Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Nelahozeves
Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Zámek Nelahozeves, je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

V roce 1993 byl v rámci restitučních řízení zámek rodině Lobkowiczů navrácen. Dnes je zde umístěno muzeum s významnou částí rodinných sbírek. Historické sály, nádvoří a zahrady jsou celoročně využívány pro pořádání soukromých a firemních akcí, ale také každoročních festivalů.

Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů je souborem dvanácti dobových pokojů, v náznakové výstavě detailně ukazují život vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. a na počátku 20. století.

Inspirací jí byl život Ferdinanda Zdeňka, desátého knížete z Lobkowicz (1858–1938), který nechal zámek počátkem 20. století rekonstruovat a byl spolu se svými dvěma sestrami posledním členem rodu, který na zámku sídlil. 

Prohlídka začíná v pokoji, který je upraven jako knížecí pracovna a knihovna, a kde je možné také zhlédnout krátkodobé výstavy knih ze vzácné rodové knižní sbírky čítající na 65 000 svazků, pokračuje velkým přijímacím pokojem s krásným nábytkem a malbami starých mistrů od Jana Brueghela staršího, Petera Paula Rubense, Paola Veroneseho a Giovanni Paola Paniniho, a dále do hudebního pokoje. Návštěvník poté prochází budoárem, ložnicí knížete a kněžny, rodinnou kaplí, jídelnou, pokojem se zbraněmi a síní s loveckými trofejemi, kde může obdivovat celou řadu pozoruhodných předmětů z rozsáhlé sbírky zbraní. Intimní pohled do prostředí, které ukazuje, jak žila česká šlechtická rodina, končí v galerii portrétů, kde lze spatřit obrazy členů rodiny Lobkowiczů z devatenáctého a dvacátého století, včetně těch ze současné generace, jejichž posláním je zachovat, studovat a chránit Lobkowiczké sbírky a zároveň zajistit, aby tyto výjimečné sbírky zůstaly zpřístupněny veřejnosti.

Elegantní zámecké prostory, včetně Rytířského sálu a malebného nádvoří a zámecké zahrady jsou celoročně využívány pro pořádání pořádání soukromých a firemních akcí, svatebních obřadů, ale také každoročních festivalů pro celou rodinu.

Zámek Nelahozeves

8.10.
Musicfest

Musicfest

Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj
5.10.
Lenka Dusilová – solo

Lenka Dusilová – solo

Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj
13.10.
Pocta Josefu Myslivečkovi

Pocta Josefu Myslivečkovi

Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí