Úvod > Co chcete dělat? > Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze
Památky

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.
Patrový novorenesanční palác vznikl z iniciativy majitele ostrova Václava Antonína Novotného přestavbou původního hostince v letech 1835-37. Autorem návrhu byl vrchní inženýr u zemského stavebního ředitelství Vincenc Kulhánek. Své označení získal podle manželky rakouského arcivévody Františka Karla (Žofie), který se účastnil slavnostního plesu u příležitosti otevření. Palác od té doby slouží k pořádání společenských a kulturních událostí a je jedním z nejvýznamnějších center v Praze.

V roce 1884 prošel Žofín rozsáhlou přestavbou, při níž byl rozšířen podle plánů architekta Jindřicha Fialky. Kromě sedlové střechy vznikly salonky nebo štuková výzdoba stropu velkého sálu s malbami od Františka Ludvíka Duchoslava. Zajímavostí je, že palác je usazen na podkladu z dubových trámů a kolem budovy se nacházejí větrací dutiny, v jejím suterénu pak čerpací studně sloužící při zvýšení hladiny spodní vody.

Dne 5. listopadu 1882 se na Žofíně konalo první souborné uvedení Smetanovy Mé vlasti, 17. listopadu 1878 zde uspořádal první samostatný koncert Antonín Dvořák, žofínský sál byl svědkem úspěšných provedení skladeb Zdeňka Fibicha, hostovali zde Hector Berlioz, Ferenc Liszt, Petr Iljič Čajkovskij či Richard Wagner, debutoval zde Jan Kubelík. Žofínský sál se stal dějištěm plesů a tanečních zábav. První z nich se konal 3. února 1841, o dva roky později zde tančila Božena Němcová, Žofín navštěvoval Jan Neruda a další osobnosti české historie. Významnou událostí byl Slovanský sjezd, konaný 2. června 1848, podle nějž ostrov získal své jméno.
 

Žofínský palác dnes

Od roku 1994, kdy byla dokončena obnova exteriérů a interiérů paláce, provozuje Žofín Agentura NKL, s.r.o. Podařilo se jí vrátit a dokonce znásobit slávu tohoto výjimečného zařízení, v němž se koncerty vážné a populární hudby střídají s Žofínskými fóry, mezinárodními kongresy či reprezentačními plesy. Poloha ve staletém parku s vyhlídkou na historické panorama Prahy, reprezentativní, nádherné bohatě zdobené sály s původní malířskou a štukovou výzdobou stropů ve spojení s moderní technikou světel, zvuku, projekce a klimatizace poskytují opět nevšední možnosti a zážitky.

Provozovatel

Žofín Agentura NKL, s.r.o.

Slovanský ostrov 226
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 222 924 112
Email:
pokladna@zofin.cz
WWW:
www.zofin.cz
GPS:
50,079236 14,412828
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina