Úvod > Co chcete dělat? > Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup
Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Začátek celkem 8 km stezky je na nádraží v Kralupech, vede přes Hostibejk (kde je již vybudovaný odpočinkový altán) na Lobeč, dolů k Vltavě a po levém břehu k zámku v Nelahozevsi. Dále cesta pokračuje do obce Hleďsebe a Nové Ouholice, kde na vlakové zastávce končí.

Po cestě se dozvíte mnoho zajímavého o geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochraně přírody. Spatřit zde můžete kormorány a mnoho jiných druhů vodních ptáků. Cesta je schůdná za každého počasí, jen je třeba dávat velký pozor na výmoly, které zde zanechala povodeň.

Celou trasu obklopuje z jedné strany řeka a z druhé strany pískovcový masiv, ve kterém jsou místy skalní věže. Povrch skal je provrtán mnoha děrami. Cestou se nachází také několik železničních tunelů. Pokud budete pozorně sledovat okolí, jistě nepřehlédnete čáru na skále označující výšku vody při povodni.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Aktivity v okolí

Koupaliště Kralupy nad Vltavou

Koupaliště Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou, Střední Čechy
Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
Rodný dům Antonína Dvořáka

Rodný dům Antonína Dvořáka

Nelahozeves, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí