ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda
Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.
Muzeum v klášteře piaristů se zabývá historií Bílé Vody od nejstaršího osídlení po 90. léta a internací řádových sester. Součástí muzea budou výpovědi samotných řádových sester, které jsou k dispozici v audiovizuální podobě. Vidět můžete také věci ze zajateckých lágrů, které byly umístěny kolem Bílé Vody.

Návštěvníci muzea uvidí například také výplatní listiny ruských zajatců včetně jejich vlastnoručního podpisu v azbuce. Jedním z hlavních bodů muzea bude internace řádových sester, které byly do tohoto koutu na Jesenicku poprvé přemístěny na konci 19. století, kdy se v Prusku rušily některé mateřince. Sestry řehlonice byly tehdejším státem považovány za ty, které rozvrací republiku, proto bylo proti nim podniknuto patřičné opatření – sestry byly umístěny do tzv. soustřeďovacích klášterů, kde jim přidělili těžkou manuální práci. Řádové sestry žily v Bílé Vodě pod přísným dozorem, každý jejich pohyb mimo obec nebo návštěvu kontroloval správce. Expozice je v domě, kde dříve sídlila lékárna. Smutnou připomínkou osudu mnoha řeholních sester je také místní hřbitov.
 

Z historie kláštera piaristů v Bílé Vodě

Výstavba kláštera probíhala v letech 1724-33 v sousedství stávajícího poutního kostela Zvěstování Panny Marie. Cílem vzniku piaristické koleje bylo jednak zintenzivnění rekatolizace této oblasti, ale především zřízení škol. Kromě triviální školy a gymnázia vznikl i např. hudební seminář. Počátkem 19. století došlo k útlumu této činnosti a nakonec bylo v roce 1872 vedení gymnázia předáno do světské správy.

Ke změně situace v klášteře došlo po roce 1950, když byly do Bílé Vody násilně přemístěny řeholnice různých řádů ze zrušených konventů z celého Česka. Postupně tu vzniklo místo pro staré a nemocné řádové sestry.
Po roce 1989 se část přeživších sester vrátila do svých původních klášterů. Většina budov je prázdná, v části se nachází dobrovolnické místo pro potřebné.

Aktuality

Akce v okolí

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách 2025

Od ledna do konce března 2025 je Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě

Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů z 18. století tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka

Bývalý vápencový lom, v mapách označovaný Na Vyhlídce, se nachází u Bílé Vody. Těžily se zde kalcitické a dolomitické mramory (včetně polohy bílého dolomitu).
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec

Kaplička nechal postavit obyvatel Jedlovce (Tannzapen) Hauer, na cestě mezi Jedlovcem a Zlotým Stokem. Zásluhou občanského sdružení Společný prostor opravena a vede k ní Sudetská cesta.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café – Restaurant v hotelu Taverna v Javorníku

Dobrá restaurace se pozná podle toho, že je v ní živo. A k takovým patří Café – Restaurant Taverna v Javorníku. Dobré jídlo v kulisách historického města, na úpatí Rychlebských hor, podtrhuje také příjemná obsluha a vstřícnost k návštěvníkům.
Javorník, Olomoucký kraj

Penzion Račí údolí

Penzion Račí údolí se nachází na úpatí Rychlebských hor. Pouze čistý vzduch, ticho, horský potok, krásné smíšené lesy, kvetoucí louky, zapomenuté hory, zpěv ptáků... to vše nabízí Račí údolí, brána do Rychlebských hor. Jídla české kuchyně si vychutnáte v přilehlé hospůdce Isolde z roku 1928.
Javorník, Olomoucký kraj

Hospůdka Isolde v Račím údolí

Nově zrenovovaná Hospůdka Isolde navazuje na tradici původní restaurace. Ta byla spolu s penzionem vybudovaná architektem Ing. Herbertem Utnerem z Javorníku. Budova dostala jméno po jedné z Utnerových dcer. Psal se rok 1928.
Javorník, Olomoucký kraj

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor

Nově zrekonstruovaná secesní vila z roku 1907 se nachází v obci Žulová v severozápadním Slezsku v podhůří Rychlebských hor. Nabízí společenské, vzdělávací, rekreační, sportovní i relaxační zázemí.
Žulová, Olomoucký kraj

U Ztraceného potoka

Příjemné ubytování v krásné přírodě Rychlebských hor s množstvím zatopených lomů a cyklistických stezek mimo hlavní zástavbu obce Vápenná. Hosté si mohou rezervovat jak jednotlivé pokoje, tak celou budovu k různým soukromím nebo firemním akcím.
Vápenná, Olomoucký kraj

Kvašárna – ochutnávka kvašených potravin a nápojů

Jsme sociálním podnikem- dáváme šanci lidem, kterým se na klasickém trhu práce nedaří najít dlouhodobě zaměstnání. Zabýváme se zpracováním zeleniny,ovoce a bylinek mléčným kvašením. Kvasíme zeleninu českou,sezónní a lokální.Sídlíme v malé vesnici Černá Voda. Máme přes 20 různých druhů.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost se nachází v obci Černá Voda, v těsné blízkosti Rychlebských stezek, které vedou kolem penzionu. Nádherné okolí láká k odpočinku na čerstvém vzduchu, houbaření v přilehlých lesích a rybolovu na nedalekých rybnících.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Pension Fajn Tajm v Rychlebských horách

Spojte relaxaci s poznáváním Rychlebských hor na kole i pěšky. Ubytujte se ve stylovém venkovském domě a vychutnejte si klid na zahradě a wellness.
Černá Voda, Olomoucký kraj