Úvod > Aktuality > Antonín Dvořák by letos oslavil 179 narozeniny! Podívejte se do míst, která měl rád
Antonín Dvořák by letos oslavil 179 narozeniny! Podívejte se do míst, která měl rád
"> "> "> ">
Kultura

Antonín Dvořák by letos oslavil 179 narozeniny! Podívejte se do míst, která měl rád

  • Vydáno8. září 2020
Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia. Doporučíme vám místa spjatá s jeho životem i festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu.

Rodný dům i zámek Nelahozeves

NelahozevesAntonín Dvořák se narodil v roce 1841 Nelahozevsi severně od Prahy. Až dodnes můžete navštívit jeho rodný dům, kde strávil i své dětství. Dnes je z domu Památník Antonína Dvořáka a stará se o něj Národní muzeum. Celý dům je upraven tak, aby se návštěvníci mohli v duchu přenést do poloviny 19. století a představit si, jak tento světoznámý hudební skladatel trávil své dětství a mládí. I když se autentických památek z této doby dochovalo velice málo, osobní kontakt s prostředím, které Dvořáka ovlivnilo na celý život, působí silným dojmem.

V Nelahozevsi ale určitě nevynechejte ani místní zámek. Říká se, že je to jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů je souborem dvanácti dobových pokojů, které detailně ilustrují život vlivné šlechtické rodiny v 19. století. Projdete se interiéry pánské a dámské ložnice, jídelny, hudebního pokoje, rodinnou kaplí a knihovnou, v níž jsou vystavovány ukázky vzácných knih a rukopisů z lobkowiczkých sbírek.
 

Zámek Sychrov, místo Dvořákova odpočinku

Zámek SychrovS Antonínem Dvořákem je úzce spjat i zámek Sychrov, který se nachází nedaleko Liberce v oblasti, které se říká Český ráj. Dvořák se totiž přátelil s tajemníkem tamního knížete a jezdil jej často na Sychrov navštěvovat. Až půjdete zámek navštívit a dostanete se do zámecké kaple, vzpomeňte si, že na zdejší varhany Dvořák při svých pobytech často hrával. Na Dvořákovu počest se také každoročně v červnu zde pořádá festival klasické hudby s názvem Dvořákův Turnov a Sychrov.
 

Letní sídlo ve Vysoké u Příbramě

Rusalčino jezírkoNovorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka nedaleko Příbrami. Zdejší zámeček si nechal podle návrhu architekta Čeňka Gregora postavit hrabě Václav Kounic v roce 1878. Hrabě se stal Dvořákovým švagrem a skladatel byl na zámečku vítaným častým hostem. I dnes je tu krásně – schválně se projděte i rozsáhlým parkem a uvidíte místa, která Dvořáka inspirovala. Rusalčino jezírko hovoří za vše.

Zámeček je dnes koncipován jako památník slavného skladatele, menší expozice se věnuje životu manželů Kounicových. V expozici spatříte kromě Dvořákova klavíru také makety scén z několika jeho oper a kostýmy hlavních postav opery Rusalka. V posluchárně se můžete zaposlouchat do tónů některého z Dvořákových děl. Památník je přístupný po celý rok.
 

Po stopách Antonína Dvořáka v Praze

Antonín DvořákV Praze – Novém Městě naleznete v nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout například Dvořákův psací stůl či jeho klavír. Věděli jste, že v dubnu 1901 povýšil Dvořáka císař František Josef I. do šlechtického stavu jako rytíře (Ritter von Dvořák)? Slavný skladatel se tak stal členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni.

Antonín Dvořák bydlel celý život na stejné adrese v Žitné 10, a když přišel čas se přestěhovat, našel si větší byt jen o patro výš. Poté, co 1. května 1904 zemřel, byl pohřben na Vyšehradském hřbitově Slavín, kde naleznete jeho hrob i dnes.
 

Začíná festival Dvořákova Praha

Housle koncert13. ročník festivalu Dvořákova Praha, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi, se letos koná mezi 4. a 20. zářím 2020 a nabízí špičkové sólisty, dirigenty, nejlepší české orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se však letos ujmou téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto "Češi hrají (nejen) Čechům". Letos se návštěvníci mohou těšit na Českou filharmonii, Collegium 1704, Ivo Kahánka, Lukáše Vondráčka či Jakuba Hrůšu – ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka.
Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Rodný dům Antonína Dvořáka

Rodný dům Antonína Dvořáka

V jádru barokní stavba rodného domu světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka je dodnes významnou destinací pro milovníky hudby. Návštěvníkům zprostředkovává pohled do prostředí, které skladatele inspirovalo.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Zámecký areál je otevřen celoročně.