410 metrů stojí Luční bouda, největší a nejstarší krkonošská horská bouda. V zimě si tu můžete vyzkoušet chůzi na sněžnicích, řízení sněžné rolby, ledové lezení, skialpinismus a další „bílé“ zážitky.
 

Bílé řeky, potok a strž

Slovo bílý, bílá či bílé často mají v názvu horní toky některých řek: například v Krkonoších se poblíž Špindlerova Mlýna projdete údolím Bílého Labe, u Bedřichova v Jizerských horách pramení Bílá Nisa a každý vášnivý turista zná divukrásné údolí Bílé Opavy v Jeseníkách, kde se po můstcích a lávkách kolem vodopádů a peřejí proplétá naučná stezka.

Vesměs jde o celkem krátké horské říčky s délkou do patnácti kilometrů; žádný obr není ani Bílý potok na Šumavě, pramenící na svazích Královského hvozdu. Hluboko v lesích v nadmořské výšce 940 metrů ovšem na jeho toku objevíte ikonický vodopád Bílá strž, nejvyšší na české straně Šumavy. Pohodlná značená cesta sem vede od Černého jezera.
 

Čtyři bílé věže

Klatovech nemají jen slavnou Černou věž, ale také Bílou věž: renesanční zvonice stojí kousek od náměstí u kostela Narození Panny Marie. Další Bílou věž najdete na Pražském hradě v pásu severního opevnění a Bílá věž stojí rovněž v areálu zámku Hradec nad Moravicí.

Barva Bílé věžeHradci Králové vynikne zejména ve srovnání se sousedním chrámem sv. Ducha. Je postavená z hořického pískovce a z ochozu 45 metrů nad zemí se otvírá jedinečný výhled na město i do dalekého okolí včetně Krkonoš a Orlických hor. Kromě klasických interaktivních prohlídek tu pořádají zážitkové prohlídky: svítání na Bílé věži, zvonění na zvon Augustin, třetí největší zvon v Česku, nebo noční prohlídky. V interiérech stojí za vidění původní hodinový stroj Josefa Božka a skleněný model věže.
 

Bílé vyhlídky, mosty, labutě a další kuriozity

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Břístevská hůra a zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže u Bříství

Barokní Kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena roku 1714 na vrcholu Břístevské hůry, která se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 Praha – Hradec Králové u exitu 18 Bříství.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Single Trails Bílá

Single Trails Bílá

Pokud máte rádi adrenalinovou zábavu a milujete rychlou jízdu na kole, zamiřte na Bílou. K dispozici je tu pro vás několik různě náročných tras, na jejichž start se dostanete lanovkou. Během jízdy dolů si vychutnáte prudké zatáčky i různě obtížné skokanské prvky.

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je druhý největší zvon v Čechách.

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Nedaleko kostela sv. Bedřicha na odbočce u potoka Velká Smradlavá byl v roce 1906 postaven arcibiskupský zámeček. Plášť zámečku chráněný šindelem si dodnes podržel původní vzhled.

Hřbitov v Bílé Vodě

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.

Přírodní památka Bílá skála

Přírodní památka Bílá skála

Tento výrazný krajinotvorný prvek s charakteristickým skalním defilé vltavského svahu je významný zejména z hlediska geologického a paleontologického. Bílá skála představuje souvislý profil prvohorních ordovických hornin.

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Bílá kuchyně v Jizerských horách

Mezi turisty a lyžaři velmi známá křižovatka pěších tras s přístřeškem pod Olivetskou horou. Její zvláštní jméno doposud není úplně přesvědčivě vysvětleno, patrně připomíná provizorní kuchyni lesních dělníků při sezónních pracích.

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Vrchol Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Mohyla na Bílé hoře v Praze

Mohyla na Bílé hoře v Praze

Nevysoká mohyla s pomníčkem pochází z roku 1920 stojí v místech, kde proběhla dne 8. listopadu 1620 rozhodující bitva třicetileté války.

Vrchol Bílá skála nad Rejdicemi

Vrchol Bílá skála nad Rejdicemi

Bílá skála (německy Heidstein) je hora na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, od Tanvaldu vzdálena 4,5 km a z Příchovic 2 km východním směrem.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Bílá věž na Pražském hradě

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Bojiště Bílá hora – památník porážky českých stavů

Bojiště Bílá hora – památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Štola Bílá paní v Chodově

Štola Bílá paní v Chodově

Ke štole Bílá paní v Chodově u Karlových Varů neexistuje žádná oficiální dokumentace, takže o jejím původu lze pouze spekulovat. Pravděpodobně se jedná o průzkumnou štolu – v okolí se těžil křemen do sklářských hutí. Štolu najdete na staré cestě z Tatrovic do Chodova přes Nové Chalupy a Smolnici.

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník Jana Amose Komenského Bílá Třemešná

Památník v Bílé Třemešné připomíná pobyt "učitele národů" J. A. Komenského před odchodem do exilu. Prezentuje dokumenty, fotografie a mapy pocházející z této doby, včetně modelu bývalého zámku, kde se Komenský s českými bratry ukrýval.

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Arboretum Bílá Lhota

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž ve Strážnici

Strážní bílá věž je dominantou města a stojí vedle kostela sv. Martina. Byla postavena okolo roku 1615.

Dětský letní park Na Bílé

Dětský letní park Na Bílé

Místo kde si rodiče odpočinou a děti se zabaví.

Přírodní koupaliště Bílá voda u Chodova

Přírodní koupaliště Bílá voda u Chodova

Bílá voda je uměle vytvořená rekreační vodní plocha. Nachází se severně od Chodova vznikla na úpatí Smolnické výsypky, přesně v místě bývalé obce Smolnice.

Apartmány Na Faře v Bílé

Apartmány Na Faře v Bílé

Apartmány jsou nově zrekonstruované v historickém objektu bývalé fary, která byla původně postavena v roce 1910 k již tehdy existujícímu dřevěnému kostelíku. Je zde osm komfortních apartmánů moderního typu pro dvě až osm osob.

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.

Bílá věž v Klatovech

Bílá věž v Klatovech

V roce 1581 byla v Klatovech v blízkosti kostela Narození Panny Marie postavena samostatně stojící renesanční zvonice zvaná Bílá věž (zároveň tvořila vstupní bránu na hřbitov), která nahradila kostelní věž zbořenou v roce 1540.

Bílá skála a pytlák Kormunda

Bílá skála a pytlák Kormunda

Bílou Skálu rozhodně neobjevíte na mapě Brd na první pohled. Je to vcelku nenápadný, menší (jen 721 m vysoký) vrch v okrajové části středních Brd, zvedající se pár kilometrů západním směrem od obce Láz.

Další aktuality

20.9.
2021
Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Severní Morava a Slezsko | Památky
17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty