ÚvodAktualityAntonín Dvořák by letos oslavil 179 narozeniny! Podívejte se do míst, která měl rád
Kultura

Antonín Dvořák by letos oslavil 179 narozeniny! Podívejte se do míst, která měl rád

  • 8. září 2020
Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia. Doporučíme vám místa spjatá s jeho životem i festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu.

Rodný dům i zámek Nelahozeves

NelahozevesAntonín Dvořák se narodil v roce 1841 Nelahozevsi severně od Prahy. Až dodnes můžete navštívit jeho rodný dům, kde strávil i své dětství. Dnes je z domu Památník Antonína Dvořáka a stará se o něj Národní muzeum. Celý dům je upraven tak, aby se návštěvníci mohli v duchu přenést do poloviny 19. století a představit si, jak tento světoznámý hudební skladatel trávil své dětství a mládí. I když se autentických památek z této doby dochovalo velice málo, osobní kontakt s prostředím, které Dvořáka ovlivnilo na celý život, působí silným dojmem.

V Nelahozevsi ale určitě nevynechejte ani místní zámek. Říká se, že je to jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů je souborem dvanácti dobových pokojů, které detailně ilustrují život vlivné šlechtické rodiny v 19. století. Projdete se interiéry pánské a dámské ložnice, jídelny, hudebního pokoje, rodinnou kaplí a knihovnou, v níž jsou vystavovány ukázky vzácných knih a rukopisů z lobkowiczkých sbírek.
 

Zámek Sychrov, místo Dvořákova odpočinku

Zámek SychrovS Antonínem Dvořákem je úzce spjat i zámek Sychrov, který se nachází nedaleko Liberce v oblasti, které se říká Český ráj. Dvořák se totiž přátelil s tajemníkem tamního knížete a jezdil jej často na Sychrov navštěvovat. Až půjdete zámek navštívit a dostanete se do zámecké kaple, vzpomeňte si, že na zdejší varhany Dvořák při svých pobytech často hrával. Na Dvořákovu počest se také každoročně v červnu zde pořádá festival klasické hudby s názvem Dvořákův Turnov a Sychrov.
 

Letní sídlo ve Vysoké u Příbramě

Rusalčino jezírkoNovorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka nedaleko Příbrami. Zdejší zámeček si nechal podle návrhu architekta Čeňka Gregora postavit hrabě Václav Kounic v roce 1878. Hrabě se stal Dvořákovým švagrem a skladatel byl na zámečku vítaným častým hostem. I dnes je tu krásně – schválně se projděte i rozsáhlým parkem a uvidíte místa, která Dvořáka inspirovala. Rusalčino jezírko hovoří za vše.

Zámeček je dnes koncipován jako památník slavného skladatele, menší expozice se věnuje životu manželů Kounicových. V expozici spatříte kromě Dvořákova klavíru také makety scén z několika jeho oper a kostýmy hlavních postav opery Rusalka. V posluchárně se můžete zaposlouchat do tónů některého z Dvořákových děl. Památník je přístupný po celý rok.
 

Po stopách Antonína Dvořáka v Praze

Antonín DvořákV Praze – Novém Městě naleznete v nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout například Dvořákův psací stůl či jeho klavír. Věděli jste, že v dubnu 1901 povýšil Dvořáka císař František Josef I. do šlechtického stavu jako rytíře (Ritter von Dvořák)? Slavný skladatel se tak stal členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni.

Antonín Dvořák bydlel celý život na stejné adrese v Žitné 10, a když přišel čas se přestěhovat, našel si větší byt jen o patro výš. Poté, co 1. května 1904 zemřel, byl pohřben na Vyšehradském hřbitově Slavín, kde naleznete jeho hrob i dnes.
 

Začíná festival Dvořákova Praha

Housle koncert13. ročník festivalu Dvořákova Praha, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi, se letos koná mezi 4. a 20. zářím 2020 a nabízí špičkové sólisty, dirigenty, nejlepší české orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se však letos ujmou téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto "Češi hrají (nejen) Čechům". Letos se návštěvníci mohou těšit na Českou filharmonii, Collegium 1704, Ivo Kahánka, Lukáše Vondráčka či Jakuba Hrůšu – ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka.
Zámek Nelahozeves Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

V létě 2024 spouštíme testovací provoz interaktivního muzea Rodného domu Antonína Dvořáka.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Dvořákova Praha 2024

6. 9.24. 9.
Dvořákova Praha 2024

17. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 6. a 24. zářím 2024 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.
29. květen 2024 8:18
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.
23. květen 2024 14:00
Kultura

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!
23. květen 2024 12:47
Kultura

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.
21. květen 2024 12:40
Kultura

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.
19. květen 2024 9:49
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
15. květen 2024 6:00
Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií zve do sbírkových expozic

Mezinárodní den muzeí připadá každoročně na 18. května. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) stanovila tento den v roce 1977, muzea ho slaví někdy jediný den, jinde víkend, celý týden nebo dokonce celý květen. Muzejní instituce pořádají komentované prohlídky expozic, prohlídky běžně nepřístupných míst, nabízejí vstupy zdarma nebo za symbolické vstupné, akce a zajímavé programy. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
14. květen 2024 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
7. květen 2024 9:41
Kultura