Úvod > Aktuality > 5 tipů kam na barokní slavnosti
5 tipů kam na barokní slavnosti
"> "> "> ">
Kultura

5 tipů kam na barokní slavnosti

  • Vydáno26. srpna 2017
Zdá se, jako by konec léta patřil baroku. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy na okázalé barokní slavnosti do zámků a zahrad a nechte se okouzlit nádhernou hudbou a kostýmy, oslnivou architekturou, barokními tanci i dobovými lahůdkami.
O oblibě barokní kultury svědčí rostoucí počet barokních slavností. Na výlety do časů paruk, hedvábných punčoch, brokátů a krajek se můžete vydat během babího léta třeba do Dačic, Kroměříže, Českého Krumlova. nebo do Žďáru nad Sázavou. Opulentní barokní tabule je bohatě prostřena, zbývá si jen vybrat cíl.
 

Barokní dny v Dačicích

DačiceKoncert renesanční a barokní hudby, barokní lidové tance na nádvoří zámku, bohoslužba v barokním stylu a barokní jarmark, to je stručné shrnutí programu výročního patnáctého ročníku Dačických barokních dnů. Vypravit se na ně můžete od pátku 1. září do neděle 3. září. Když už budete v Dačicích, nezapomeňte ani procházku zámeckým parkem a posezení v zámecké kavárně – nabízejí tu unikátní dezerty připravené podle receptů, dochovaných v zámecké knihovně.
 

Za poklady Broumovska

Klášter BroumovHudební festival v jedinečných barokních kostelích na Broumovsku probíhal celé letní prázdniny. Letos naposled se můžete vypravit za silným hudebním zážitkem v sobotu 2. září v 18 hodin do klášterního kostela sv. Vojtěcha v Broumově. Uslyšíte Komorní sólisty Karla Růžičky, Škampovo kvarteto, Jakuba Dvořáčka na klavír, Kühnův smíšený sbor a Marka Vorlíčka. Mezi skladbami zazní Introitus, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei a Our father.
 

Festival barokní kultury v Kroměříži

Hortus magicusJedním z nejhezčích míst pro pořádání zahradních slavností je Květná zahrada neboli LibosadKroměříži, společně se zámkem a Podzámeckou zahradou zapsaná na seznamu památek UNESCO. Nedávno se po téměř tříleté obnově otevřely nové části, jako jsou Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada. O víkendu 2. a 3. září se sem můžete vypravit na festival barokní kultury Hortus magicus, kde se v programu objeví zpěv, hudba, tanec, činoherní i loutkové divadlo, autentické barokní ohňostroje a další radovánky našich předků. Vstupenky lze zakoupit v pokladnách Arcibiskupského zámku a Květné zahrady v Kroměříži, v Turistickém informačním centru Kroměříž či v pokladnách Muzea umění Olomouc.
 

Santiniho barokní slavnosti ve Žďáru

Žďár nad SázavouVýjimečnou postavu barokního stavitelství, architekta Jan Blažeje Sanitniho-Aichla, připomínají letos na Vysočině obdivovatelům architektury Santiniho barokní slavnosti. Největší koncentrace aktivit je soustředěna do Žďáru nad Sázavou, kde se bude ve dnech 8. – 9. září 2017 konat mezinárodní setkání odborníků a obdivovatelů Santiniho tvorby. Program je naplánován tak, aby slavnosti zasáhly také do pravidelné Klášterní noci, která se koná v sobotu 9. září. V rámci barokních slavností se můžete těšit na komentované prohlídky Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, Barokní svět ve filmových obrazech v křížové chodbě fary, koncert na zvonkohru či Janáčkova kvarteta.
 

Za barokním uměním do Českého Krumlova

Český KrumlovJednou ze stálic v nabídce akcí Českého Krumlova je Festival barokních umění. Od pátku 15. září do neděle 17. září vás ve městě i na zámku čekají všechny druhy barokního umění – hudba, poezie, výtvarné umění, jevištní pohyb i tanec. Letos se můžete těšit nejen na tři představení Boroniho opery La Didone v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů komorní a chrámové hudby 16. – 18. století. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace.
 

Barokní krása Kuksu

Hospital KuksMezi českými barokními památkami zaujímá Kuks jedno z předních míst. Ve velkolepém barokním areálu kousek od Jaroměře v údolí řeky Labe si kromě Hospitalu, kostela a barokní lékárny můžete prohlédnout terasy se sochařskými alegoriemi ctností a neřestí od věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna nebo krásné obnovené bylinkové zahrady. Zapomenout byste neměli ani na slavný Braunův Betlém, přírodní galerii barokních soch, vytesanou v pískovcových skalách v lese jen pár kilometrů od Kuksu; od Hospitalu vás k němu dovede okružní naučná stezka. Hospital v Kuksu i s farmaceutickým muzeem je otevřen do konce srpna denně od 9 do 17 hodin, v září potom od úterý do neděle ve stejném čase.