!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Na běžky do Jestřebích hor - z Adršpachu do Malých Svatoňovic
Zimní sporty

Na běžky do Jestřebích hor - z Adršpachu do Malých Svatoňovic

Vydejte se na výlet bílou stopou krajem Karla Čapka. Náročnější trasa vás provede po kopcích Jestřebích hor, po cestě se nabízí návštěva rozhledny Žaltman. Z dalších zajímavostí na trase stojí za zhlédnutí skalní město Adršpach či Muzeum bratří Čapků.
Hory mezi Náchodem a Trutnovem? Vždyť nejvyšší Žaltman měří jen 740 m n. m. Důležité je, že jsou krásné a mají souvislý hřeben. Uzavírají Broumovský výběžek a stejnojmennou chráněnou krajinnou oblast směrem do vnitrozemí Čech. Pravděpodobně se tady dařilo jestřábům, jak vystihuje dnes používaný název. Stejně tak se ale mohly jmenovat uhelné, protože z jejich útrob se od 16. do 20. století vytěžilo ohromné množství kvalitního hořlavého kamene. V minulosti zde žilo převážně obyvatelstvo německé národnosti. Přesto, nebo právě proto, se v Malých Svatoňovicích narodil jeden z nejčeštějších spisovatelů Karel Čapek. Muzeum bratří Čapků je bohužel v zimě přístupné jen po dohodě. To nebrání prohlédnout si zde poutní místo se zázračnou studánkou, kostelem a křížovou cestou, případně navštívit čapkovsky pojmenovanou kavárnu Dášenka nebo se občerstvit či i ubytovat v hospodě U Lotranda na Odolově.

Na trase můžete obdivovat systém pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou v neskutečně husté řadě bunkrů, tzv. řopíků. Ještě mnohem krásnější pak budou výhledy z rozhledny na Žaltmanu na Krkonoše, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko a Červenokostelecko. Při výborné viditelnosti můžete dohlédnout i na Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu a Trosky. Na obrátce se můžete občerstvit na chatách na Pasekách. K dopravě lze použít kromě auta i skibus.

Trasa: Adršpach zastávka ČD - Dolní Adršpach - Pod starozámeckým vrchem - rozcestí Kalousy - rozcestí Liščí sedlo - Janovice - Radvanice - Paseky - Bílý Kámen - u myslivecké chaty - zadní hory - přední hory - Malé Svatoňovice náměstí.

Středně náročná trasa o celkové délce 29 km začíná v Adršpachu u železniční zastávky, kde se nachází červená turistická značka, kterou pokračujte na Dolní Adršpach - rozcestí Pod starozámeckým vrchem až k rozcestí Liščí sedlo. Vpravo sjedete do Janovic, kde překřížíte silnici Adršpach - Stárkov. Pokračujte přes hřeben do Radvanic a odtud na Paseky, kde se nabízí možnost pbčerstevní. Z Pasek vede upravená trasa směrem na Odolov přes Bučinuk Bílému Kameni. Zde sjedete cca 1 km doprava po Panské cestě směrem na Trutnov. Z ní odbočte na rozcestí po žluté značce doleva na louky nad mysliveckou chatou. Potom vás čeká mírné klesání přes zadní hory na přední hory (pod lyžařský vlek Hákovna) a dále trasa vede po vrstevnici s mírným sjezdem do Malých Svatoňovic.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
29.8.
Běh Teplickými skalami

Běh Teplickými skalami

Teplice nad Metují, Královéhradecko
2.7.
63. Dvořákův festival

63. Dvořákův festival

Adršpach, Královéhradecko
25.6.
Noční komentované prohlídky benediktinského kláštera

Noční komentované prohlídky benediktinského kláštera

Police nad Metují, Královéhradecko
7.5.
31.10.
Broumovské barokní kostely

Broumovské barokní kostely

Police nad Metují, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Stellplatz Caravanparking Adršpach

Stellplatz Caravanparking Adršpach

Teplice nad Metují, Královéhradecko
Autokemp Bučnice v Adršpašských skalách

Autokemp Bučnice v Adršpašských skalách

Teplice nad Metují, Královéhradecko
Penzion Pod Křížovým vrchem v Adršpachu

Penzion Pod Křížovým vrchem v Adršpachu

Adršpach, Královéhradecko