Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě
Kultura

Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.
Muzeum se zabývá historií Bílé Vody od nejstaršího osídlení po 90. léta a internací řádových sester. Součástí muzea budou výpovědi samotných řádových sester, které jsou k dispozici v audiovizuální podobě. Vidět můžete také věci ze zajateckých lágrů, které byly umístěny kolem Bílé Vody.

Návštěvníci muzea uvidí například také výplatní listiny ruských zajatců včetně jejich vlastnoručního podpisu v azbuce. Jedním z hlavních bodů muzea bude internace řádových sester, které byly do tohoto koutu na Jesenicku poprvé přemístěny na konci 19. století, kdy se v Prusku rušily některé mateřince. Sestry řehlonice byly tehdejším státem považovány za ty, které rozvrací republiku, proto bylo proti nim podniknuto patřičné opatření – sestry byly umístěny do tzv. soustřeďovacích klášterů, kde jim přidělili těžkou manuální práci. Řádové sestry žily v Bílé Vodě pod přísným dozorem, každý jejich pohyb mimo obec nebo návštěvu kontroloval správce. Expozice je v domě, kde dříve sídlila lékárna. Smutnou připomínkou osudu mnoha řeholních sester je také místní hřbitov.
 
Hřbitov v Bílé Vodě

Hřbitov v Bílé Vodě

Bílá Voda, Olomoucký kraj
Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Bílá Voda, Olomoucký kraj
Sedm křížů u Jarovníka

Sedm křížů u Jarovníka

Javorník, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost v Černé Vodě

Černá Voda, Olomoucký kraj
Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Staré Město, Olomoucký kraj