!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Adršpašské skály lákají na snížené vstupné
Adršpašské skály lákají na snížené vstupné
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

  • Vydáno25. listopadu 2021
Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
Adršpach skályMožná byste to neřekli, ale návštěva Adršpachu  právě v zimním období je skvělým časem k prohlídce skalního města. Ptáte se proč? Stromy (i když ty jehličnaté převažují), které jindy svými listy brání ve výhledech na skalní věže, jsou nyní holé a tak si užijete ještě krásnější podívanou na unikátní pískovcové skály.

Dalším dobrým důvodem k návštěvě je zimní snížené vstupné, dospělí zaplatí 110 Kč, studenti a děti 60 Kč a pokud vyrazíte jako celá rodina, procházka skalním městem vás vyjde na 290 Kč. V závislosti na počasí mohou být některé cesty v zimní sezóně nebezpečné a přístup na ně omezen, ale větší část okruhu bývá ale přístupná celoročně, vše s ohledem na aktuální sněhové podmínky. Případná omezení si prosím před návštěvou ověřte v informačním centru (tel. 491 586 012). Ve skalách je otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin, plavby na lodičkách se však až do konce března nekonají. Podle nových pravidel je nejlepší zajistit si on-line vstupenku do skalního města předem, stejně jako parkovací místo. Vše se dá snadno zakoupit na webu adrspasskeskaly.cz.
 

Tři tipy na pěší výlety

 

Na Starozámecký vrch

adršpachKterým směrem se z obce Adršpach vydat? Možností je hned několik. Vyrazit můžete třeba na Starozámecký vrch. Z parkoviště u vstupu do skalního města se vydejte po silnici směrem na Trutnov a jakmile minete zámek Adršpach po pravé ruce, vydejte se po červené značce do kopce a přes železniční přejezd až na Rozcestí pod Starozámeckým vrchem. Zde začíná okružní trasa značená žlutou značkou, která vás zavede ke zřícenině hradu Adršpach a na krásnou vyhlídku. Z rozcestí se zpět do Adršpachu dostanete stejnou cestou.
 

Nejkrásnější vyhlídka Adršpašských skal

jezírko adršpach podzimníPokud si skalní město chcete projít křížem krážem, budete na vycházku potřebovat celý den. Vydejte se po zelené značce podél břehu adršpašské pískovny a na prvním rozcestí U cukrové homole se dejte doprava. Je to sice více do kopce, kousek za skalními věžemi Starosta a Starostová ovšem pochopíte, že námaha stála za to. Z vyhlídky Velké panoráma je snad nejkrásnější výhled na celé skalní město.

Dále pokračujte stále za nosem až k Adršpašskému jezírku a dále po žluté až na rozcestí Pod sedmi schody. Zde doporučujeme uhnout opět vpravo a postupně po modré, zelené, žluté a červené dokončit okruh zpět do Adršpachu. Celý okruh měří 13 kilometrů a zabere tak podle rychlosti chůze a četnosti zastávek na výhledech celý den.
 

Křížový vrch a zřícenina poutního kostela

adršpachZa připomenutí stojí také kratší výšlap na Křížový vrch, který se nachází tak trochu stranou skalního města. To ale vůbec není na škodu, z 667 metrů vysokého vrcholu budete mít skalní město jako na dlani! Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal. Na vrchol k vyhlídce vede strmá cesta, občas s dřevěnými žebříky a do skály vytesanými schody.


Nedaleká hustě zalesněná homole, tzv. Kopeček severně od Křížového vrchu, ukrývá romantickou zříceninu barokního chrámu Panny Marie. Malé zalesněné návrší mezi Adršpachem a Zdoňovem (dříve Svatá Hora) by byla škoda minout. Zříceniny barokního kostela si již přivlastnila příroda – rozpadajícím se zdivem totiž pozvolna prorůstají stromy. Východiskem ke Křížovému vrchu je žlutá značka z Adršpachu nebo Zdoňova. Za zmínku stojí také fakt, že v Teplicko-adršpašských skalách se v minulosti natáčely pohádky jako Z pekla štěstí 2, Princ a Večernice, Třetí princ, O živé vodě nebo Peklo s princeznou.
 

Znáte Supí a Jiráskovy skály?

supí skályNa úpatí Teplických skal leží osada Skály se stejnojmenným barokním zámečkem, zachovalým do dnešní podoby z roku 1666 na místě původní tvrze. V minulosti sloužil jako letní sídlo hradeckých biskupů, dnes nabízí ubytování. V naprosto zapadlé a izolované osadě vás svou krásou překvapí nejen zámeček, ale zejména zřícenina skalního hrádku Bischofstein. Torzo skalního hradu ze 14. století se pyšní nádhernou vyhlídkou do širokého kraje. Osada, zřícenina hradu i barokní zámeček jsou dějištěm románů Aloise Jiráska Skály, Skaláci a vystupují i v několika jeho dalších dílech. Právě proto zdejší skalní město nese Jiráskovo jméno. Z osady Skály pokračuje cesta po zelené turistické značce na vrcholek Čáp vysoký 786 m.n. m., dále směřuje do vlastního skalního města – Supích skal.
 

Až napadne sníh, vyrazte kolem skal na běžkách

Adršpach zima stopyPokud do Adršpachu vyrazíte později během zimy, vezměte si s sebou běžecké lyže. V okolí Adršpachu je totiž upravováno několik desítek kilometrů běžeckých stop. Oblíbená je trasa Okolo Zdoňovské Hejdy, jejímž výchozím bodem je hlavní parkoviště v Dolním Adršpachu a na louce pod Křížovým vrchem pak začíná strojově upravená stopa, která vede pod Křížový vrch do Zdoňova a poté pod vrcholek Lada a následně k restauraci Skalní Mlýn. Odtud pak okolo Metuje zpět do Adršpachu.

Z Adršpachu se můžete na běžkách vydat upravenými stopami do Jestřebích hor. Středně náročná trasa měří 29 kilometrů a začíná na parkovišti v Adršpachu a končí v Malých Svatoňovicích na náměstí. Na trase můžete obdivovat systém pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou v neskutečně husté řadě bunkrů, tzv. řopíků. Ještě mnohem krásnější pak budou výhledy z rozhledny na Žaltmanu na Krkonoše, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko a Červenokostelecko. Při výborné viditelnosti můžete dohlédnout i na Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu a Trosky.

Adršpach zimaProjet se můžete rovněž těsně pod skalními městy Adršpašsko-Teplických skal, i když dovnitř je běžkařům vstup zapovězen. Vyrazit lze opět z parkoviště v Adršpachu směrem na Havraní Město, dále pod zříceninu skalního hrádku Adršpach, dále pod Liščí horu k Janovickému hřbetu, na Záboř, pod rozhlednu Čáp do Skal a následně Jiráskových skal. Stopa končí v Teplicích, buď v Dolních Teplicích u ulice Nerudova anebo u ski areálu Kamenec. Zpět do Adršpachu se vraťte vlakem nebo skibusem.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Na běžky do Jestřebích hor – z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Vydejte se na výlet bílou stopou krajem Karla Čapka. Náročnější trasa vás provede po kopcích Jestřebích hor, po cestě se nabízí návštěva rozhledny Žaltman. Z dalších zajímavostí na trase stojí za zhlédnutí skalní město Adršpach či Muzeum bratří Čapků.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

16.11.
2021
Důl Bohumír v Jívce je pro zájemce otevřen i přes zimu

Důl Bohumír v Jívce je pro zájemce otevřen i přes zimu

Královéhradecko | Památky
25.10.
2021
V pevnosti Josefov zavírají sezónu

V pevnosti Josefov zavírají sezónu

Královéhradecko | Památky