Úvod > Co chcete dělat? > Hřbitov v Bílé Vodě
Památky

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.
Na hřitově jsou uloženy ostatky někdejších majitelů Bílé Vody, členů řádu piaristů a rektorů koleje, společný hrob obětí pochodů smrti z roku 1945 a nachází se zde náhrobky řeholních sester (cca 750) podle jednotlivých řádů, které byly v Bílé Vodě internovány po roce 1950.

V roce 1951 byly mladší sestry odvezeny na jiná místa a Bílá Voda sloužila k internaci starších a práce neschopných sester. Postupně se zde shromáždila snad největší církevní komunita v Evropě, čítající až 450 řeholnic najednou; vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově. Za 40 let nuceného pobytu zde byla pohřbena většina sester, které zde žily.

U zadního vstupu stojí bývalá hřbitovní kaple, uprostřed hřbitova se nachází socha Vítězného Krista a klasicistní kříž s Ukřižovaným Kristem. Na neoznačeném a neznámém místě na hřbitově jsou pochováni dva sovětští vojáci a příslušník jednotek SS.Dále je zde hrobka rytmistra Ludvíka hraběte d'Ambly, společný hrob obětem pochodu smrti z koncentračního tábora Osvětim.

Provozovatel

Obec Bílá Voda

Kamenička 37
1
790 69 Bílá Voda
Tel.:
+420 584 413 202
Email:
bilavoda@javornic...
WWW:
www.bilavoda.cz
GPS:
50,440752 16,920834
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost v Černé Vodě

Černá Voda, Olomoucký kraj
Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Staré Město, Olomoucký kraj